W artykule:
- Czym się kierować podczas zakupu routera
- Cechy dobrego routera
- Test 12 urządzeń
- Opisy najciekawszych modeli
Pozornie wszystkie routery są do siebie podobne – mają te same funkcje i zbliżone możliwości. Jednak różnice (czasami spore) występują i dotyczą nawet tak podstawowych zagadnień, jak stopień skomplikowania obsługi urządzenia.
Przetestowaliśmy 12 routerów w cenie od 100 do 300 zł. Dowiesz się nie tylko, który jest najlepszy, ale również, jaki model nadaje się dla początkującego użytkownika, a którym powinien się zainteresować właściciel małej sieci.
Zerknij do ramki „Jaki router pasuje...”, aby wybrać router odpowiedni do swojego łącza. Z kolei w tabelce u dołu strony porównujemy możliwości oraz obsługę routerów ADSL dołączanych do usług internetu kupionych u polskich dostawców.
Wyposażenie
Dobry router powinien mieć przynajmniej 4 gniazdka do podłączenia komputerów za pomocą kabla sieciowego. Niektóre modele routerów umożliwiają połączenie kablowe w standardzie gigabit ethernet – w praktyce około 5 razy szybsze od częściej spotykanego fast ethernet . Szybkie połączenie bezprzewodowe zapewni moduł Wi-Fi w standardzie 802.11n. Transmisja w takiej sieci odbywa się z maksymalną prędkością do 300 Mb/s, a standard ten jest zgodny ze starszymi – 802.11b i 802.11g.
Warto zwrócić uwagę na anteny, w jakie jest wyposażony router. Najlepszą wydajność zapewniają anteny zewnętrzne w liczbie 2 lub 3 (z możliwością odkręcenia i wymiany na inne w razie potrzeby). Prawdziwy luksus to możliwość wykorzystania pasma 5 GHz, które jest znacznie mniej „zatłoczone” i zakłócone niż popularne pasmo 2,4 GHz.
Godnym uwagi elementem warstwy sprzętowej routera są porty USB. Mają one kilka zastosowań. Pozwalają np. podłączyć drukarkę – dzięki temu możliwe jest drukowanie z dowolnego komputera w domowej sieci. Przez USB można także podłączyć pendrive lub dysk. Taki nośnik możesz wykorzystać do backupu zawartości komputera, udostępniania plików oraz jako miejsce gromadzenia filmów, muzyki itp.
O możliwości podłączenia modemu 3G przez USB już wspomnieliśmy, ale warto pamiętać, że nie każdy router z portem USB współpracuje z takimi modemami. Nawet jeśli to robi, lista zgodnych modemów jest ograniczona – znajdziesz ją na stronie WWW producenta danego routera.
Dowolny router możesz zawiesić na ścianie – na spodzie urządzenia znalazły się odpowiednie haczyki. Niektóre urządzenia mogą stać pionowo, dzięki czemu zajmują mniej miejsca na półce.
Łatwy start
Każdy router jest wyposażony w konfigurator ustawień, który pozwala zmienić podstawowe parametry pracy urządzenia (m.in. zabezpieczenia sieci Wi-Fi). Dzięki temu początkujący użytkownik może bez pozyskiwania nowej wiedzy podłączyć router i praktycznie zapomnieć o jego istnieniu. Najłatwiejszy start zapewniają urządzenia, których konfigurator znajduje się na dołączonej do routera płycie CD. Z takiego przewodnika często dowiesz się także, jak podłączyć urządzenie (w które gniazdka wetknąć które kable). W celu skorzystania z konfiguratora dostępnego z interfejsu routera trzeba otworzyć przeglądarkę internetową i wpisać adres, login i hasło podane w instrukcji.
Interfejs użytkownika jest rzadko dostępny po polsku. Oprócz możliwości wybrania ojczystego języka bardzo pomocnym elementem jest instrukcja dostępna w postaci pliku PDF na płycie CD. Niestety, tu też dominuje język angielski. Zamiast instrukcji możesz posłużyć się pomocą w interfejsie routera – także najczęściej po angielsku.
Drukowana instrukcja dołączona do routera to zawsze krótka broszura traktująca o podłączeniu urządzenia do prądu i do komputera. Pocieszające jest to, że zawsze jest wydrukowana w języku polskim.
Domowy admin
Dobry router pozwala sprawdzić, jakie komputery są podłączone do twojej sieci – możesz zablokować dostęp do sieci wybranej maszynie, np. na podstawie adresu MAC karty sieciowej. Bardziej wyrafinowane metody kontrolowania ruchu w sieci opierają się na określeniu, z których portów może korzystać dany komputer (w ten sposób możesz zablokować np. komunikatory internetowe) oraz z jakimi stronami internetowymi może się łączyć. Dzięki temu możliwe jest odcięcie dostępu do witryn z określoną treścią (funkcja kontroli rodzicielskiej).
Bardzo ważnym aspektem jest odpowiednie zarządzanie siecią Wi-Fi. Łącze bezprzewodowe powinno być zabezpieczone szyfrowaniem WPA2 . Ciekawą opcją jest również możliwość zmierzenia mocy sygnału Wi-Fi (w celu obniżenia jego zasięgu). Bardziej zaawansowane funkcje to tworzenie wirtualnych sieci bezprzewodowych (np. osobnej dla domowników, osobnej dla gości) oraz oddzielenie komputerów korzystających z łącza bezprzewodowego od maszyn pracujących w sieci LAN.
Jeśli z internetu korzysta kilka osób, które muszą się dzielić mało wydajnym łączem, przydatna staje się funkcja QoS (ang. Quality of Service). Dzięki niej określisz, które usługi sieciowe mają mieć najwyższy priorytet. Możliwe jest także ustalenie harmonogramu działania tej funkcji, np. zwiększanie pasma w nocy.
Osobom, które często grają w gry sieciowe, przyda się funkcja przekierowania portów lub umieszczenia wybranego adresu IP (i przypisanego doń komputera) w tzw. strefie zdemilitaryzowanej (ang. DMZ, demilitarized zone), która nie jest objęta żadnymi zabezpieczeniami.
Jaki router pasuje do twojego łącza?
Razem z łączem internetowym otrzymałeś od dostawcy usługi urządzenie do obsługi łącza – modem sieci kablowej lub ADSL . Zazwyczaj jest to sprzęt o mocno ograniczonych możliwościach, bo pozwala korzystać z internetu tylko na jednym komputerze. W TP lub Netii wraz z usługą można zamówić także router, ale również te urządzenia nie mają wielu funkcji opisanych w tym artykule.
W zależności od rodzaju łącza, z jakiego korzystasz, powinieneś wybrać model routera:
- do Neostrady i innych usług świadczonych za pośrednictwem kabla telefonicznego router z modemem ADSL;
- do łącza w sieci komórkowej router z USB, który umożliwia podłączenie modemu 3G przez ten port;
- do pracy w sieci kablowej będzie odpowiedni każdy router.