Dom dla komputera
PC Format Extra 1/2019
Komputer jest jak szczeniak: przez chwilę można go trzymać w kartonie po butach, ale żeby komfortowo z niego korzystać, trzeba go umieścić w budzie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią obudowę. Marcin Kwiecień
1. miejsce - iBOX Chiron TC93
Zwycięzca naszego testu godzi chyba wszystkie dzisiejsze trendy w konstruowaniu obudów. Front to metalowa siatka (pełniąca jednocześnie rolę filtra) z bocznymi krawędziami z tworzywa imitującego szczotkowane aluminium, z jedną zatoką 5,25” i trzema wentylatorami 120 mm z diodami LED. Lewy bok jest taflą hartowanego szkła, drugą pokrywę wykonano z blachy (niestety zbyt cienkiej i sprężynującej). Na panelu uwagę zwracają cztery porty USB (po równo USB 2.0 i 3.0). Górna część TC93 jest przykryta mocowanym magnetycznie filtrem przeciwkurzowym. W ten sam sposób zabezpieczony jest również zasilacz, co zasługuje na pochwałę.
Szkielet jest sztywny, dobrze wykonany i bardzo łatwo jest w nim zamontować podzespoły – z wyjątkiem zasilacza. Przepusty na okablowanie są duże i przeszkadza jedynie fakt częściowego przesłonięcia przez płytę główną – trudno przełożyć 8-pinową wtyczkę PCIe. Sterownikowi prędkości obrotowej i oświetlenia (ze względu na to, że ma on obudowę, to trzeba starannie wybrać miejsce jego umieszczenia) towarzyszy pilot. Problemem okazało się to, że żaden z dwóch trybów pracy nie był cichy – nawet ten o niższej głośności powodował chęć przestawienia obudowy pod biurko, a niestandardowe wtyczki nie pozwalają na podłączenie wentylatorów bezpośrednio do płyty głównej.
Być może częściowo w tym kryje się sekret osiągnięcia niskich temperatur maksymalnych, a na pewno ażurowy front to podstawa tego sukcesu. To właśnie dzięki zdecydowanie najlepszym rezultatom pomiarów iBOX Chiron TC93 zawdzięcza miejsce na najwyższym stopniu podium.
PLUSY:
- bardzo dobra wentylacja
- wysoka jakość wykonania
- łatwość montażu
MINUSY:
- problematyczny montaż zasilacza
- głośne wentylatory
2. miejsce - SilentiumPC Armis AR7
Armis AR7 w ocenie budowy okazał się najlepszy, ale ogólnego prymatu nie uzyskał z powodu słabszych rezultatów pomiarów, które dają się wytłumaczyć specyfiką jego konstrukcji. Otóż jest to najbardziej przestronny model (osiem miejsc na karty rozszerzeń i prawie 28 cm na zasilacz), ale z drugiej strony front z niewielkimi otworami nie pomaga w cyrkulacji powietrza (mimo dwóch wentylatorów). I to właściwie jest jedyna wada Armisa, choć dwa porty USB też nie zachwycają. Wysoka jakość wykonania, dbałość o detale (opaski na rzepy do spinania kabli czy gumowe zaślepki do portów), możliwość zmiany położenia panelu I/O, wzorowa łatwość montażu podzespołów czy sześć miejsc do zainstalowania dysków 2,5” – to obraz bardzo dobrej obudowy SilentiumPC.
PLUSY:
- wysoka jakość wykonania
- wzorowa łatwość montażu
- pomieści wysokie chłodzenie i długą kartę graficzną
MINUSY:
- gorsza wydajność chłodzenia
- tylko dwa porty USB
3. miejsce - iBOX Chiron TC95
Akwarium – takie jest pierwsze wrażenie po wyjęciu tego modelu z kartonu, choć to bliźniak TC93. Trzeba przyznać, że hartowane szkło od frontu i na obu bokach nie wygląda źle – po prostu ta obudowa jest dla tych, którzy chcą eksponować podświetlone wnętrze komputera (są wentylatory z LED-ami i listwa diodowa). Szklany przód natychmiast zrodził pytanie o chłodzenie, ale na tym polu TC95 nie ma się czego wstydzić, bo osiągnął dobre rezultaty, zawdzięczając to sporemu odstępowi szyby od zasadniczej części konstrukcji (nie ma tu niestety żadnego filtra) i trzem „śmigłom” 120 mm (o dziwo pracującym ciszej niż w TC93). Wysoka jakość wykonania i łatwość montażu (nie dotyczy zasilacza) dopełniają pozytywnego obrazu tego iBOX-a.
PLUSY:
- dobra wentylacja
- wysoka jakość wykonania
- łatwość montażu
MINUSY:
- problematyczny montaż zasilacza
Prawie 100 zł mniej niż za drugą obudowę SPC – i najniższa w zestawieniu cena – nie jest specjalnie widoczne. Ogólna jakość wykonania nie pozwala narzekać, choć są drażniące detale (filtr pod zasilaczem, niezbyt fortunne umieszczenie przepustów w blasze do montażu płyty). Na wygodę to jednak znacząco nie wpływa – umieszczenie podzespołów nie nastręcza trudności (trzeba natomiast siłować się z zasilaczem). Ażurowy front z dwoma wentylatorami pozwolił na osiągnięcie drugiego miejsca w pomiarach temperatur i to jest bardzo mocny argument przemawiający za wyborem Regnum RG4T. W wyposażeniu tej stonowanej wzorniczo obudowy jest obok kontrolera obrotów rzadko pojawiający się element: czytnik kart SD/microSD.
PLUSY:
- łatwość montażu
- dobra wentylacja
- czytnik kart SD/microSD
MINUSY:
- problematyczny montaż zasilacza
- tylko dwa porty USB
Obyda modele obudów Cooler Mastera mają lewy bok wykonany z akrylu (dobrze komponujący się z całą bryłą), a zasadniczą cechą odróżniającą MB511 od TD500L jest front z tworzywa z kolorowymi akcentami i wyraźnie zaznaczonymi obszarami przepływu powietrza. Taka budowa – notabene o bardzo wysokiej jakości wykonania – wzbogacona jednym tylko wentylatorem zamontowanym z tyłu pozwoliła na osiągnięcie średnich rezultatów w pomiarach temperatur. Wzorowa natomiast jest łatwość montażu podzespołów, choć znów nie dotyczy to zasilacza oraz filtra pod nim. Obudowa pomieści dość wysokie chłodzenie i długą kartę graficzną, a także sześć dysków w formacie 2,5-cala.
PLUSY:
- bardzo wysoka jakość wykonania
- wzorowa łatwość montażu
MINUSY:
- problematyczny montaż zasilacza
- tylko dwa porty USB