Inne podzespoły peceta
Oprócz najważniejszych komponentów trzeba jeszcze wybrać dodatki: dysk, napęd optyczny, zasilacz i obudowę.
Zacznijmy od dysków. Ich pojemności stale rosną, a ceny spadają. Jednak dysk twardy jest najwolniejszym elementem peceta, stąd przejście na półprzewodnikowe dyski SSD. Mają one mniejsze pojemności, ale są wielokrotnie szybsze, a komfort pracy jest bez porównania lepszy. Na dysku 120–240 GB zmieści się system i aplikacje, a jeśli potrzebujesz więcej miejsca na filmy lub gry, kup drugi zwykły dysk 1 TB lub większy.
Napęd optyczny (najczęściej nagrywarka DVD) jest coraz bardziej zbędny – można go pominąć, choć z drugiej strony kosztuje tak niewiele, że można go dołożyć do komputera.
Wybór zasilacza to głównie kwestia dostosowania jego mocy do pozostałych podzespołów. Dla najsłabszych komputerów wystarczy nawet moc kilkudziesięciu watów, w przypadku przeciętnego peceta jest to 350–450 W, a pecety z wydajnymi procesorami i kartami graficznymi potrzebują przynajmniej 500 W.
Wybór obudowy to trochę kwestia gustu, a trochę funkcjonalności. W większości pecetów postawiliśmy na obudowę Cooler Master N200, bo mimo niewielkich gabarytów (format mATX) jest pojemna, ma dużo miejsca na dyski i wentylatory, trzy porty USB z przodu, a przy tym kosztuje tylko 130 zł.