Szczegóły
W charakterystyce zasilaczy występuje wiele drobnych detali, które mogą zainteresować kupujących. Urządzenia różnią się np. głośnością pracy – każdy chciałby ograniczyć hałas do minimum. Stosowane w zasilaczach wentylatory 120 mm są wolnoobrotowe, więc nie hałasują tak jak starsze, jednak mają różne łożyska (ślizgowe lub olejowe) oraz prędkość obrotową regulowaną zależnie od obciążenia, przez co są mniej lub bardziej ciche. Niektórzy producenci podają poziom hałasu w decybelach – jeśli zależy ci na ciszy, musisz dokładnie sprawdzić te dane. Na rynku jest też garstka zasilaczy pasywnych, których ceny zaczynają się od około 500 zł, np. Seasonic Platinum 400 Fanless.
Zasilacze renomowanych producentów często mają certyfikat 80 Plus, co oznacza sprawność energetyczną powyżej 80 proc. Odmiany Bronze, Silver, Gold, Platinum lub Titanium mają jeszcze wyższą sprawność. Taki sprzęt generuje niewielkie straty energii (w konsekwencji rachunki za prąd są niższe), ale i sporo kosztuje. Inwestycja rzadko kiedy się zwraca, szczególnie w wypadku modeli o niewielkiej mocy.
Przydać może się również modularne okablowanie – całkowite lub częściowe. W pierwszym przypadku wszystkie kable są odpinane od zasilacza, a w drugim na stałe podłączona jest tylko wiązka zasilania płyty głównej. Liczy się to szczególnie w wypadku wydajnych zasilaczy, które mają wiele linii zasilających (szczególnie PCIe 12 V) – liczne wiązki kabli mogłyby utrudniać przepływ powietrza w obudowie peceta.
Główne złącza zasilające
Z zasilacza wychodzi wiele kabli zasilających, ale tak naprawdę stosuje się cztery złącza:
- główne, 24-pinowe złącze zasilające płyty głównej, które – ze względu na zgodność ze starszymi standardami – często jest dzielone na dwa złącza (20+4)
- dodatkowe zasilanie procesora 12 V, stosowane w większości płyt głównych; zwykle może być podzielone na dwa złącza 4+4 albo występować tylko w postaci 4-pinowej
- złącze zasilające kart graficznych; w zasilaczach o najmniejszej mocy ma postać 6-pinową, a w najlepszych jest to wiele wiązek 8-pinowych (dzielonych na wiązki 6+2)
- złącze zasilające dysków twardych, SSD oraz napędów optycznych; obecnie praktycznie wyparło złącza typu molex do dysków ATA czy mniejsze złącza stacji dyskietek