A A A

Ekonomiczna platforma

PC Format 8/2008
Płyta główna ze zintegrowanym układem graficznym stanowi idealne rozwiązanie w komputerze, który ma służyć do prac biurowych, przeglądania internetu, oglądania filmów czy okazjonalnego uruchamiania gier. Przetestowaliśmy niedrogie modele współpracujące z najnowszymi procesorami AMD i Intela.

Co się zmieniło

Od ostatniego testu płyt głównych, zamieszczonego w PC Formacie 10/2007, pojawiło się na rynku wiele nowych rozwiązań. Należą do nich nowe chipsety Nvidia GeForce 8200/8300 oraz AMD 780G z dobrą grafiką Radeon HD 3200 (Intel wprowadzi kilka nowości w okresie wakacyjnym). Wśród płyt z grafiką znajdują się modele w formacie ATX, z większą liczbą portów i gniazd. Coraz częściej dostępne są złącza HDMI (oprócz DVI i D-Sub). Wiele płyt ma też możliwość dekodowania filmów w wysokiej rozdzielczości. W przypadku AMD pojawiła się też zmiana w postaci gniazda AM2+ (zastępującego AM2).

Przetestowaliśmy 16 niedrogich płyt głównych, które podzieliliśmy na dwie kategorie według typu procesorów: osiem z podstawkami AM2+ do procesorów AMD Athlon/Phenom, pozostałe osiem z podstawkami LGA775 do procesorów Intela.

Wydajność płyt do AMD

W kategorii płyt do procesorów AMD najlepiej wypadły modele wyposażone w chipset AMD 780G z wbudowanym układem Radeon HD 3200. Uzyskały znacznie lepsze wyniki od GeForce 8200 i 8300.
Poza grafiką wszystkie płyty cechuje zbliżona wydajność, co wynika m.in. z tego, że procesor ma zintegrowany kontroler pamięci, więc przynajmniej w tym zakresie nie powinny wystąpić między płytami większe rozbieżności.
Jeśli chodzi o wydajność (zresztą również w klasyfikacji ogólnej), wśród płyt do procesorów AMD najlepszy okazał się model Asus M3A-H/HDMI.

Wydajność płyt do Intela

W tym przypadku najlepiej wypadły płyty z chipsetami Intela, ale różnice między tymi a pozostałymi modelami nie są ogromne. Największe rozbieżności widać znowu pod względem wydajności wbudowanej grafiki. Tutaj bezkonkurencyjne okazały się starsze chipsety Nvidii, mianowicie GeForce 7150. Nie dość, że w grach są nawet dwukrotnie szybsze od płyt z chipsetami Intela, to ponadto gry uruchamiają się bez przykrych niespodzianek. Modele z układami Intela wręcz odmówiły uruchomienia gry Supreme Commander i S.T.A.L.K.E.R.

Wyposażenie

Pod tym względem wśród płyt głównych AMD dobrze wypadł model GA-MA78G-DS3H firmy Gigabyte. Jest to płyta formatu ATX, obsługuje nawet 16 GB pamięci DDR2, ma trzy gniazda PCI Express x1 i dwa PCI starszego typu. Bardzo ciekawy jest zestaw gniazd wideo na tylnym panelu. Znalazły się tam nie tylko dwa cyfrowe wyjścia (DVI i HDMI), ale także analogowe gniazdo D-Sub. Płyta jest również wyposażona w cztery złącza wentylatorów.

Wśród płyt przeznaczonych do procesorów Intela pod względem wyposażenia najlepiej zaprezentował się model MSI P6NGM-FIH. Jednak uzyskał gorszą ocenę za wyposażenie od kilku modeli do procesorów AMD. Przykładowo, płyta MSI ma mniejszą liczbę gniazd niż wspomniany wcześniej Gigabyte. Nie obsługuje też żadnego z nowoczesnych trybów łączenia wielu kart graficznych, jak Hybrid SLI czy Hybrid CrossFire. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie płyty główne do AMD są dostosowane do jednej z tych dwu technologii, podczas gdy żaden z modeli Intela nie ma podobnej funkcji.

Możliwości BIOS-u

Dużą wagę przyłożyliśmy do oceny możliwości BIOS-u, zwłaszcza opcji przydatnych przy podkręcaniu. Poza dwoma wyjątkami (MSI P6NGM--FIH i MSI G31M2-FD – obie do Intela) każdy model oferował możliwość zmiany napięcia zasilającego procesor i pamięć. Wzorowe pod tym względem okazały się tylko płyty główne do AMD, bo każda stwarzała rozbudowane możliwości podkręcania.

Niektóre płyty mają też wbudowane mechanizmy wspomagające użytkownika w procesie overclockingu. W ich BIOS-ach znajdują się różne opcje automatycznego podkręcania. Przykładowo, płyta Asus M3A-H/HDMI ma funkcję AI Overclocking, a model Biostar TF7150U-M7 funkcję V Tech Engine, której zmiana pozwala na automatyczne podkręcenie procesora o pewną wartość procentową. Takie rozwiązania powodują, że overclocking staje się dostępny dla szerokiej grupy niezbyt doświadczonych użytkowników.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Wojciech Maciej
opera
9 lipca 2008, 23:44
Ekonomiczna platforma
Zastanawiam się nad sensem artykułu o ekonomicznej platformie. Opcje podkręcania w ocenach płyt ze zintegrowaną grafiką - to chyba przerost treści nad formą. Ekonomiczny to: - tani z możliwie najbogatszym wyposażeniem, - stabilny, Asus z niedoborami na pierwszym miejscu ? To Asus płaci za artykuł ?
zgłoś do moderacji »
Mazi1992
Mazi1992
opera
9 lipca 2008, 14:39
ok
po przeczytaniu artykułu dowierziałem sie paru nowych rzeczy. artykuł jest dosyc przejrzyście napisany
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto