Ekrany do projekcji
|
Sam projektor nie jest jedynym elementem niezbędnym do wyświetlenia filmu, równie istotny jest ekran lub ściana, na które obraz będzie rzutowany. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekranów – od najprostszych ekranów rozwijanych ręcznie (od 400 zł), elektrycznych (od 1500 zł) czy wreszcie holograficznych, odpornych na obce światło, niepochodzące z projektora. Do zastosowań domowych wystarczy nawet zwykły ekran rozwijany; przed zakupem trzeba tylko określić właściwe jego proporcje (4:3 lub 16:9), docelową wielkość obrazu i rodzaj powierzchni projekcyjnej. Niektóre ekrany do projekcji mają specjalną powierzchnię o podwyższonym kontraście i kątach widzenia, a także zwiększonym współczynniku odbicia (tzw. gain), dzięki czemu obraz wydaje się jaśniejszy.
W przypadku konieczności ograniczenia budżetu obraz można wyświetlić na zwykłej jasnej ścianie. Co ciekawe, jeżeli w domu mamy kolorową ścianę (np. zieloną bądź jasnożółtą), to nie musimy się martwić – wiele projektorów pozwala bowiem z poziomu menu wybrać kolor ekranu i dzięki temu automatycznie skorygować wyświetlane barwy.
|
Możliwości i wyposażenie
Przyjazny w obsłudze projektor musi mieć przejrzyste, dobrze zaprojektowane menu. Pozytywną cechą jest również jego dostępność w polskiej wersji językowej, co ułatwia korzystanie z niego mniej zaawansowanym osobom. Z jakością menu ściśle się wiąże pilot zdalnego sterowania i przyciski umieszczone na projektorze. Większość pilotów, niestety, nie jest zbyt wygodna – są nieergonomiczne, a ich przyciski zdecydowanie za małe. Wprawdzie z pilota nie korzysta się zbyt często (właściwie jedynie w celach konfiguracji obrazu oraz włączania i wyłączania urządzenia), ale dobrze, jeśli jego użytkowanie nie będzie dodatkowo utrudnione.
Jeżeli projektor znajduje się w zasięgu ręki, to równie istotna jest wygoda korzystania z przycisków na jego obudowie. Obsługa powinna być przede wszystkim intuicyjna, a funkcje poszczególnych kontrolek i przycisków – dobrze opisane.
Nierzadko się zdarza, że powierzchnia, na której ustawimy projektor, nie jest idealnie równa lub nie ma odpowiedniego nachylenia. Wówczas cierpi na tym geometria obrazu, który wydaje się przekrzywiony w jednym kierunku. Dobry projektor powinien udostępniać fizyczne i cyfrowe możliwości dopasowania obrazu. Przez te pierwsze rozumiemy regulację nóżek urządzenia, która pozwoli wyrównać różnice w poziomie wyświetlanego obrazu. Niektóre projektory mają nóżki wysuwane na kilka centymetrów, co pozwala na prawidłowe ustawienie obrazu nawet w ekstremalnych warunkach.
Ważnym elementem jest liczba regulacji dostępnych w menu projektora. Każdy projektor musi dawać możliwość regulacji zniekształceń trapezowych, występujących wtedy, gdy urządzenie świeci lekko do góry. Niestety, większość domowych projektorów umożliwia tylko dopasowanie ich w pionie (wpływają na nachylenie boków obrazu), ale okazuje się, że w praktyce taka regulacja zazwyczaj jest wystarczająca.
Każdy projektor ma oczywiście zestaw wejść pozwalających na jego podłączenie do sprzętu wideo czy komputera. Wśród wejść telewizyjnych zwykle jest to S-Video lub wejście kompozytowe, ale jeśli chcemy podłączyć odtwarzacz DVD, najlepiej byłoby to zrobić przez wejście komponentowe, które się znajduje nie w każdym projektorze. Podobnie w przypadku komputera najlepiej jest korzystać z cyfrowych łączy DVI lub HDMI , a tanie projektory często mają tylko D-SUB o nieco gorszej jakości.
Dobry projektor musi dawać możliwość pracy w tzw. trybie ekonomicznym. W trybie tym lampa świeci słabiej, co pozytywnie wpływa na kolejne cechy – głośność pracy i pobór mocy. Dodatkowo podczas pracy w trybie ekonomicznym lampa ma dłuższą żywotność, np. w trybie normalnym są to 2000 godzin, w ekonomicznym – 3000 godzin. Po tym czasie powinno się ją wymienić. Ponieważ z projektora na ogół korzysta się wieczorem, mniejsza jasność tego trybu nie przeszkadza.