Opisy wybranych programów komercyjnych
1. miejsce - Adobe Photoshop Elements 10
Adobe Photoshop Elements 10 to połączenie rozbudowanego menedżera cyfrowych fotografii z funkcjonalnym i nowoczesnym edytorem zdjęć cyfrowych. Najnowsze „elementsy” to program nowoczesny. Potrafi korzystać z zalet współczesnych technologii, wykorzystuje moc obliczeniową wielu rdzeni oraz układów graficznych, co ma wpływ na szybkość działania wielu operacji. Test obrotu zdjęć został wykonany przez ten program w czasie o połowę krótszym od drugiego w stawce menedżera i kilkakrotnie krótszym od pozostałych programów. Jedyny zgrzyt to dziwny objaw podczas pracy z programem na wielu monitorach i próbie maksymalizacji okna menedżera na drugim monitorze. Okno programu nie powiększyło się poprawnie.
PLUSY:
- Funkcjonalny edytor
- Nowoczesne algorytmy przeszukiwania bazy
MINUSY:
- Dziwne zachowanie po maksymalizacji okna na drugim monitorze
2. miejsce - Corel Paint Shop PRO X4
W stosunku do poprzedniej wersji programu Corel wykonał ogromny krok naprzód. Pod względem oferowanej użytkownikowi pomocy, liczby przewodników, podpowiedzi, instruktażu produkt Corela może stanowić wzór. Sama aplikacja to również bardzo dopracowany program. Tworzenie bazy danych zdjęć jest realizowane automatycznie i natychmiastowo w momencie dodania folderu do listy obserwowanych katalogów. Do liczby funkcji edycyjnych nie można mieć zastrzeżeń, ale brakuje kreatorów dostępnych w innych domowych narzędziach do zdjęć – możliwości tworzenia różnego typu projektów, pokazów slajdów, kalendarzy itp. Trzeba jednak pamiętać, że funkcje edycyjne pozwalają zaprojektować tego typu prace samodzielnie od podstaw.
PLUSY:
- Rozbudowane funkcje edycyjne
- Ciekawe efekty
MINUSY:
- Brak predefiniowanych kreatorów projektów
Opisy wybranych programów darmowych
1. miejsce - Google Picasa 3.9
Jeżeli nie chcesz wydać ani złotówki na program do zarządzania cyfrowymi zdjęciami i nie zależy ci na szczególnie rozbudowanych funkcjach edycyjnych, wybór jest oczywisty – Google Picasa to zdecydowany lider wśród bezpłatnych menedżerów fotografii. Najnowsza, wydana w grudniu 2011, wersja oferuje rozbudowane funkcje społecznościowe. Mając konto w Google+, możesz publikować swoje zdjęcia w utworzonych przez siebie tzw. kręgach Google+, a twoi znajomi, dzięki funkcji rozpoznawania twarzy, mogą być automatycznie powiadamiani o tym, że masz ich wizerunki na fotografiach w swojej kolekcji. Warto również dodać, że w programie pojawiły się nowe efekty (np. HDR z jednego zdjęcia) oraz możliwość edycji fotografii w układzie porównawczym.
PLUSY:
- Rozpoznawanie twarzy
- Funkcje społecznościowe
MINUSY:
- Niektóre funkcje edycyjne dostępne tylko online
2. miejsce - Zoner Photo Studio 13 Free
Bezpłatna wersja programu Zoner Photo Studio w bardzo niewielkim stopniu ustępuje nowszej edycji komercyjnej, którą również testowaliśmy. Podstawową różnicą w stosunku do edycji PRO jest brak modułu edycji plików RAW, zaawansowanych narzędzi korekcji obrazu czy kreatora zdjęć HDR. Jednak wielu użytkowników bez większych problemów obejdzie się bez tych funkcji. Warto zwrócić uwagę na zalety: bogate funkcje katalogowania, sortowania i wyszukiwania zdjęć według niemal dowolnego kryterium, dodatkowe przydatne kreatory projektów (np. pocztówek, zdjęć 3D czy panoram), wygodne w użyciu narzędzia wydruku zdjęć itp. Program oszczędnie gospodaruje zasobami komputera. Szkoda, że producent nie wydał jego polskojęzycznej wersji.
PLUSY:
- Bogate funkcje katalogowania fotografii
- Funkcje geotagowania
MINUSY:
- Brak polskiego interfejsu