Podsumowanie testu
Do testu wybraliśmy dziewięć myszek w cenie do 100 zł. Jak się okazuje, ich jakość jest dość mocno zróżnicowana. Co więcej, wyższa cena nie zawsze oznacza lepszą jakość.
Budowa i wyposażenie
Większość testowanych myszek to typowe, bezprzewodowe konstrukcje do notebooków. Tylko jedna, Microsoft Express Mouse, jest podłączana kablem – to konstrukcja pośrednia, nadająca się również do komputera stacjonarnego. Świetnie spisuje się także jako myszka mobilna, a ponadto zapewnia solidne oparcie dla dłoni. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dość krótki przewód komunikacyjny.
Ciekawie prezentuje się myszka ModeCom MC-619, która ma wysprzęglaną rolkę, umożliwiającą szybsze przewijanie stron WWW czy dużych dokumentów tekstowych. Niestety, inne cechy uniemożliwiły temu modelowi zajęcie wysokiej pozycji.
Obecnie już prawie wszystkie myszki do notebooków (z wyjątkiem myszki Microsoftu) mają miniaturowe odbiorniki radiowe, a także komory do ich przechowywania.
Pozytywną cechą jest to, że niemalże wszystkie myszki, poza Digitus W1600 Wireless Mouse, a także oczywiście przewodową myszą Microsoftu, są wyposażone w wyłącznik zasilania. Dzięki niemu wydłużony został czas pracy na baterii. Trzeba jednak pamiętać o jego przełączaniu, w przeciwnym wypadku baterie szybciej się rozładowują.
Stosowane sensory
Mysz Microsoftu korzysta z sensora BlueTrack, który radzi sobie z pracą na wielu różnych powierzchniach, poza szkłem. W podobny sensor została wyposażona myszka Genius Traveler 9000 Wireless Blue-
Eye Mouse, jednak jest to typowa konstrukcja do laptopa. Cechuje się wyjątkowo małymi wymiarami i wagą. Warto zaznaczyć, że myszki te dostępnę są w kliku różnych wariantach kolorystycznych.
Trzy inne myszki (firm: Gigabyte, Natec i Esperanza) są wyposażone w sensor laserowy, dzięki któremu dobrze działają na różnych podłożach. Co ciekawe, dwie pierwsze to rozwiązania bliźniaczo do siebie podobne. Różnice sprowadzają sie do funkcjonalności sterowników i oporu przycisków. Obydwie myszki mają rolkę pozwalającą na przewijanie zawartości stron w pionie i poziomie.
Eksploatacja
Nie mamy zastrzeżeń do pracy większości testowanych myszek na różnych powierzchniach. Jedynie Digitus W1600 Wireless Mouse oraz Canyon CNL-MSOW07X mają problemy na niektórych podłożach. O dziwo, nie są to egzotyczne materiały, a podkładki pod myszki. Jedna wykonana jest z połyskliwego plastiku, druga została pokryta kolorowymi nadrukami.
Oceniliśmy również jakość ślizgaczy i siłę, jaka jest konieczna do przesunięcia myszy. Pod tym względem najlepiej wypadła mysz Esperanza EM113, którą bardzo lekko przesuwa się po powierzchni. Zapewniają to cztery ślizgacze o stosunkowo niewielkim obszarze. Należy pamiętać jednak, że takie rozwiązanie ma też słabe strony, bo małe ślizgacze szybciej się zużywają, a tym samym wzrastają opory przesuwania myszki.
Na uwagę zasługują też różnice w zasięgu w komunikacji myszek bezprzewodowych z komputerem. W większości wypadków producenci deklarują 10-metrowy zasięg działania. W trakcie testów tylko trzy myszki (firm: Gigabyte, Natec i Genius) poprawnie komunikowały się z komputerem z odległości większej niż 5 m. Pozostałe już w odległości 2–3 metrów traciły połączenie z odbiornikiem, co objawiało się chaotycznymi skokami kursora. Jeszcze słabiej wypada Media-Tech MT-1072, której zasięg działania jest nie większy niż 1,5 metra.
Jak działa sensor optyczny
Czujnik stosowany w myszkach optycznych tak naprawdę jest miniaturową kamerą, która w krótkich odstępach czasu rejestruje obraz przesuwanego pod myszką podłoża. Powiększony obraz jest analizowany przez specjalny procesor. Na podstawie zmian w obrazie określane są zmiany we względnym położeniu myszki. Wyniki analizy są wysyłane do komputera jako informacje o przesunięciu myszki. Dla uzyskania wyraźnego obrazu sensor wykorzystuje odpowiednie źródło światła. W klasycznych rozwiązaniach stosuje się czerwone światło. W nowszych modelach wykorzystywane jest światło laserowe lub światło niebieskie, co jeszcze bardziej podnosi rozdzielczość i czułość sensora myszy. Dzieki temu wychwytywane są jeszcze mniejsze niuanse z powierzchni roboczej, a tym samym wzrasta liczba podłoży, na których mogą pracować myszki.