A A A

Ewolucja otwartości

PC Format 6/2018
W latach 90. internet zapoczątkował rewolucję, która kompletnie zmieniła sposób życia i pracy. Na naszych oczach następuje kolejna wielka przemiana. Open data, czyli dane w otwartych formatach, stają się nie tylko spiralą nakręcającą biznes i społeczne innowacje, ale przede wszystkim diametralnie zmieniają sposób podejścia do własności informacji. Katarzyna Bielińska

Oddam dane w dobre ręce

Znakomitym sposobem na wzbudzenie zainteresowania danymi i zachęcanie do ich wykorzystania stały się hackathony, podczas których magistraty oddają dane w ręce programistów, grafików komputerowych i miejscowych start-upów, otrzymując w zamian mobilne i webowe aplikacje dla mieszkańców miast i powiatów.

Idea rozwiązywania społecznych problemów za pomocą nowych technologii przyświeca też akcji „Koduj dla Polski”, zainicjowanej przez Fundację ePaństwo. Społeczność skupiona wokół serwisu Kodujdlapolski.pl od lat konstruuje narzędzia cyfrowe na bazie informacji udostępnianych przez miasta, a owocem jej działań jest np. aplikacja wspierająca adopcję zwierząt w Trójmieście czy ogólnopolska platforma webowa Uprzejmie Donoszę, która ma wesprzeć mieszkańców w nierównej walce z amatorami parkowania w niedozwolonych miejscach.

Ciemne strony otwartości

Udostępnianie danych w otwartych formatach to jednak nie tylko szansa na innowacje i budowanie otwartego społeczeństwa. Open data ma też mroczną stronę. Tworzenie wybiórczych algorytmów aplikacji czy gier w celach dyskryminacyjnych, sprzedawanie danych wrażliwych, publikacja danych stanowiących własność intelektualną – to tylko niektóre z zagrożeń, jakie płyną z publikacji danych bez żadnych ograniczeń.

Właśnie dziś, blisko pół wieku od narodzin internetu, w czasie, w którym każdy chce mieć natychmiastowy dostęp do interesujących go treści, otwarte standardy danych, ich udostępnianie oraz wykorzystywanie przez rządy, firmy i sferę kultury stanowią wyzwanie, z którym prędzej niż później będziemy musieli się zmierzyć.

Zdążuś nie czeka


Miejskie aplikacje to nie tylko te zamówione i opłacone przez samorząd. Przykładem niezależnego narzędzia jest aplikacja Zdążuś, która informuje użytkowników smartfonów, kiedy powinni wyjść na przystanek, aby nie czekali zbyt długo na autobus, tramwaj czy kolejkę. Narzędzie wykorzystuje dane generowane w czasie rzeczywistym przez gdański Zarząd Transportu Miejskiego.

Tristar Eye – ulice w zasięgu wzroku


Użytkownik może dwoma kliknięciami sprawdzić, jak w danej chwili wygląda sytuacja drogowa w Trójmieście. Aplikacja daje dostęp do miejskiego systemu monitoringu Tristar, a dzięki nałożeniu obrazu z kamer na mapy Google’a, pokazujące natężenie ruchu na drodze, kierowcy zyskują kluczowe dla siebie informacje pochodzące z dwóch różnych źródeł. Narzędzie zaprojektowała trójmiejska społeczność programistów w ramach akcji „Koduj dla Polski”.

Milion drzew, czyli włącz zieleń w stolicy

Aplikacja, w której warszawiacy wskazują na mapie, gdzie ich zdaniem warto posadzić drzewa. Jeżeli we wskazanym miejscu jest to możliwe, zostają o tym powiadomieni, jeśli nie – dowiedzą się dlaczego. W stolicy przeprowadzono już pierwsze nasadzenia zgodnie z pomysłami mieszkańców.

Otwarte standardy i giganci


To, że otwarte standardy publikacji danych doskonale sprawdzą się w nowych technologiach, Google przewidział już kilkanaście lat temu, wprowadzając bezpłatną usługę Mapy. Do tej pory amerykański gigant odnotował miliony aktywnych witryn i aplikacji powstałych na bazie strumienia danych generowanych za pomocą udostępnionych interfejsów API. Wykorzystanie open data to dziś chleb powszedni sieci społecznościowych: jednym z pierwszych, który udostępnił swoje zasoby danych w celu opracowywania nowych usług, był Facebook. Otwarcie interfejsów dla zewnętrznych programistów przyniosło firmie z Kalifornii tysiące aplikacji i nowych usług.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto