W artykule:
- Co oferuje fotoksiążka
- Czym różni się fotoksiążka od fotoalbumu
- Opis wybranych aplikacji do tworzenia fotoksiążek
- Szczegółowe wyniki testu programów/platform do tworzenia fotoksiążek
Po wakacjach, rodzinnej imprezie czy wypadzie ze znajomymi zastanawiasz się, co zrobić ze zdjęciami, które piętrzą się już na smartfonie, tablecie i aparacie cyfrowym? Oczywiście można wrzucić je na dysk twardy komputera albo przesłać do któregoś z serwisów społecznościowych, ale jest więcej niż pewne, że po jakimś czasie utoną w morzu innych fotografii, a ty po prostu o nich zapomnisz.
Idealnym rozwiązaniem może być ich utrwalenie w oryginalnej książce z własnoręcznie zaprojektowaną okładką. Jeśli więc z sentymentem wspominasz dawne albumy ze zdjęciami, którymi mogłeś się pochwalić rodzinie i przyjaciołom, to teraz, dzięki wyspecjalizowanym aplikacjom samodzielnie utworzysz profesjonalnie wyglądającą, nowoczesną fotoksiążkę z najlepszymi fotografiami, pasującym tłem i ciekawymi efektami. I to wszystko bez wychodzenia z domu.
Nie musisz nawet mieć obszernej wiedzy o fotografii czy być komputerowym wirtuozem. Wystarczy, że skorzystasz z wbudowanego asystenta projektu, który pomoże ci w aranżacji albumu, dobierając do niego automatycznie gotowe szablony stron i osadzając w nich wskazane wcześniej zdjęcia.
A jeśli chcesz naprawdę zabłysnąć wśród znajomych, możesz samodzielnie dokonać niezbędnych poprawek, sięgając po dodatkowe elementy i efekty. Łącząc je później z odpowiednim rodzajem papieru i unikatową oprawą, wykreujesz prawdziwe cuda. Gdy w końcu gotowa fotoksiążka trafi w twoje ręce, na pewno zrobi furorę. Bo choć nie można w niej wymieniać zdjęć jak w starych albumach, to pod względem estetycznym dystansuje klasyczne albumy.
Fotoksiążka a fotoalbum
Choć mogłoby się wydawać, że oba terminy oznaczają dokładnie to samo, to w rzeczywistości są to dwa różne produkty. Sprawy nie ułatwia fakt, że niektóre fotolaby połączyły ze sobą unikatowe cechy obu. Podstawową różnicą jest inny sposób łączenia ze sobą poszczególnych stron. Foto-
książka ma karty szyte lub klejone jak zwykła książka. W fotoalbumie każde dwie strony to jeden arkusz papieru połączony z innymi w taki sposób, aby po otwarciu za każdym razem otrzymać jednolitą płaską powierzchnię, bez żadnych zagięć i fragmentów kompozycji ginących pod zszyciem. Taka budowa albumu wymusza stosowanie nieco grubszego papieru dla lepszego efektu. A ten potrafi być jeszcze lepszy dzięki innej metodzie druku. Prawdziwe fotoalbumy cechuje bowiem szczególna jakość zdjęć, którą można osiągnąć jedynie na wysokiej klasy papierze fotograficznym.