A A A

Dokumenty bez problemów

PC Format 9/2008
Bez względu na to, czy komputer jest twoim narzędziem pracy, czy służy tylko rozrywce, nowoczesny sprzęt powinien sobie bez problemu poradzić z każdym formatem dokumentu, prezentacji, publikacji elektronicznej, arkusza kalkulacyjnego itp. Nie chodzi przy tym tylko o formaty dokumentów utworzonych za pomocą pakietu MS Office, ale o to, by twój komputer potrafił rozpoznać pliki dokumentów pochodzące z możliwie dowolnego pakietu biurowego.

Zresztą nawet posiadanie pakietu jednego producenta (czytaj: Microsoftu) nie rozwiązuje sprawy, gdyż formaty dokumentów w wersji 2007 i starszych różnią się między sobą. Oczywiście nie będziemy proponować instalacji wszystkich możliwych pakietów biurowych. Zamiast tego doradzamy przeprowadzenie kilku drobnych modyfikacji w systemie i instalację niewielkich dodatków, dzięki którym będziesz mógł poznać treść plików dokumentów, nawet nie mając zainstalowanego żadnego pakietu biurowego.

Podgląd dokumentów bez instalowania oprogramowania

Jeżeli nie chcesz doinstalowywać żadnych dodatkowych aplikacji, nie korzystasz z pakietu biurowego, a zarazem chciałbyś mieć możliwość podglądu np. plików Worda czy prezentacji PowerPointa, wystarczy do tego połączenie internetowe i przeglądarka WWW. Resztą zajmie się serwis Zoho Viewer.


Uruchom przeglądarkę WWW i w pasku adresowym wpisz adres http://viewer.zoho.com/.


Zobaczysz główny interfejs serwisu Zoho Viewer. Kliknij przycisk Przeglądaj.... W oknie Wysyłanie plikuwskaż plik dokumentu, który chcesz obejrzeć, i kliknij Otwórz.


W polu tekstowym na stronie Zoho Viewera pojawi się ścieżka dostępu do wskazanego pliku. Możesz jeszcze określić czas waż­ności dokumentu, wy­­bie­rając od­po­wiednią po­­zycję z rozwijanej listy Specify the expiry time. Domyślnie jest to jeden dzień. Co to oznacza? Tylko tyle, że dokument wysyłany do serwera Zoho Viewera w celu przejrzenia będzie przechowywany na tym serwerze przez ustawiony przez ciebie czas. Kliknij View.


Na kolejnej stronie powinieneś zobaczyć zawartość wskazanego i wczytanego do serwisu dokumentu. Zaletą serwisu jest dość wierne odwzorowanie treści dokumentu. Zoho Viewer potrafi rozpoznać różne elementy formatowania, tabele zawarte w dokumencie, a także grafikę. Jedyne, z czym sobie nie poradził w naszym przykładowym dokumencie Worda, to tekst sformatowany w kolumnach. Różnice możesz ocenić, porównując ilustracje: wygląd dokumentu w Wordzie i w Zoho Viewerze.


Oprócz programu Word (z wyjątkiem wersji 2007 – Zoho Viewer nie rozpoznaje formatu dokumentów z Office 2007) Zoho Viewer poradzi sobie z prezentacjami przygotowanymi w PowerPoincie, arkuszami Excela, analogicznymi dokumentami utworzonymi za pomocą pakietu OpenOffice.org, a także z plikami o formacie PDF. Pełną listę obsługiwanych i rozpoznawanych przez Zoho Viewer typów dokumentów znajdziesz na stronie http://zohoviewer.wiki.zoho.com/Supported-Files.html.

Czytniki elektronicznych publikacji

System Windows w standardowej konfiguracji nie zawiera programu umożliwiającego odczyt najpopularniejszego formatu elektronicznych publikacji – PDF. Na płycie dołączonej do tego wydania PC Formatu zamieściliśmy kilka programów czytników plików PDF. Zalecamy jednak instalację tylko jednego. Nie ma sensu dublować funkcji w systemie. Dwa programy realizujące to samo zadanie to tylko większy bałagan.
  • Adobe Reader
    Program do odtwarzania plików PDF pochodzący od firmy Adobe – twórców formatu PDF. Zamieszczamy dwie wersje: polskojęzyczną 8.1.2 oraz najnowszą, dziewiątą, ale w momencie opracowywania artykułu dostępną jedynie jako edycja anglojęzyczna. Ze względu na większą wydajność zalecamy korzystanie z Readera 9 lub… alternatywnego czytnika plików PDF.
  • Foxit Reader
    Drugi najpopularniejszy, po Adobe Readerze, program do przeglądania zawartości plików PDF. Podstawowe zalety Foxit Readera to szybkość uruchamiania programu i szybkość otwierania dokumentów PDF. Wadą może być nieco gorzej opracowana funkcja zaznaczania i kopiowania tekstu z przeglądanych dokumentów (produkt Adobe radzi sobie z tym lepiej). Jeżeli jednak zależy ci na szybkości i masz nie najnowszy komputer – polecamy. Więcej informacji o tym programie znajdziesz w archiwalnym artykule zamieszczonym na naszym krążku.
  • eXPert PDF Reader
    Kolejny czytnik PDF stanowiący alternatywę dla Adobe Readera. Ciekawą funkcją jest możliwość oznakowywania przeglądanych dokumentów, co może się przydać np. podczas przesyłania dokumentu znajomym, którzy dzięki naniesionym notatkom i zakładkom od razu odnajdą potrzebne treści. Program jest anglojęzyczny. Także i ten program jest znacznie lżejszy, a co za tym idzie, szybszy od czytnika Adobe Reader, zatem posiadaczom starszych komputerów radzimy go przynajmniej wypróbować.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto