A A A

Ekran jak w kinie

PC Format 3/2008
Ceny projektorów jeszcze kilka lat temu sięgały kilkunastu tysięcy złotych. Dzisiaj dobry projektor można kupić taniej niż 32-calowy telewizor LCD. Przetestowaliśmy osiem modeli o niedużej rozdzielczości w cenie od 1900 do 3100 złotych i oceniliśmy ich przydatność w zastosowaniach domowych.

Moim zdaniem

  • Sebastian Stolarczyk
    redaktor działu Hardware
Okazuje się, że aby zbudować kino domowe z prawdziwego zdarzenia, nie trzeba wydawać 10 tys. złotych. Przetestowane projektory nie należą do najwyższej półki cenowej, a mimo to nieźle wypadły w testach. Nawet te najtańsze modele, po odpowiedniej konfiguracji, sprawdzą się lepiej niż niejeden telewizor. Niestety w tym segmencie cenowym w dalszym ciągu trudno znaleźć projektor panoramiczny o dobrych parametrach, a ta cecha w największym stopniu podnosi wrażenia w czasie projekcji filmów.
W artykule znajdziesz:
  • Różnice technologiczne między projektorami
  • Na jakie parametry obrazu zwrócić uwagę
  • Informacje o możliwościach i wyposażeniu projektorów
  • Podsumowanie testu 8 niedrogich urządzeń

W niemal każdym domu jest obecnie telewizor, przybywa też monitorów o dużych przekątnych. Jednak i w jednym, i w drugim wypadku obraz ma niewiele wspólnego z kinem domowym – jest po prostu za mały. A naprawdę duże, ponad 60-calowe monitory kosztują nawet 10 tysięcy złotych. Nieporównanie tańszy jest projektor, dzięki któremu bez trudu da się uzyskać obraz o takiej przekątnej, a w odpowiednio dużych pomieszczeniach może ona mieć nawet 300 cali!

Dwie technologie

Na rynku projektorów są urządzenia dwóch typów: LCD i DLP. To konkurencyjne wobec siebie technologie (jak np. HD-DVD i Blu--ray ), z których każda ma unikatowe atuty.

Projektory LCD mają zwykle trzy osobne panele LCD dla jednej z trzech barw (czerwony, zielony, niebieski). Kiedy światło dociera do paneli, pojedyncze piksele mogą zostać otwarte, by przepuścić światło, lub też zamknięte – by je zablokować. Projektory DLP wykorzystują natomiast zupełnie inną technologię firmy Texas Instruments. Nie ma tu szklanych paneli przepuszczających światło, procesor DLP to po prostu odbijająca światło powierzchnia zbudowana z tysięcy lub nawet milionów niewielkich luster. Każde reprezentuje pojedynczy piksel.

Cechy dobrego projektora

  • DOBRA JAKOŚĆ OBRAZU
    Odpowiedni projektor powinien się cechować jak najlepszą jakością obrazu. Powinien mieć wysoki kontrast i wiernie odwzorowywać wyświetlane kolory. Nie ma znaczenia, czy będzie to projektor DLP czy LCD (pod warunkiem że efekt tęczy w przypadku DLP nie stanowi dla użytkownika problemu).
  • WYGODNA OBSŁUGA
    Projektor powinien się cechować intuicyjną obsługą. Dotyczy to zarówno ergonomii pilota zdalnego sterowania (musi wygodnie leżeć w dłoni), jak również przycisków na samym projektorze – powinny być dobrze opisane i duże.
  • CICHA PRACA
    Projektor musi być przystosowany do przełączenia w tryb ekonomiczny, w którym lampa świeci słabiej, ale praca jest znacznie cichsza. Taki projektor dobrze się sprawdzi w domowym zaciszu czy podczas prezentacji w mniejszych pomieszczeniach.

Do zalet technologii LCD należy lepsze nasycenie kolorów, a także większa jasność niż w przypadku modeli DLP z lampą o identycznej mocy. Wynika to z konstrukcji, której zasada działania jest podobna do monitorów komputerowych. Konkurencyjne urządzenia DLP mają zwykle słabsze kolory, a to dzięki obecności białego panelu, który ma za zadanie wzmocnić jasność, ale jednocześnie pogarsza intensywność barw. Atutem LCD jest nieco lepsza ostrość obrazu, dlatego projektory te lepiej się nadają np. do biznesowych prezentacji z arkuszami kalkulacyjnymi.

Projektory DLP mają natomiast mniejsze gabaryty i większy kontrast, który powoduje, że czerń jest głębsza niż w większości projektorów LCD. Kontrast w najnowszych urządzeniach wynosi nawet 3000:1, podczas gdy najlepsze projektory LCD nie przekraczają 1000:1. Dużą zaletą DLP są także niezauważalne piksele – w projektorach LCD siatka pikseli jest bardziej widoczna.

Największym minusem DLP jest tzw. efekt tęczy, widoczny np. w kontrastowych krawędziach, filmach czy na nieruchomych obrazach, gdy mrugnie się oczami. Wynika z tego, że projektor nie wyświetla wszystkich składowych jednocześnie, lecz jedną po drugiej. Projektory LCD wyświetlają natomiast jednocześnie wszystkie trzy barwy składowe, więc oko nie jest w stanie ich odseparować. Przed zakupem warto zatem sprawdzić, czy jesteśmy w stanie dostrzec to zjawisko w projektorze DLP (większość ludzi go nie widzi), a jeśli tak, ocenić, jak bardzo nam przeszkadza.

Jakość obrazu

Jeśli zdecydowaliśmy się już na urządzenie wykorzystujące jedną z opisanych technologii, powinniśmy się zainteresować jakością wyświetlanego obrazu. Dobry projektor musi zapewniać jak najlepszy kontrast (wtedy barwy nabierają głębi) i możliwie wysoką jasność podaną w ANSI lumenach . Im wyższa jasność, tym obraz będzie lepiej widoczny w zmiennych warunkach oświetleniowych (szczególnie w dzień). Niestety, parametry te podawane przez producentów w żaden sposób nie odzwierciedlają rzeczywistych możliwości projektorów. Te z pozoru gorsze czasem w praktyce spisują się lepiej.

Przy dużej jasności i kontraście projektor musi jak najlepiej odwzorowywać kolory. Błędy kolorów nie mogą być zbyt duże, bo obraz wyda się nienaturalny. Jeśli nie możemy obiektywnie ocenić odwzorowania kolorów, to najlepiej wybrać taki projektor, który udostępnia w menu możliwość regulacji temperatury barwowej oraz nasycenia poszczególnych składowych – wtedy bez większych problemów ustawimy parametry obrazu według własnych preferencji.

Ważnym czynnikiem jest ostrość obrazu, w szczególności czcionek. Wpływają na to głównie elementy optyczne projektora. Częstym problemem jest to, że obraz w jednym z rogów jest mniej ostry niż w pozostałych. Z ogólnym odbiorem jakości obrazu powiązana jest ponadto równomierność oświetlenia. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której projektor wyświetla obraz o różnym nasileniu barw w różnych miejscach (np. obraz bardziej czerwony po lewej stronie, bardziej zielony po prawej). Wprawne oko od razu dostrzeże takie usterki.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Kotototo
opera
2 czerwca 2008, 16:43
Prawie jak w kinie, tylko popcornu brak
Oj tak rzutniki są wspaniałe. choć przyznam sie że podchodziłem bardzo ostrożnie do tematu. no bo jak obraz rzucany na "prześcieradło" ma niby być lepszy od mojego 21' monitora? dodatkowo gdy byłem na wieczorze kawalerskim u kolegi i oglądaliśmy filmy "z rzutnika" byłem przerażony straszną jakością obrazu. dopiero niedawno dziewczyna wymusiła na mnie kupno rzutnika bo chciała mieć właśnie "kino domowe". padło na rzutnik firmy BenQ(szczerze polecam) i byłem totalnie zaskoczony ponieważ film wyglądał lepiej niż na moim komputerze ( no i te wymiary!). koniec końców teraz rodzina przyjeżdża do nas oglądać filmy :)
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto