Dziecko programistą
www.techrocket.com
Serwis oferuje bezpłatne i płatne kursy internetowe stworzone z myślą o początkujących i młodych programistach. Można się nauczyć nie tylko programowania, ale też tworzenia gier i materiałów graficznych. To ważne, bo niektóre dzieci chcą tworzyć własne gry, ale nie mają świadomości, że trzeba mieć również dostęp do postaci, budynków czy broni, które mają znaleźć się w grze – a te trzeba najpierw zaprojektować graficznie, nie zaś programistycznie.
Jeśli więc chcesz tworzyć gry kompleksowo, ale też zająć się programowaniem, w serwisie Tech Rocket znajdziesz kursy Pythona, Javy, C++, iOS-a, jak i z Web Designu. Oprócz tego czekają tam kursy związane z kreatorami gier – programami GameSalad i Unity. Są też kursy minecraftowe. Bardzo dużo materiałów dostępnych jest za darmo – seria kursów Hour of Code jest bezpłatna, do tego można znaleźć kilka oddzielnych kursów za darmo. Pozostałe są płatne w ramach abonamentu, najtańszy kosztuje 19 dolarów (ok. 75 zł) miesięcznie.
www.tynker.com
Serwis zawiera kursy internetowe dla dzieci powyżej 7. roku życia, które polegają na programowaniu przy użyciu języka obrazkowego – później, gdy dziecko nabierze wprawy, uczy się jeszcze kodu JavaScript i Python. Można zacząć od wprowadzenia do programowania (trzech kursów), następnie przygotować mody do Minecrafta, zaprojektować minigrę (też w środowisku Minecraft), stworzyć proste gry online, a potem zakończyć wprowadzeniem do JavaScriptu i Pythona. Łącznie serwis oferuje 18 kursów, jak również dostęp do serwera Minecrafta. Cena rocznego dostępu wynosi 96 dolarów.
www.pluralsight.com
Pluralsight.com to jeden z najpopularniejszych na świecie serwisów z kursami online dla informatyków. Zdecydowana większość kursów to materiały dla zaawansowanych specjalistów, niemniej autorzy przygotowali specjalną zakładkę z kursami dla dzieci. Co ważne, wszystkie kursy dla dzieci są bezpłatne,. Obejmują one następujące kategorie:
- Programowanie (m.in. podstawy HTML-a, Scratch)
- Projektowanie (m.in. interaktywne projekty, podstawy fotografii)
- Aplikacje (nauka tworzenia aplikacji mobilnych)
- Tworzenie gier (m.in. przygotowywanie gier w Hopscotch)
https://code.org
Organizacja non-profit, która chce zachęcać dziewczynki do programowania – szczególnie te, które pochodzą z mało zamożnych rodzin i biedniejszych krajów. Serwis zawiera dużo materiałów: są kursy, materiały wideo, poradniki. Warto skorzystać, zwłaszcza że wszystkie treści są bezpłatne – co nie znaczy, że na słabym poziomie.
https://minecraft.net
Dorośli często nie potrafią zrozumieć fenomenu gry Minecraft. W końcu co może być ciekawego w budowaniu fortec czy kopalń z kwadratowych, rozpikselowanych bloków? Okazuje się, że wytwarzanie przedmiotów, zbieranie surowców i atakowanie napotkanych istot to wszystko, czego trzeba, aby młodzi ludzie ochoczo zasiedli przed komputerami, tabletami lub smartfonami – nawet jeśli grafika kojarzy się z tą rodem z lat 90. Minecraft świetnie realizuje jednak cel „bawiąc, uczyć” i choć dostarcza graczom dużo frajdy, przy okazji uczy podstaw kodowania (zwłaszcza nie w podstawowej wersji, a za sprawą tzw. modów).