Oglądanie telewizji w jakości HD (720 linii pikseli w poziomie, Full HD – 1080 linii pikseli w poziomie) jest możliwe po wykupieniu abonamentu w sieci kablowej lub na platformie satelitarnej. Wszyscy najwięksi dostawcy oferują od kliku do kilkudziesięciu kanałów – patrz tabelka (wyszczególniono w niej tylko kanały HD). Jakość transmisji to maksymalnie 1920x1080i (poziome linie wyświetlane są na przemian) – każdy obraz składa się z 2 073 600 pikseli. Dla porównania obraz jakości DVD ma 414 720 pikseli.
Kto da więcej
Najciekawszą ofertę dla fanów jakości HD ma telewizja n. W podstawowym pakiecie, który kosztuje 59 zł (cena w promocji), otrzymasz aż 25 kanałów z obrazem o wysokiej rozdzielczości. Niestety, pakiet nie zawiera żadnego kanału filmowego – są one dostępne w droższej ofercie za 89 zł (otrzymasz m.in. HBO i Cinemax).
Nie zawsze dostęp do większej liczby kanałów HD wymaga kupowania droższego pakietu. Czasem możliwe jest dokupienie kanałów HD – nawet za kilka złotych miesięcznie – do podstawowego pakietu, który w ogóle nie ma kanałów HD. Szczególnie bogatą ofertę kanałów dodatkowych mają Cyfrowy Polsat i Cyfra+ (w tej drugiej wybór kanałów dodatkowych zależy, w pewnym stopniu, od wykupionego pakietu podstawowego).
Na żądanie
Abonenci platform satelitarnych i telewizji kablowych mają dostęp także do tzw. wideo na żądanie – wypożyczalni filmów. Wystarczy uruchomić funkcję w dekoderze, aby bez wychodzenia z domu wypożyczać filmy – płatne od kilku do kilkunastu złotych za wypożyczenie. Do korzystania z usługi potrzebny jest dekoder z dyskiem twardym. Lista filmów w jakości HD zależy od dostawcy – nie wszystkie filmy w ofercie są dostępne w wysokiej rozdzielczości. Szczególnie szeroką pod tym względem ofertę ma sieć UPC.
DVB-T bez HD
Cyfrowa telewizja DVB-T jest bardzo dobrze przystosowana do przesyłania obrazu w jakości HD, a do odbioru kanałów w wysokiej rozdzielczości nie trzeba żadnych dodatkowych urządzeń.
W Polsce DVB-T do 2013 roku ma objąć zasięgiem cały kraj i docelowo zastąpi nadawanie analogowe. Aktualnie nie oferuje kanałów HD (z wyjątkiem transmisji testowych o lokalnym charakterze, np. Polsat HD w Warszawie i TVP Sport HD w Poznaniu). Niestety nic nie zapowiada, aby sytuacja miała szybko ulec zmianie. W trwającym obecnie przetargu na koncesje nadawcze (w ramach drugiego multipleksu) znalazł się tylko jeden kanał HD – Next HD. Wygląda na to, że z wprowadzeniem wysokiej rozdzielczości do DVB-T nadawcy będą czekali na uruchomienie transmisji kodowanych.
Jeśli nie telewizja i filmy, to… konsola do gier
Dobrym zastosowaniem dla telewizora HD jest podłączenie go do konsoli do gier. Z trzech dostępnych na rynku konsoli stacjonarnych tylko dwie – Xbox 360 i Playstation 3 – wyświetlają gry w jakości HD. Na Xbox 360 maksymalna rozdzielczość to 720p. Konsola Sony ma kilka gier z obrazem Full HD (1080p), m.in. Wipeout HD i Gran Turismo 5, jednak większość tytułów wyświetla obraz 720p, a niektóre nawet w niższej. Na PS3 są dostępne także gry 3D.