Zabezpieczenie Gmail
ZAGROŻENIE: Duża pojemność i architektura konta Gmail zachęcają do przechowywania poczty. Na koncie gromadzą się często tysiące e-maili. Dzięki temu, że przekopujemy się za pomocą wyszukiwarki przez starą pocztę, firma ma gdzie wyświetlać reklamy kontekstowe. Po kilku latach użytkowania Gmail staje się prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat właściciela. Przejęcie takiego konta przez hakera albo przechwytywanie komunikacji z serwerem, która standardowo odbywa się otwartym połączeniem, może pozwolić na kradzież naszej cyfrowej tożsamości.
JAK SIĘ BRONIĆ: Najlepszym sposobem ochrony prywatności w Gmailu jest kasowanie listów po przeczytaniu. Pamiętaj jednak, żeby robić to przyciskiem Usuń. Użycie przycisku Archiwizuj (który jest wyboldowany na zachętę), co prawda usuwa list z zakładki Odebrane, ale go nie kasuje. Zarchiwizowany list jest przechowywany w pamięci Gmaila, a jego treść pozostaje dostępna w wyszukiwarce. Aby zwiększyć poziom prywatności w koncie Gmail, warto wyłączyć we wbudowanym komunikatorze rejestrowanie czatów. Możesz to zrobić, klikając na link Ustawienia i przechodząc do zakładki Czat. Tam w sekcji Moja historia czatów zaznacz opcję: Nie zapisuj historii czatów.
TOTALNA OCHRONA: Jedynym realnym zabezpieczeniem prywatności w poczcie elektronicznej jest silne szyfrowanie. Gmail pozwala włączyć szyfrowanie połączenia ze skrzynką, co uniemożliwia przechwytywanie treści listów przez hakerów w czasie przesyłania ich internetem do twojego komputera. W tym celu w panelu Ustawienia przejdź do zakładki Ogólne i w sekcji Połączenie przeglądarki zaznacz opcję Używaj zawsze bezpiecznego protokołu HTTPS. O tym, że połączenie jest bezpieczne, świadczy tak wyglądający adres: https://mail.google.com. Niestety Gmail nie obsługuje szyfrowania treści poczty, bo przeszkadzałoby to w wykrywaniu słów kluczowych pod kątem serwowania reklam kontekstowych. Można natomiast zrobić to za pomocą zewnętrznego narzędzia bezpłatnego programu GPG Shell.