W artykule:
- Opis cech głównych grup produktowych
- Na co zwracać uwagę przy zakupie notebooka
- Testy 22 notebooków w trzech kategoriach
- Opisy najciekawszych konstrukcji
Ogromną zaletą laptopa jest to, że możesz korzystać z niego w miejscu pozbawionym biurka i gniazdka zasilania. Możesz go zabrać wszędzie ze sobą albo z łatwością schować do szuflady, gdy nie jest już potrzebny. O tym, czy korzystanie z niego będzie wygodne, decyduje kilka czynników, takich jak: wydajność, wymiary i waga, ekran, klawiatura, touchpad czy jakość wykonania. Także pojemność akumulatora i energooszczędność urządzenia mają dla wielu ogromne znaczenie, bo od tych elementów zależy czas, przez jaki notebook będzie mógł pracować bez zasilania sieciowego.
Naturalnie nie dla każdego wszystkie wymienione czynniki będą równie ważne. Innymi przesłankami będzie się kierował gracz, a zupełnie innymi mniej zamożny student czy wymagający biznesmen. Z tego względu wśród notebooków pojawił się podział na grupy: notebooki tanie (do pracy biurowej i korzystania z internetu), notebooki uniwersalne (do grania i wszystkich innych zastosowań) oraz notebooki do pracy mobilnej, czyli lekkie i z dobrymi bateriami. Oczywiście podział ten jest bardzo umowny, bo zestaw cech niektórych konstrukcji pozwala na zaklasyfikowanie ich do dwóch, a czasami nawet trzech grup. Niemniej laptopy takie mają jakieś przewodnie cechy, które wskazują na przeznaczenie konkretnej konstrukcji.
Jak wybierać
Przede wszystkim należy dobrze określić swoje oczekiwania, by nie przepłacać za funkcje notebooka, które nie będą nam potrzebne. Na przykład, jeśli szukasz komputera do prac biurowych, edycji grafiki i okazjonalnego grania, najlepiej wybierać notebook z grupy uniwersalnej, który sprosta tym zadaniom.
Jeśli szukasz urządzenia o dobrej mobilności, ale jednocześnie niedrogiego, poszukaj w grupie ekonomicznej takiego komputera, który ma możliwie małe wymiary i wagę, a także zapewnia długi czas pracy na baterii. W tym ostatnim wypadku ogólna wydajność systemu będzie wartością drugoplanową, lecz z pewnością nie do pominięcia.
Niestety, w sklepach można trafić na konstrukcje, które mamią ceną, ale pod względem wydajności wypadają naprawdę blado (np. z procesorami AMD z serii E). W dłuższej perspektywie będą chybionym zakupem, gdyż po zainstalowaniu większej liczby programów praca na nich będzie mało efektywna.
Tanie notebooki
W tej grupie najczęściej znajdują się urządzenia, których potencjalni nabywcy nie mają sprecyzowanych wymagań. Nie będą ich wykorzystywać do gier (słaba grafika), w ograniczonym stopniu do pracy poza domem, nie potrzebują zaawansowanej ochrony danych. Wykorzystują je raczej do internetu i programów biurowych, a atutem takiej prostej konfiguracji jest niska cena.
Nie oznacza to jednak, że im cena niższa, tym laptop atrakcyjniejszy. Nieco droższa konstrukcja, ale z lepszym wyposażeniem będzie trafniejszym wyborem niż bardzo tani, ale ubogi notebook.