Konfrontacja
Wydajność komputerów sprawdziliśmy w kilku grach, a uzyskane wyniki potwierdzają, że nasze obie konfiguracje są niemal identyczne. Laptop okazał się nieco lepszy w Tomb Raider oraz Bioshock Infinite (w obu jakość ultra), pecet nieznacznie wygrał w Crysis 3 i Metro: Last Light (ustawienia średnie), a także Hitman: Absolution (ustawienia wysokie).
Również w benchmarku 3DMark wynik ogólny był bardzo podobny, choć dla peceta na korzyść grafiki, a dla laptopa – na korzyść fizyki (ze względu na technologię Nvidia PhysX, ale może także z powodu ośmiu wątków procesora).
Za to, jeśli weźmiemy pod uwagę energooszczędność, między notebookiem a pecetem widać prawdziwą przepaść. Maksymalna moc obu komputerów (łącznie z ekranami) wynosi odpowiednio 90 oraz 189 W. W spoczynku zmierzona moc to 22 oraz 75 W – laptop pobiera 3,5-krotnie mniej energii.
Laptop czy pecet?
Na przykładzie obu naszych konfiguracji widać, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem do gier jest komputer stacjonarny. Ma bardzo dobre wyposażenie, większy ekran, lepszą elastyczność, a także możliwości niemal dowolnej rozbudowy w przyszłości. Przy tym jest o 1000 zł tańszy od notebooka o podobnych osiągach.
Laptop do gier to rozwiązanie dla osób z zasobnym portfelem, nie tylko z powodu wyższej ceny. Jego czas życia jest znacznie krótszy niż peceta, przez brak możliwości rozbudowy i ewentualne koszty napraw, które są znacznie wyższe niż w pececie (np. gdy uszkodzi się ekran czy płyta główna). Mimo wyższej ceny i tak trzeba do niego dokupić akcesoria. Jednak taka konfiguracja świetnie spełnia swoje zadanie: gry działają bardzo dobrze, całość jest bardzo ładnie wykonana, a przy tym zajmuje niewiele miejsca.
LAPTOP DO GIER
Laptop MSI GE60 2PE-031XPL:
- procesor Intel Core i7-4700HQ
- grafika Nvidia GeForce GTX 860M
- pamięć DDR3 1600 (8 GB)
- dysk Hitachi HTS721010
- napęd Hitachi-LG GTA0N
- ekran 15” 1920x1080
- sieć Killer E2200 oraz Intel Wireless-AC3160
- klawiatura SteelSeries
- głośniki Dynaudio
- dodatkowo mysz SteelSeries Kinzu
- dodatkowo słuchawki Razer Kraken 7.1
- cena (z akcesoriami) 5050 zł
PLUSY:
- Świetna jakość wykonania
- Niższy pobór energii
- Zajmuje mniej miejsca i mniej waży
MINUSY:
- Ekran o małej przekątnej
- Konieczność dokupienia akcesoriów (myszy, słuchawek)
PECET DO GIER
Testowany pecet do gier:
- procesor Intel Core i5-4570
- grafika AMD Radeon R7 265
- płyta główna ASRock H87M
- pamięć DDR3 1600 (8 GB)
- dysk Seagate ST1000DX001
- napęd Samsung SH-224DB
- monitor LG 23EA63V-P
- sieć GbE oraz D-Link DWA-171
- klawiatura SteelSeries Apex
- mysz SteelSeries Kinzu
- obudowa Chieftec CD-01B-U3
- słuchawki Razer Kraken 7.1
- cena 4010 zł
PLUSY:
- Lepsza wydajność przy niższej cenie
- Elastyczność konfiguracji
- Duży ekran (o dowolnej wielkości)
MINUSY:
- Zajmuje dużo miejsca
- Nie wygląda tak ładnie jak laptop
Rincewind napisał(a): W sumie ciekawi mnie ten laptop. Gdzie widzisz tu wypowiadanie się na temat tego laptopa? Rincewinda jedynie ciekawiło jak wygląda sprawa z temperaturą w tym laptopie.