W artykule:
- Czym są dyski multimedialne
- Porady dla kupujących
- Opis 8 przetestowanych dysków
Ceny multimedialnych odtwarzaczy sieciowych (DMR) nie należą niestety do najniższych i nie wykazują także tendencji spadkowej, ale za to ewoluują możliwości tego sprzętu.
Obecne odtwarzacze świetnie sobie radzą z obsługą wielu formatów filmów zapisanych w klasycznej, telewizyjnej rozdzielczości, a także obsługą formatów dla filmów standardu HD. I to jest niezaprzeczalnie największa ich zaleta, biorąc pod uwagę błyskawicznie rosnącą, zwłaszcza przed świętami, popularność telewizorów Full HD.
Różne odmiany sprzętu
W sprzedaży znajduje się mnóstwo urządzeń, których zadaniem jest m.in. odtwarzanie filmów w standardzie HD. Jednak poszczególne modele znacznie się między sobą różnią, dlatego przed zakupem warto dokładnie poznać ich możliwości.
Jedną z grup są odtwarzacze multimedialne, w których wnętrzu nie ma możliwości instalacji dysku twardego. Współpracują za to z nośnikami zewnętrznymi, takimi jak: pamięci flash (pendrive’y i karty pamięci) oraz zewnętrzne dyski USB. Atutem tych odtwarzaczy jest atrakcyjna cena.
Druga grupa urządzeń ma podobne możliwości, ale dodatkowo port sieciowy. Dzięki temu filmy i muzykę można odtwarzać np. bezpośrednio z komputera, bez konieczności przenoszenia na zewnętrznych pamięciach masowych.
Kolejna grupa jest wyposażona w dodatkowy tuner cyfrowy DVB-T, dzięki któremu – poza odtwarzaniem multimediów – urządzenia mogą też nagrywać programy telewizyjne. Taki odtwarzacz jest atrakcyjny dla osób, które chcą odbierać programy telewizyjne w standardzie DVB-T, ale nie mają odpowiedniego telewizora.
Dyski multimedialne
Jeszcze jedna, bardzo duża, grupa urządzeń łączy cechy zewnętrznego dysku twardego z odtwarzaczem audio-wideo. Urządzenia te mają wnękę służącą do zainstalowania dysku 2,5” lub 3,5”, a w niektórych jest już fabrycznie zainstalowany dysk. Należy pamiętać, że lepszą relacją ceny do pojemności cechują się dyski 3,5-calowe, więc warto wybierać takie urządzenia.
Poszczególne dyski multimedialne różnią się też między sobą funkcjami. Niektóre można podłączać do sieci LAN, co pozwala przeglądać zasoby sieciowe. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem kopiować filmu z komputera, ale można go odtwarzać z niego przez sieć. Część dysków może też pełnić rolę dysków sieciowych NAS lub serwerów plików strumieniowych i udostępniać w sieci swoje zasoby. To ogromne ułatwienie, bo bez potrzeby bezpośredniego podłączania dysku do komputera można np. zarządzać wszystkimi zasobami.
Niektórym osobom może także przypaść do gustu wbudowany klient sieci BitTorrent, bo dzięki niemu dysk multimedialny może służyć jako cichy i wygodny sprzęt do ściągania plików w nocy.
Kiedy zmienić odtwarzacz
na dysk multimedialny nie każdemu miłośnikowi telewizji przyniesie korzyści. Przede wszystkim posiadacze starych odbiorników telewizyjnych nie docenią walorów filmów HD. Naturalnie, będą poprawnie wyświetlane, jednak różnica między nimi a klasycznymi filmami będzie niezbyt duża. A różnice w objętości plików filmów HD (4 do 12 GB) i SD (0,6 do 1,2 GB) są kolosalne.
Drugą sprawą jest dostęp do sieci – tylko pod warunkiem dostępu do sieci można w pełni wykorzystać potencjał dysku multimedialnego. Nie trzeba wówczas przenosić danych na pamięciach zewnętrznych (dyskach, pendrive’ach) między urządzeniami.
Ostatnia kwestia to wielkość posiadanej filmoteki. Jeśli ta nie jest zbyt bogata, dysk multimedialny nie ma większego zastosowania. W takich sytuacjach można spokojnie nadal eksploatować odtwarzacz DVD, a filmy przechowywać na płytach. Natomiast zakup dysku multimedialnego może być opłacalny dla fanów seriali, ze względu na dużą zwykle liczbę odcinków oraz dużą objętość tego typu filmów.