9. miejsce - Premier DS-A650
Trzeci z kompaktów, które udostępniają ręczne tryby nastawów ekspozycji. Aparat ma też inną, bardzo ciekawą funkcję: pozwala na wykonanie dwóch zdjęć, które następnie zostaną połączone w jedno. Po wykonaniu pierwszego wyświetlany jest jego podgląd umożliwiający dopasowanie drugiego zdjęcia.
PLUSY:
- Tryby ręczne
- Dobra jakość zdjęć
- Przystępna cena
MINUSY:
- Brak obsługi kart SDHC
- Słaba bateria
- Brak trybów edycji
10. miejsce - Casio Exlim EX-Z100
Aparat ma aż trzy tryby automatycznej migawki. Jednym z nich jest „łowienie” uśmiechów. Gdy urządzenie zarejestruje, że osoba w kadrze się uśmiechnęła, samo wykona zdjęcie. Poniekąd zwalnia to fotografa z polowania na atrakcyjne ujęcia. Irytującą cechą jest głośna praca silnika obiektywu.
PLUSY:
- Odwzorowanie kolorów
- Znikome szumy matrycy
- Automatyczna migawka
MINUSY:
- Głośna praca silnika obiektywu
- Słabe makro
11. miejsce - Panasonic Lumix DMC-FX55
Technicznie aparat wypada naprawdę ciekawie, ma dobre parametry, do tego oferuje całą masę trybów automatycznych. Niestety, uzyskiwane zdjęcia cechują się raczej przeciętną jakością. Dobrze za to wypadają zdjęcia w trybie makro. Nie można nic zarzucić także jakości odwzorowania kolorów.
PLUSY:
- Odwzorowanie kolorów
- Optyczna stabilizacja
- Śledzenie twarzy
MINUSY:
- Spore szumy matrycy
- Słaby zoom optyczny
12. miejsce - BenQ DC X835
Aparat przyciąga uwagę swym wyglądem. Niestety, w trakcie testów wyszła na jaw słaba jakość jego wykonania. Irytujący okazał się nieprecyzyjnie działający przycisk krzyżowy. Może też drażnić powolne działanie aparatu. Do zalet należy intuicyjne menu, obiektyw Pentaksa i przyzwoita jakość zdjęć.
PLUSY:
- Funkcja śledzenia twarzy
- Łatwa obsługa
- Poprawne kolory
MINUSY:
- Słaba jakość wykonania
- Mizerny ekran LCD
- Powolne działanie
13. miejsce - Olympus μ840
Model ten wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem. Poza tym ma sporo automatycznych trybów fotografowania. Jest także wyposażony w funkcję wykrywania twarzy oraz funkcję kompensacji cieni. Działanie tej ostatniej polega na rozjaśnianiu zaciemnionych elementów zdjęcia.
PLUSY:
- Autodetekcja twarzy
- Kompensacja cieni
- Atrakcyjny design
MINUSY:
- Wyblakłe kolory zdjęć doświetlonych lampą
- Słaba jakość lakieru
- Powolne działanie
14. miejsce - Casio Exilim EX-S10
Jest to wyjątkowo płaski kompakt, więc bardzo wygodnie się go przenosi. Jednak z małymi wymiarami wiążą się komplikacje w obsłudze. Utrudniają ją bardzo małe i płaskie przyciski. Słabe miejsce urządzenia w teście wynika z kiepskiej jakości zdjęć, zwłaszcza tych robionych przy słabym świetle.
PLUSY:
- Małe wymiary
- Ostre zdjęcia
- Odwzorowanie kolorów
MINUSY:
15. miejsce - Sony Cyber-Shot DSC-W150
Choć Sony jest dobrą marką na rynku aparatów, to kompakty nie są najmocniejszą stroną tej firmy. Model DSC-W150 robi zdjęcia o niezłej ostrości, jednak są one słabe pod względem kolorystyki, mają też pokaźne zniekształcenia geometrii. Generalnie uzyskiwane fotografie pozostawiają wiele do życzenia.
PLUSY:
- Dobra ostrość zdjęć
- Rozpoznawanie twarzy
MINUSY:
- Przekłamania kolorów
- Mocne zniekształcenia
16. miejsce - Sony Cyber-Shot DSC-W120
Mniejsza, ale i tańsza odmiana modelu W150, wyposażona w matrycę o mniejszej rozdzielczości. Aparat jest przeznaczony dla początkujących użytkowników. Niestety, jakość wykonywanych nim zdjęć pozostawia wiele do życzenia, zarówno pod względem ostrości, jak i odwzorowania kolorów.
PLUSY:
- Prędkość działania
- Optyczna stabilizacja obrazu
MINUSY:
- Słaba jakość wyświetlacza LCD
- Mała liczba funkcji