Moim zdaniem
|
- Sebastian Kręzel
redaktor działu Hardware
Jeśli komputer jest wyposażony w głośniki, może także pełnić rolę domowego sprzętu grającego. Niestety, w tych zastosowaniach jest mało wygodny. Długo się uruchamia, zwykle głośno pracuje, co pogarsza odbiór muzyki, a do tego zużywa dużo prądu. Zwykła wieża audio jest rozwiązaniem znacznie bardziej praktycznym. Warto jednak, by odtwarzała nagrania MP3 z pamięci USB flash. Powinna też mieć wejście audio, by można było podłączyć do niej komputer.
|
W artykule znajdziesz:
- Wymienione możliwości współczesnych mikrowież
- Cechy dobrej mikrowieży
- Czym się kierować przy zakupie
- Opisy pięciu zestawów audio
Klasyczna mikrowieża audio składa się z jednego modułu centralnego oraz dwóch kolumienek. Moduł centralny zawiera radio, wzmacniacz oraz odtwarzacz płyt CD. Coraz rzadziej spotykane są konstrukcje z odtwarzaczem kasetowym. Zmianie uległa konstrukcja napędów CD, które teraz mają znacznie poprawioną korekcję błędów, a także odtwarzają płyty CD‑R i CD‑RW.
Nowością w mikrowieżach jest złącze USB pozwalające na podłączenie odtwarzacza MP3 lub zwykłego pendrive’a. Poza nim na przednim panelu obudowy jest umieszczone złącze minijack do podłączenia dowolnego urządzenia, np. komputera, dzięki czemu wieża może także pełnić funkcję głośnika komputerowego.
Nieco droższe mikrowieże mają dodatkowo złącze kart pamięci Secure Digital. Pozwala to słuchać utworów z karty pamięci, której używasz np. w telefonie komórkowym. Oczywiście, aby taka opcja była możliwa, potrzebny będzie dodatkowo konwerter z kart MicroSD na format SD.
Cechy dobrej mikrowieży
|
- FUNKCJE
Odtwarzanie muzyki z radia czy płyt to podstawa, ale oprócz tego wieża powinna mieć zegar, budzik, funkcję RDS, a jeszcze lepiej funkcję konwersji płyt CD na format MP3.
- FORMATY
Współczesna mikrowieża powinna rozpoznawać format MP3 oraz WMA. Dobrze, jeśli urządzenie poprawnie obsługuje dodatkowo tagi ID3.
- JAKOŚĆ DŹWIĘKU
Głośniki powinny mieć na tyle dużą moc, by spełniały twoje oczekiwania. Poza tym dźwięk powinien być klarowny, nawet przy dużej głośności.
- PILOT
Przede wszystkim musi być wygodny w obsłudze. Nie może być ani za mały, ani za duży i musi dobrze leżeć w dłoni. Poza tym za jego pomocą musisz mieć możliwość korzystania z wszystkich funkcji bez podchodzenia do wieży.
- ZŁĄCZA
Wieża audio musi mieć przynajmniej jedno wejście dźwięku (np. do komputera), choć może przydać się również wejście mikrofonowe. Powinna też mieć port USB pozwalający na wygodne odtwarzanie plików MP3 z pendrive’a. Musi też mieć złącze antenowe, bo zwykle dobrą jakość odbioru zapewni tylko antena zewnętrzna.
- WYMIARY
Mikrowieża nie powinna być zbyt duża. Jej zaletą są właśnie kompaktowe wymiary, dzięki czemu łatwiej ją ulokować w ograniczonej przestrzeni.
|
Złącza głośnikowe i antenowe
Niestety, wieże audio z najniższej półki cenowej rzadko mają rozbudowany zestaw złączy. Niezbędnym minimum powinno być złącze głośnikowe. Najlepsze są uniwersalne klipsy zaciskowe, pozwalające na przyłączenie samych przewodów kolumnowych. Staraj się unikać wyrafinowanych wyjść, ponieważ w momencie zamiany głośników na inne będziesz miał problem z przyłączeniem głośników.
Zwróć też uwagę na złącze antenowe. W sprzedaży są konstrukcje całkowicie pozbawione takiego złącza, a wyposażone jedynie w przewód pełniący rolę anteny. Słaba czułość takich anten nie tylko odbije się na jakości sygnału stacji radiowych, ale także uniemożliwi wykorzystanie funkcji RDS , jaką ma każda mikrowieża. Jeśli w wieży jest klasyczne, koncentryczne złącze antenowe, w przypadku problemów z jakością sygnału wystarczy podłączyć lepszą antenę zewnętrzną.
Możliwości odtwarzania
Coraz więcej wież audio jest dostosowanych do formatu MP3, a spora część potrafi także na wbudowanym ekranie wyświetlać tagi ID3 . Ta ostatnia cecha znacznie ułatwia korzystanie z większych kolekcji muzyki. Jednak po przekroczeniu określonej liczby plików na pamięci flash wieża może nie poradzić sobie z otwarciem tak bogatej struktury plików. Jeszcze gorzej jest w przypadku zewnętrznych dysków twardych USB. Z nimi po prostu nie współpracują zestawy audio, co może wynikać zarówno z braku obsługi systemu plików NTFS , jak i ze słabego prądu na złączu USB.
Duża grupa urządzeń rozpoznaje także pliki audio w popularnym formacie WMA. Naturalnie mogą się znajdować zarówno na pamięci flash, jak i na płycie CD. Brakuje natomiast obsługi innych formatów, np. coraz popularniejszego, bezstratnego FLAC .
Niestety, większość tanich zestawów audio jest wyposażonych tylko w czytniki płyt CD. Szkoda, gdyż wiele osób gromadzi utwory na płytach DVD ze względu na ich pojemność oraz atrakcyjne ceny nośników. Urządzenia wyposażone w odtwarzacz DVD są dostępne, ale już niestety sporo droższe. Mają jednak dodatkowe funkcje, np. można na nich nie tylko odtwarzać muzykę, ale także podłączyć je do telewizora lub monitora, na którym wyświetla się filmy.
Przyjemna pobudka
Niewątpliwą zaletą mikrowież audio jest wbudowany zegar. Funkcja ta w połączeniu z możliwością zdefiniowania czasu włączenia wieży czyni z niej wyjątkowy budzik. W efekcie system audio może budzić ulubioną audycją radiową, ale też repertuarem wybranych utworów, odtwarzanych z płyty CD lub pamięci USB flash.
Spora część urządzeń pozwala także na zdefiniowanie czasu wyłączenia urządzenia po pobudce. Dzięki temu nie musisz pamiętać o wyłączeniu wieży przy wychodzeniu z domu – sprzęt sam się wyłączy.
Czas automatycznego wyłączania możesz także zaprogramować w trakcie słuchania muzyki, np. przed zasypianiem. Po upływie zdefiniowanego okresu wieża audio zostanie automatycznie wyłączona. Oczywiście, by funkcja zegara i budzika działała niezawodnie, każda wieża powinna mieć bateryjne podtrzymanie zegara.