Widoczna ikona zasilania
Po odłączeniu zasilania sieciowego w zasobniku systemowym zwykle widoczna jest ikona baterii .
Pokazuje stan naładowania akumulatora, dzięki czemu łatwiej jest zaplanować pracę do wykonania. Jeśli tej ikony nie ma, można ją włączyć.
Przejdź do zakładki Zaawansowane i zaznacz opcję Zawsze pokazuj ikonę na pasku zadań. Następnie kliknij przycisk OK. Dzięki temu w zasobniku systemowym pojawi się ikona ilustrująca orientacyjne naładowanie baterii.
Jeżeli naprowadzisz kursor na ikonę baterii, pojawi się okienko informujące o stopniu naładowania baterii oraz przewidywanym czasie działania. Jeśli dwukrotnie klikniesz ikonę, ujrzysz okno z tymi samymi informacjami, a także z opcjami dotyczącymi zasilania.
Kontrola pracy procesora
Procesor jest jednym z najbardziej prądożernych podzespołów komputera, dlatego warto sprawdzić, czy wykorzystywany przez ciebie schemat zasilania zapewnia jego odpowiednią pracę. W szczególności chodzi o dostosowanie częstotliwości procesora do wykonywanych przez niego zadań przy użyciu mechanizmów Cool’n’Quiet oraz SpeedStep.
Uruchom więc np. program CPU-Z (jest na naszej płycie CD) i obserwuj wskazania zegarów w sekcji Clocks.
Przy znacznym obciążeniu procesora (np. podczas kompresji plików) procesor powinien pracować ze swoją nominalną częstotliwością, natomiast w stanie spoczynku częstotliwość powinna być w mniejszym lub większym stopniu obniżona.