HD ze sklepu
Filmy Full HD na dyskach blu-ray są wciąż bardzo drogie – premierowe wydanie na „niebieskim nośniku” jest 2–3 razy droższe od wydania na DVD. Część filmów jest nawet droższa niż w krajach zachodniej Europy, gdzie przeciętne zarobki są wyższe niż w Polsce.
Dlatego bardzo istotny jest wybór filmu. Nie chodzi tu o atrakcyjność fabuły lub tematykę filmu, ale o stronę techniczną – przede wszystkim jakość obrazu i dźwięku. Niestety, w niektórych wypadkach różnica w jakości obrazu między filmami blu-ray a DVD ogranicza się tylko do wyższej rozdzielczości. Na dodatek niektóre filmy są „zaszumione” (efekt podobny do widocznego na zdjęciu zrobionym w ciemnym pomieszczeniu) wskutek złego przygotowania materiału HD. Dobry film na blu-ray powinien też mieć ścieżkę dźwiękową w jednym z nowych formatów zapisu dźwięku Dolby
TrueHD i DTS HD.
Filmy na blu-ray zawierają także dodatkowe materiały, których nie znajdziesz w wydaniach DVD – wywiady z aktorami, informacje o kulisach powstawania filmu itp. Bardzo ciekawą funkcją są pojawiające się na ekranie komentarze do właśnie oglądanej sceny. Jeśli tego typu materiały są dla ciebie istotne, zwróć uwagę, że nie wszystkie dodatki są zapisane w jakości HD. Część to zwykłe 480p.
Które filmy warto kupować, a które omijać szerokim łukiem, sprawdzisz w sieci. Warto zajrzeć na forum HDTVPolska.com, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi wrażeniami z oglądania filmów. Można tam sprawdzić także parametry techniczne niektórych filmów, m.in. tzw. bitrate obrazu i dźwięku. Warto zaglądać także na anglojęzyczne witryny z recenzjami filmów, m.in. highdefdigest.com i blu-ray.com, gdzie przywiązuje się bardzo dużą wagę do jakości obrazu.
Sposoby na tani blu-ray
Opłaca się polować na okazje, np. w internetowych sklepach specjalizujących się w sprzedaży blu-ray oraz na Allegro. Od dłuższego czasu w marketach elektronicznych sieci Saturn można kupić dwa filmy za łączną kwotę 99 zł (oferta nie obejmuje wszystkich filmów).
Okazji warto szukać także w zagranicznych sklepach internetowych, gdzie filmy na blu-ray mogą być nawet o połowę tańsze niż w polskich sklepach. Dodatkowo za zagranicznymi wydaniami często przemawia bogatsza lista dodatków (pod tym względem polskim wydawcom zdarza się zubożać filmy).
Jednak trzeba wiedzieć, co i gdzie kupować. Po pierwsze upewnij się, czy film ma polskie napisy (chyba, że dobrze znasz angielski). Niestety w większości sklepów nie można uzyskać takiej informacji. Z pomocą ponownie przychodzą użytkownicy forum hdtvpolska.com. W temacie „Zakupy Blu-ray” znajdziesz listę potwierdzonych zagranicznych wydań filmów z polskimi napisami (potwierdzonych, czyli kupionych i sprowadzonych do Polski przez użytkowników forum).
Forum to także dobre miejsce do szukania informacji o aktualnych promocjach w Polsce i za granicą, a także o atrakcyjnych ofertach na Allegro oraz ofertach, których należy unikać.
Jeśli chodzi o to, gdzie kupować, pamiętaj, że nie wszystkie sklepy wysyłają filmy do Polski. Warto polecić europejskie oddziały sklepu Amazon.com (brytyjski, francuski, niemiecki), a także sklepy dvd.co.uk i hmv.com. Te sklepy wysyłają filmy do naszego kraju (czasem wysyłka kosztuje dosłownie kilka złotych), ale w sporadycznych przypadkach mogą odmówić realizacji zamówienia (np. gdy film znajduje się w odległym magazynie, np. gdy zamówienie realizuje sklep w Niemczech, a magazyn jest w Szwajcarii).
Filmy blu-ray dostępne są także w wypożyczalniach. Na przykład w ogólnopolskiej sieci wypożyczalni Beverly Hills aktualnie można wypożyczyć ponad 200 tytułów.