Sposobów zarządzania zasilaniem bateryjnym jest kilka. Podstawowym są plany zasilania dostępne z systemu Windows. Różnią się one w zależności od zastosowanego systemu, inaczej wyglądają w przypadku Windows XP, inaczej w Windows Vista. Wielu producentów komputerów przenośnych instaluje też swoje własne oprogramowanie pozwalające na sterowanie sposobami zasilania. Jednak podstawowa zasada zarządzania energią wygląda wszędzie tak samo. Polega na takim zdefiniowaniu trybu pracy, by umożliwić jak najdłuższy czas pracy na baterii, z jednoczesnym zachowaniem wydajności na odpowiednim poziomie.
Dłuższe życie akumulatora
Czas pracy notebooka na zasilaniu bateryjnym zależy nie tylko od ustawionych opcji zasilania, ale także od kondycji samego akumulatora. By ta była jak najlepsza, pamiętaj o kilku zasadach:
- Nie przechowuj notebooka ani akumulatora w ciepłym miejscu, bo wysoka temperatura jest dla niego szkodliwa.
- Ogranicz liczbę cykli ładowania i rozładowania. Lepiej całkiem rozładować i później naładować akumulator, niż wielokrotnie w ciągu dnia rozładowywać i ładować go po trochu.
- Jeśli korzystasz z notebooka wyłącznie na zasilaniu sieciowym, rozładuj akumulator do około 40 procent pojemności, po czym wyjmij go z notebooka i odłóż w chłodne miejsce. Raz w miesiącu wykonaj cykl ładowania i rozładowania.
Dodatkowe programy
Niektórzy producenci notebooków instalują w nich własne programy do zarządzania energią, które czasem dają nieco większe możliwości niż funkcje wbudowane w Windows. Przykładem jest oprogramowanie w notebookach Lenovo IdeaPad, które pozwala sterować nie tylko wygaszaniem ekranu, ale i jego podświetleniem, a także mechanizmami oszczędzania energii procesora.