Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy 10 płyt głównych do najnowszych procesorów AMD, uwzględniając przede wszystkim modele mATX. Są one bardziej uniwersalne niż „pełnowymiarowe” ATX, mieszczą się w małych obudowach, a mają wszystko, czego potrzeba, włącznie z obsługą CrossFireX. Założeniem naszego testu było również to, by cena płyt głównych nie przekraczała 300 zł, ale dla modeli mITX zrobiliśmy wyjątek – średnia cena najdroższej płyty w tym formacie to 367 zł (ale da się ją kupić za ok. 330 zł).
Wyposażenie
Waga wyposażenia płyty głównej wynosi w naszym teście aż 70 procent – to świadczy o tym, jak jest ważne. Im większa płyta, tym więcej elementów można na niej zmieścić. Najwyższą ocenę w tej kategorii zdobyła płyta Asus A88XM-Plus z chipsetem A88X. Ma m.in. 4 sloty na moduły pamięci, dwa sloty PCIe x16 (jeden pracuje w trybie x16, a drugi x4), 8 portów SATA 3
z obsługą dowolnych konfiguracji RAID, dwa porty USB 3.0 (i możliwość podłączenia dwóch kolejnych). Niektóre z tych możliwości są na zapas (np. liczba portów SATA), niektóre pozostawiają jeszcze niedosyt, np. najbardziej zaawansowani gracze woleliby, aby oba sloty PCIe pracowały w trybie x16, innym będzie brakowało optycznego wyjścia dźwięku. Niestety, nie ma takiego produktu, który spełniłby oczekiwania wszystkich osób.
Jeśli chodzi o wyposażenie, warto zwrócić uwagę na dwa testowane modele mITX: ASRock FM2A88X-ITX+ oraz Gigabyte F2A88XN-WIFI. To małe płyty, więc można na nich zainstalować tylko jedną kartę rozszerzeń (PCIe x16), a także dwa moduły pamięci (DDR3–2133). Ale za to płyty mają dodatkowe złącze mini-PCIe, w którym fabrycznie zamontowano kartę Wi-Fi. Dodatkowo ASRock FM2A88X-ITX+ ma dobry układ audio, optyczne wyjście dźwięku, a nawet port eSATA, który obecnie należy już do rzadkości.
Wydajność
W tym przypadku trudno oczekiwać rewelacji, bo wszystkie płyty były testowane z użyciem tego samego procesora, również wszystkie poprawnie współpracowały z pamięciami DDR3–2133. Jednak nasze testy obejmują również szybkość wymiany danych z dyskiem twardym oraz pamięciami USB, a tu trafiły się dwa wyjątki. Pierwszym jest Asus A55BM-Plus z chipsetem AMD A55, który ma porty SATA i USB w starszym i wolniejszym standardzie. Asus wykorzystał dodatkowy kontroler USB 3.0, dzięki czemu współpraca z zewnętrznymi urządzeniami jest odpowiednio szybka, ale port SATA 2 ogranicza wymianę danych z dyskiem SSD o połowę. Zatem osoby, które będą chciały korzystać z SSD, nie powinny decydować się na tę płytę.
Podobne braki ma najtańszy model w naszym teście, czyli ASRock FM2A55M-HD+. Brakuje w nim zarówno portów SATA 3, jak i USB 3.0, zatem współpraca z pamięciami flash (SSD, szybki pendrive) nie będzie zbyt sprawna. Jest to więc płyta przeznaczona dla osób, którym zależy przede wszystkim na dobrej cenie.