Wady i zalety telefonii VoIP
|
PLUSY:
- Niskie koszty połączenia w porównaniu z telefonią tradycyjną
- Połączenia wewnątrz sieci za darmo
- Nie jest konieczne podpisywanie umowy i płacenie abonamentu
- Możliwość podłączenia zwykłego telefonu do bramki VoIP
- Numery w wielu strefach
MINUSY:
- Wymagane połączenie z internetem
- Jakość rozmów zależy od przepustowości
- W przypadku zakupu bramki dodatkowe koszty
- Możliwość opóźnień w przekazywaniu dźwięku
- Czasami problem z lokalizacją dzwoniących na numery alarmowe
|
Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy cztery najpopularniejsze w Polsce komunikatory: Tlen, Nowe Gadu-Gadu, Spik, Skype, umożliwiające zarówno rozmowy głosowe oraz wideo, jak i wykonywanie połączeń z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi. Braliśmy pod uwagę tylko funkcje związane z rozmowami głosowymi i wideo. Ocenialiśmy jakość rozmów, dostępne opcje, dodatkowe funkcje, ceny i formy płatności.
Rozmowy w praktyce
Podczas testu przeprowadziliśmy kilkadziesiąt rozmów na łączną sumę kilkuset złotych. Dzwoniliśmy na telefony stacjonarne i komórkowe, w Polsce i za granicę. To pozwoliło nam zweryfikować jakość dźwięku oraz stabilność połączenia. Niestety zdarzały się usterki. Do najczęstszych należało zerwanie połączenia – trzeba było wybierać numer ponownie. Były też przypadki zakłóceń, które nie ustępowały samoistnie (czasami pojawiały się w środku rozmowy) – pomagało wtedy ponowne połączenie.
Obsługa i użytkowanie
Z modułu do dzwonienia powinno się wygodnie korzystać. Ważne, aby aplikacja była prosta w obsłudze i dostarczała potrzebnych informacji o koncie. Pod tym względem zdecydowanie przoduje Tlenofon, który ma dość szczegółowe bilingi, dane o wykonywanych połączeniach, doładowaniach oraz czytelną informację o aktualnym koszcie połączenia i stanie konta (na bieżąco). Słabo pod tym względem wypada Nowe Gadu-Gadu. Informacja o rozmowie jest wyświetlana w zwykłym oknie dialogowym. Informację o stanie konta zobaczymy dopiero po zakończeniu połączenia – zostaje nam tylko odmierzać czas i przeliczać koszt rozmowy w pamięci. Biling możemy zobaczyć na WWW.
Sposoby zapłaty i doładowania
Istotną kwestią jest wybór możliwości regulowania opłat za korzystanie z internetowego telefonu. Tutaj prawie wszyscy zapewniają wybór, np. w Tlenofonie możesz doładowywać swoje konto określoną kwotą bądź podpisać umowę z operatorem. W Nowym Gadu-Gadu jest dodatkowo możliwość płatności za pomocą SMS-a. Słabe rozwiązanie oferuje Neofon (Spik) – tutaj podpisanie umowy nie jest już co prawda obowiązkiem, ale po starter trzeba się udać do salonu sprzedaży, nie można doładować konta w każdej chwili przez internet. Być może jest to wygodne przy zakupie bramki, ale przy korzystaniu z komunikatora za pomocą komputera to sposób niewygodny. Należy pamiętać, że test dotyczy modułów VoIP, a nie operatorów, u których kupujemy bramkę i podpisujemy umowę, tzn. tak naprawdę zastępujemy VoIP-em domowy telefon. W przypadku komunikatorów często korzystamy z połączeń VoIP zamiennie z innymi formami komunikacji.
Ceny
Rozmowy w obrębie jednej sieci (np. Skype–Skype) są darmowe. Za połączenia z telefonami stacjonarnymi na całym świecie i komórkami musimy płacić. Warto zatem przyjrzeć się cenom korzystania z poszczególnych modułów. W przypadku telefonów stacjonarnych różnica może wynosić najwyżej kilka groszy. Jednak, gdy bierzemy pod uwagę sieć komórkową, koszty mogą się zdecydowanie różnić. Warto także korzystać z promocji, np. w Nowym Gadu-Gadu wystarczy mieć doładowane konto kwotą minimum 10 złotych, aby codziennie nawiązywać darmowe połączenia z telefonami stacjonarnymi (w Polsce i w 23 wybranych krajach). Promocja Happy Hours obowiązuje codziennie od godz. 18 do 21 oraz w weekendy.