A A A

Ekonomiczna platforma

PC Format 8/2008
Płyta główna ze zintegrowanym układem graficznym stanowi idealne rozwiązanie w komputerze, który ma służyć do prac biurowych, przeglądania internetu, oglądania filmów czy okazjonalnego uruchamiania gier. Przetestowaliśmy niedrogie modele współpracujące z najnowszymi procesorami AMD i Intela.

Moim zdaniem

  • Sebastian Stolarczyk
    redaktor działu Hardware
W tym roku użytkownicy poszukujący płyty głównej ze zintegrowaną grafiką mają w czym wybierać. Bezdyskusyjnie najlepszym wyborem są płyty z chipsetem AMD 780G – wbudowany w nie Radeon HD 3200 ma dobrą wydajność, która pozwala na uruchomienie większości gier w niższych rozdzielczościach. Szkoda jedynie, że procesory tej firmy nie dorównują modelom Intela pod względem wydajności. Natomiast nie warto zawracać sobie głowy zintegrowaną grafiką w chipsetach Intela (G31, G33, G35), bo ma ona bardzo słabą wydajność i nie zapewnia wsparcia w odtwarzaniu filmów wysokiej rozdzielczości. W przypadku procesorów Intela najlepiej poczekać na nowy chipset G45 ze znacznie lepszym układem Intel GMA X4500 HD.
W artykule znajdziesz:
  • Informacje o chipsetach współczesnych płyt głównych
  • Szczegóły dotyczące możliwości i wydajności płyt
  • Cechy dobrej płyty głównej
  • Podsumowanie testu 8 tanich płyt do AMD i 8 płyt do Intela

Producenci chipsetów przykładają coraz większą wagę do układów z wbudowaną grafiką i poszerzają ich funkcje. Jednak między chipsetami występują znaczne różnice, więc wybór płyty należy zacząć właśnie od wyboru chipsetu.

Serce płyty

Intel oferuje obecnie trzy chipsety ze zintegrowaną grafiką: G31, G33 i G35. Mimo niezłej wydajności płyt i dużych możliwości podkręcania produkty te nie nadają się do gier 3D. Zintegrowany z nimi układ Intel GMA X3100/3500 ma słabą wydajność, a w skrajnych przypadkach gry w ogóle się nie uruchamiają.

Warto za to zwrócić uwagę na chipsety AMD i Nvidia. Firmy te mają doświadczenie w produkcji układów graficznych, a kontrolery grafiki wbudowane w chipsety poprawnie obsługują wszystkie gry, choć z wydajnością bywa różnie. Najlepiej zdecydować się na chipsety zgodne z DirectX 10: Nvidia GeForce 8200/8300 oraz AMD 780G. Jednak chipsety te współpracują wyłącznie z procesorami AMD.

Chipsety AMD i Nvidii mają też specjalne jednostki odciążające procesor komputera w czasie odtwarzania filmów o wysokiej rozdzielczości. Dzieje się to za sprawą technologii PureVideo HD i Avivo HD. Dzięki temu do płynnego odtwarzania takiego filmu nie potrzeba bardzo silnego procesora.

Cechy dobrej płyty głównej

  • WYPOSAŻENIE
    To jest najważniejsze, płyta musi udostępniać jak najwięcej interfejsów. Niezbędne jest cyfrowe wyjście obrazu (DVI, a najlepiej HDMI) i dźwięku, co najmniej 4 porty USB 2.0, port FireWire, dobrym dodatkiem jest gniazdo eSATA do podłączania dysków zewnętrznych. Absolutnie niezbędne zaś jest gniazdo PCI Express x16 na kartę graficzną i przynajmniej jedno dodatkowe złącze kart rozszerzeń PCI oraz PCI Express x1.
  • MOŻLIWOŚCI GRAFIKI
    Zintegrowany z chipsetem układ graficzny musi być zgodny z najnowszymi standardami, np. DirectX 10. Ważny jest też dodatkowy układ odciążający procesor komputera w czasie odtwarzania filmów HD (na razie jedynie w chipsetach AMD 780G i Nvidia GeForce 8200/8300). Dobrze, jeśli wbudowana grafika ma wydajność umożliwiającą uruchamianie gier 3D w niższych rozdzielczościach.
  • PODKRĘCANIE
    Płyta główna dla bardziej zaawansowanego użytkownika powinna być wyposażona w podstawowe funkcje pomocne przy overclockingu: zmianę taktowania szyny procesora, zegara pamięci i ich napięć zasilających. Pomoże to za darmo wycisnąć z komputera więcej mocy.

Formaty płyt

Płyty obecnie występują w dwóch formatach: mniejszym microATX i klasycznym ATX. Te pierwsze są znacznie mniejsze gabarytowo, pasują do niemal każdej obudowy, ale na ogół mają gorsze wyposażenie – mniej gniazd, dodatkowych slotów i złączy. Użytkownicy o dużych wymaganiach powinni wybierać płyty ATX, bo można na nich zainstalować więcej kart rozszerzeń i podłączyć więcej urządzeń.

Wyposażenie płyt

Płyta główna powinna być przede wszystkim wyposażona w zestaw nowoczesnych interfejsów. Jeżeli ma grafikę, musi mieć też cyfrowe wyjścia wideo: DVI i HDMI. Ważna jest duża liczba portów USB.

W przypadku płyt microATX warto zwrócić uwagę na liczbę gniazd na karty rozszerzeń. Niektóre mają tylko jedno gniazdo PCI lub nowsze PCI Express x1. Najlepiej, jeśli po włożeniu karty graficznej z pokaźnym dwuslotowym chłodzeniem nadal mamy do dyspozycji po jednym gnieździe każdego typu. Utrata jednego z nich uniemożliwi instalację np. tunera telewizyjnego.

Ważnym elementem wyposażenia jest też kontroler dyskowy z obsługą macierzy RAID. Kiedy chcemy zwiększyć wydajność dysku lub bezpieczeństwo danych przez zastosowanie macierzy RAID (zwykle składającej się z dwóch dysków), koniecznie trzeba sprawdzić, czy płyta jest dostosowana do RAID.

Więcej mocy

AMD i Nvidia mają w swoich chipsetach niezłe układy graficzne, oferują też obsługę technologii zwiększającej wydajność grafiki: odpowiednio Hybrid CrossFire oraz Hybrid SLI. Dzięki temu po instalacji karty graficznej (GeForce 8400/8500 lub Radeon HD 3450) obie grafiki (zintegrowana i dodatkowa) współpracują ze sobą, a zysk wydajności po dodaniu taniej grafiki wynosi nawet 50–60 procent.

Drugim aspektem związanym z wydajnością jest overclocking. Wbrew opiniom płyty główne z wbudowaną grafiką wcale nie są złe pod tym względem. Najlepiej radzą sobie modele z chipsetami Intela G31, G33 i G35, bo pozwalają na wysokie taktowanie magistrali procesora. Nieco gorzej wypadają konkurencyjne chipsety. Warto jednak pamiętać, że największe znaczenie ma BIOS, który musi udostępniać niezbędne przy podkręcaniu opcje.

Każda płyta umożliwia podkręcanie, ale już nie każda pozwala na regulację napięcia procesora i pamięci. Koniecznie zwróćmy na to uwagę, jeżeli płyta ma być wykorzystana w wydajnym komputerze.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Wojciech Maciej
opera
9 lipca 2008, 23:44
Ekonomiczna platforma
Zastanawiam się nad sensem artykułu o ekonomicznej platformie. Opcje podkręcania w ocenach płyt ze zintegrowaną grafiką - to chyba przerost treści nad formą. Ekonomiczny to: - tani z możliwie najbogatszym wyposażeniem, - stabilny, Asus z niedoborami na pierwszym miejscu ? To Asus płaci za artykuł ?
zgłoś do moderacji »
Mazi1992
Mazi1992
opera
9 lipca 2008, 14:39
ok
po przeczytaniu artykułu dowierziałem sie paru nowych rzeczy. artykuł jest dosyc przejrzyście napisany
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto