Obniżanie napięcia (undervolting) procesora
Zaczynamy od pobrania i instalacji programu Intel eXtreme Tuning Utility. Najnowsza wersja jest na oficjalnej stronie (https://intel.ly/222V0NF). Przedtem warto się jednak upewnić, że procesor w twoim notebooku znajduje się na liście obsługiwanych układów. Jeśli nie, zajrzyj do ramki „Mój procesor nie jest obsługiwany przez XTU!”. Po instalacji najpewniej komputer będzie wymagał powtórnego uruchomienia – należy to wykonać. Po restarcie programu musisz jeszcze potwierdzić, że przyjmujesz do wiadomości, iż z XTU korzystasz na własną odpowiedzialność (o czym więcej w ramce poniżej „Czy to bezpieczne?”).
Pierwszy krok to przejście do zakładki Advanced Tuning (1) i wybranie opcji Core (2). Wyświetlą się w niej domyślne ustawienia rdzeni procesora. W przypadku notebooka zależy nam na zmniejszeniu zapotrzebowania na moc. Służy to tego suwak oznaczony jako Core Voltage Offset (3). Za jego pomocą obniża się napięcie zasilające rdzenia oraz pamięci cache. Nie warto się spieszyć i najlepiej robić to z krokiem co 0,01 V. Po zmianie offsetu (wskaźnik zmieni kolor na żółty) trzeba jeszcze kliknąć przycisk Apply (4), by zastosować zmiany (wskaźnik zmieni kolor na niebieski). Zanim zaczniesz testować nowe ustawienia, przejdź do zakładki Profiles (5), a następnie zapisz zmiany – Save (6), by w razie problemów ze stabilnością nie musieć wprowadzać wszystkiego od nowa.
Test stabilności wbudowany w XTU znajduje się w zakładce Stress Test (7). Wybierz CPU Stress Test (8) i zostaw standardowy czas – <5 minut (9). Kliknij przycisk Start Testing (10) i poczekaj do końca. Podczas testu procesor będzie bardzo mocno obciążony, co przełoży się między innymi na głośniejszą pracę komputera (chyba że jest chłodzony pasywnie, wtedy jedynym skutkiem ubocznym będzie wzrost temperatury obudowy). To normalne. Jeśli testy dobiegły końca, a komputer się nie zawiesił, wróć do poprzedniego punktu i zmniejsz napięcie zasilające o kolejne 0,01 V.
Jeśli komputer podczas testów stabilności zawiesi się lub zrestartuje, automatycznie zostaną przywrócone domyślne ustawienia procesora. To jednocześnie informacja, że zdecydowanie przekroczyłeś granicę możliwości danego układu. Uruchom XTU, przejdź do zakładki Profiles i wybierz poprzedni profil – ten, który był jeszcze stabilny. Następnie przejdź do zakładki Stress Test i powtórz testy, ale tym razem ustawiając dłuższy czas, na przykład 30 minut. Jeśli komputer będzie pracował normalnie, możesz zaryzykować zmniejszenie napięcia o 0,005V i powtórzyć testy. Jeśli się zrestartuje, zwiększ napięcie o 0,01 V i wykonaj długi test stabilności.
Na koniec zapisz stabilny profil i ciesz się „lepszą wersją” swojego notebooka. Dopóki XTU będzie zainstalowany w systemie, stabilne ustawienia pozostaną aktywne, nawet po uśpieniu czy restarcie maszyny.