Dobra grafika
- Określ kwotę, jaką możesz wydać na kartę graficzną.
- Sprawdź wymagania systemowe gry, w którą chciałbyś zagrać.
- Ogranicz pole poszukiwań, wyznaczając segmenty kart pasujących do twojego procesora.
- Wybierz procesor graficzny. Jako punktów zaczepienia użyj procesorów graficznych rekomendowanych przez producenta danej gry.
- Sprawdź, czy twój komputer jest przystosowany do obsługi wybranej karty.
- Poszukaj karty graficznej z procesorem, który cię interesuje. Jeśli karta ma mieć dodatkowe opcje, uwzględnij także te cechy.
- Poczytaj w internecie opinie na temat wybranej przez ciebie karty. Możesz jeszcze zmienić decyzję.
- Kup kartę w sklepie komputerowym lub sklepie internetowym.
Złącza zasilania – ilość energii dostarczana przez złącze na płycie głównej nie wystarcza wydajnym kartom. Taka karta może mieć jedno lub dwa złącza zasilające albo nie mieć ich wcale. Sprawdź, jakie złącza zasilania ma karta graficzna, a jakie zasilacz. Może się okazać, że zasilacz po prostu nie ma wymaganych złączy. Czasami można stosować w takim wypadku odpowiednie przejściówki.
Złącze karty graficznej – obecnie obowiązującym standardem są złącza PCI Express x16 (PCIe) i mają je wszystkie nowe płyty główne. Jedynie w bardzo starych komputerach może być starszy rodzaj złącza – AGP. Karty ze złączem AGP nie pasują do złącza PCIe i odwrotnie.
Procesor graficzny (GPU) – ma podstawowe znaczenie dla wydajności karty graficznej.
Pamięć graficzna – jej ilość jest z reguły dobrze dobierana do możliwości procesora graficznego oraz aktualnych gier. Zdarzają się karty z powiększoną ilością pamięci w stosunku do wartości referencyjnej, jednak zapewniają dość niski i mocno zależny od używanej gry przyrost wydajności. Karta z wolniejszym procesorem, ale większą pamięcią jest w większości gier wolniejsza od karty z szybszym procesorem i mniejszą pamięcią graficzną.