W naszym porównaniu klasyczne kamery Full HD reprezentuje Samsung HMX-R10, który w sklepach jest dostępny od około 1500 złotych. Jest to więc jedna z najtańszych kamer potrafiących rejestrować obraz o rozdzielczości 1920x1080. Zresztą zgodność z Full HD została aż trzykrotnie zaznaczona na obudowie urządzenia. Kamera ma dobry dotykowy ekran i sporo interesujących funkcji. Najciekawsza jest jej konstrukcja z przekrzywionym obiektywem.
Jako przykład urządzenia klasy ekonomicznej wybraliśmy kamerę Toshiba Camileo P30, którą można kupić od 525 złotych. Model ten rejestruje obraz w trybie 720p oraz 1080p. Już podczas pierwszych testów okazuje się, że tryb 1080p nie oferuje takiej rozdzielczości, jakiej można by się spodziewać – zamiast 1920x1080 nagrania mają 1440x1080. Urządzenie jest wyposażone w matrycę anamorficzną, typową dla tanich kamer. Obraz jest przez nią ściśnięty, lecz po rozciągnięciu na telewizorze do szerokości 1920 pikseli ma poprawne proporcje. Zawiera jednak nieco mniej informacji niż w typowej kamerze Full HD.
Konstrukcja kamer
Samsung HMX-R10 ma kształt zbliżony do typowej kamery. Największą ciekawostką w tym modelu jest położenie obiektywu – umieszczono go pod kątem, nieco z góry obudowy. Dzięki temu kamery nie trzyma się w pozycji poziomej, lecz ukośnie. Takie ułożenie kamery powoduje, że nadgarstek jest wyprostowany i mniej się męczy.
Konsekwencją przemieszczenia obiektywu jest także inne ulokowanie przycisków obsługiwanych kciukiem. Co prawda znajdują się one na tylnej ściance, ale nie u góry, lecz dokładnie pośrodku. Mimo to osoby o mniejszych dłoniach mogą nie sięgać kciukiem do zoomu.
Producent pomyślał o komforcie obsługi i dwa przyciski do obsługi zoomu, a także przycisk nagrywania umieścił także obok ekranu. Ich obsługa lewą ręką ma dodatkową zaletę – stabilizuje kamerę, więc nagrany obraz mniej drży.
Kamera Toshiby jest przede wszystkim mniejsza od Samsunga, a także o 1/3 lżejsza, więc z pewnością łatwiej się ją transportuje. Również ma ruchomy ekran, ale niedotykowy i o znacznie mniejszej rozdzielczości. Tę kamerę trzyma się w pozycji pionowej, ale ze względu na niewielkie rozmiary będą z tym miały problem osoby o dużych dłoniach – palcem wskazującym zasłonią lampę, a po poprawieniu uchwytu mały palec będzie już poza obudową kamery. Niewielkie problemy sprawia też obsługa urządzenia – by kciukiem sięgnąć do przycisków zlokalizowanych na tylnej ściance kamery, trzeba go mocno wygiąć.
Możliwości urządzeń
Toshiba jest kamerą bardzo prostą. Włącza się automatycznie po otwarciu ekranu i od razu jest gotowa do pracy. Dodatkowe przyciski pozwalają przełączyć tryb zapisu (HD albo WVGA), włączyć lampę wspomagającą filmowanie w ciemności albo przejść do trybu odtwarzania.
Menu ekranowe (niestety, bez wersji polskiej) daje dodatkowe możliwości. Dostępne są dodatkowe rozdzielczości, w tym QVGA i 720p czy funkcja elektronicznej stabilizacji obrazu. Ta ostatnia działa przeciętnie, a po ustawieniu trybu 1080p jest wyłączana. Kamera ma kilka trybów filmowania (m.in. nocny, czarno-biały czy negatyw), możliwość ręcznej korekcji ekspozycji oraz balansu bieli. Potrafi również robić zdjęcia, także z samowyzwalaczem.