Zalety eSIM
Nowy standard jest niczym innym jak kartą SIM pozbawianą plastikowej obudowy. Dzięki temu układ eSIM jest znacznie mniejszy nawet od nanoSIM i ma wymiary 5x6 mm. Co za tym idzie, producenci urządzeń mobilnych takich jak np. smartfony czy tablety mogą pozbyć się zajmującego cenne miejsce gniazda karty SIM. Szczególne znaczenie ma to w przypadku takich gadżetów jak np. inteligentne zegarki (smartwatche).
Zaoszczędzoną wewnątrz obudowy przestrzeń uzyskuje się również dzięki temu, że nie ma już potrzeby stosowania tacki, za pomocą której wsuwamy kartę SIM do telefonu. Nie bez znaczenia są też aspekty lepszej szczelności obudowy oraz estetyki urządzenia. Poza tym odpada ryzyko uszkodzenia karty lub czytnika np. poprzez częste lub nieumiejętne jej instalowanie. Wielu użytkowników często musi prosić pracownika salonu sieci lub kogoś z rodziny o włożenie karty, bo nie wie, jak to zrobić. W przypadku eSIM nie ma tego problemu.
Wymienione powyżej zalety być może nie przekonają zbyt wielu osób do tej technologii, jednak eSIM ma też kolejne atuty, obok których nie można przejść obojętnie. Pierwszym jest wygoda wyboru lub zmiany operatora w przypadku tzw. telefonów na kartę, jak i usług abonamentowych. Dziś musimy udać się do kiosku, salonu czy innego miejsca, w którym sprzedawane są startery, i kupić kartę wybranego operatora, a w przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani ofertą abonamentową, podpisać osobiście papierową umowę. Dzięki układom eSIM montowanym na stałe w telefonach wszystko to załatwimy bez wychodzenia z domu pod warunkiem, że nie potrzebujemy przydzielenia nowego numeru telefonu. Polskie prawo nakazuje bowiem rejestrację wszystkich numerów i przypisywanie ich do konkretnego użytkownika.
Jeśli ten obowiązek został już spełniony, nasz numer aktywujemy na nowym urządzeniu wraz z zakupem planu taryfowego z poziomu oprogramowania zainstalowanego w telefonie. eSIM to także duże ułatwienie, gdy wybieramy się za granicę i nie chcemy korzystać z kosztownego roamingu. W takiej sytuacji szybko zmienimy naszego operatora na innego, działającego w danym kraju. Dotyczy to oczywiście tylko usług pre-paid, czyli na tzw. kartę.