A A A

Do grania i multimediów

PC Format 4/2008
Współczesne gry to bardzo obciążające komputer aplikacje. Duże znaczenie dla płynności wyświetlania grafiki mają najważniejsze komponenty peceta: chipset umożliwiający wymianę danych między nimi, procesor, pamięć, karta graficzna. Dlatego komputer dla nastolatka, który większość czasu przy komputerze spędza właśnie na graniu, będzie o wiele droższy niż komputer do pracy dla osoby dorosłej.

Programy do korzystania z multimediów

Wbrew pozorom odtwarzanie i nagrywanie multimediów na komputerze typu Media Center PC może stwarzać pewne problemy. Co prawda komputer potrafi odtworzyć liczne formaty zdjęć, muzyki i filmów, ale nie ma zbyt wielu programów, które dają pełną swobodę korzystania z tych możliwości. Na przykład Winamp zapewnia dostęp do plików muzycznych, wideo i radia internetowego. Program dołączony do tunera pozwala oglądać telewizję i rejestrować programy telewizyjne, a przeglądarka zdjęć to jeszcze osobna aplikacja.

System Windows XP w wersji Media Center Edition zawiera składnik o nazwie Windows Media Center, który pozwala na korzystanie z wielu funkcji multimedialnych. Składnik ten znajduje się także w Windows Vista Home Premium oraz Windows Vista Ultimate. Niestety, Vista wymaga silnej konfiguracji sprzętu, co podnosi koszty komputera.

Dobrym wyjściem może więc być system Windows XP z zainstalowanym programem obsługi np. z wymienionego wyżej zestawu Mode Com. Jego możliwości są znacznie większe niż Windows Media Center (łącznie z odtwarzaniem internetowych kanałów telewizyjnych i stacji radiowych czy animacji flash). Liczba odtwarzanych formatów zależy tylko od zainstalowanych w systemie kodeków.

Jeszcze innym rozwiązaniem do komputerów Media Center jest Linux o nazwie GeeXboX. Działa na bardzo słabych pecetach, nawet bez dysku twardego, bo uruchamia się bezpośrednio z płyty CD. Odtwarza praktycznie wszystkie formaty audio i wideo, częściowo także media strumieniowe z internetu. Niestety, nie pozwala na rozszerzenie możliwości, np. przez doinstalowanie własnych kodeków. No i niestety, można mieć poważne zastrzeżenia co do jego skuteczności.

W czym to zamknąć

Komputer typu Media Center PC może być zamknięty w zwykłej obudowie typu miniwieża. Ma to dwie zalety: niską cenę i brak większych ograniczeń co do rozbudowy konstrukcji. Jednak osoby, które potrzebują estetycznie wykonanego, „salonowego” peceta powinny się rozejrzeć za obudowami typu media center, które mogą stanowić jeden z elementów wieży audio lub wideo. Są porządnie wykonane, mają srebrne, grafitowe lub czarne panele przednie. Niektóre, np. SilverStone Crown CW03, są nawet wyposażone we wbudowany mały ekran LCD, dzięki któremu do korzystania z niektórych funkcji (np. radia internetowego) nie jest konieczne włączanie telewizora.

Niestety, wadą obudów z prawdziwego zdarzenia jest cena, bo porządna obudowa wykonana np. z aluminium kosztuje 500–1000 zł. Bez porównania tańsza będzie leżąca obudowa komputerowa o odpowiednim wyglądzie, szczególnie z ładnym panelem przednim.

Niestety, z poziomą obudową związane są pewne utrudnienia, bo nie zawsze można w niej zamontować dowolne komponenty. Przykładem jest choćby duży radiator do pasywnego chłodzenia procesora. W standardowej obudowie zmieści się on bez problemu, w leżącej – nie zawsze. Niektóre obudowy mają też ograniczenie w postaci jednej wnęki 5,25 cala (na napędy optyczne). Teraz zainstalujesz w niej nagrywarkę DVD, ale nie będziesz już mógł w przyszłości dołożyć czytnika do odtwarzania filmów HD Video. Jeśli zaś zainstalujesz go zamiast nagrywarki, stracisz możliwość nagrywania jakichkolwiek płyt. Ograniczenie to dotyczy także kart rozszerzeń, ponieważ w niektórych obudowach mieszczą się tylko tak zwane karty niskoprofilowe. Na szczęście wiele rozszerzeń (np. tuner, karta dźwiękowa) można instalować nie we wnętrzu komputera, lecz na zewnątrz, w postaci urządzeń USB.

Jak widać, budowa komputera typu media center może się wiązać z pewnymi trudnościami. Jednak składając komputer samodzielnie, masz gwarancję, że będzie pełnił dokładnie takie funkcje, jakie zechcesz. No i będzie znacznie tańszy niż kupiony w sklepie zestaw Media Center.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto