1. miejsce - LG BD390
Najlepiej wyposażony odtwarzacz blu-ray. Urządzenie na pierwszy rzut oka jest bardzo zbliżone do odtwarzacza JVC, jednak pod względem możliwości sprzęt LG miażdży konkurencję. Poza złączem sieciowym LAN odtwarzacz obsługuje także Wi-Fi (802.11b/g/n). Dzięki tym interfejsom możliwe jest odtwarzanie filmów znajdujących się na komputerach podłączonych do sieci lokalnej.
BD390 obsługuje także media strumieniowe, np. bezpośrednio z odtwarzacza można przeglądać serwis YouTube. Urządzenie radzi sobie z filmami DivX i XviD, a także z filmami HD (wykorzystującymi kodeki DivX HD, AVCHD, MKV). W tym ostatnim przypadku film musi zawierać dźwięk przestrzenny, w przeciwnej sytuacji nie zostanie odtworzony.
Odtwarzacz LG radzi sobie także z odczytem polskich napisów w wielu formatach. Muszą mieć one jednak nazwę identyczną z nazwą filmu. Jako jedyne urządzenie ma analogowe złącza audio w standardzie 7.1, a co za tym idzie, można do niego podłączyć amplituner starszej generacji, by użytkownik mógł cieszyć się dookólnym dźwiękiem wysokiej jakości. Urządzenie jest również wyposażone w port USB, obsługujący USB flash oraz zewnętrzne dyski twarde, w tym także partycje NTFS.
PLUSY:
- Bardzo duże możliwości
- Obsługa filmów DivX
- Interfejs Wi-Fi
MINUSY:
- Nie obsługuje kompresji QPEL i GMC
- Nie obsługuje VideoCD
2. miejsce - Philips BDP3000/12
Odtwarzacz marki Philips ma spore możliwości i jednocześnie przystępną cenę. Wprawdzie ustępuje w wielu szczegółach liderowi naszego testu, jednak jest o połowę tańszy.
Na uwagę zasługuje dobrej jakości menu ekranowe, bardzo pozytywnie wpływające na komfort korzystania z odtwarzacza. Plusem jest obsługa filmów Divx i XviD, a także kompresowanych filmów HD. Niestety niektóre formaty (np. QuickTime) są odtwarzane, ale nie ma w nich dźwięku. Przy takich filmach pojawia się stosowny komunikat.
Oczywiście odtwarzacz obsługuje napisy do tego rodzaju filmów, także te polskie. Warto zaznaczyć, że radzi sobie z tym zadaniem świetnie i akceptuje kilka różnych standardów.
Opisywany model wyposażony został dodatkowo w port USB oraz port LAN. Niestety, ich rola została ograniczona praktycznie tylko do obsługi funkcji BD-Live. Przez sieć możliwe jest też wykonanie aktualizacji wewnętrznego oprogramowania, choć nie zawsze funkcja ta działa poprawnie. Na szczęście nowy firmware można ściągnąć z sieci za pomocą komputera, z którego następnie można nagrać na pamięć USB, a z niej już bezpośrednio dokonać aktualizacji oprogramowania.
PLUSY:
- Obsługa Divx i XviD
- Obsługa polskich napisów
MINUSY:
- Port LAN i USB tylko dla funkcji BD-Live
3. miejsce - JVC XV-BP1
Całkiem dobry odtwarzacz. Uwagę zwraca między innymi jakość menu, które jest intuicyjne i dobrze dopracowane od strony graficznej. Funkcje zostały dobrze posegregowane. Do tego zaletą są duże możliwości odtwarzania filmów. Poza podstawowymi formatami urządzenie radzi sobie z filmami Divx/XviD oraz z niektórymi filmami HD, odtwarza także filmy bezpośrednio z pamięci USB flash. Niestety, także w tym wypadku gniazdo LAN służy wyłącznie funkcji BD-Live.
PLUSY:
- Obsługa formatów XviD, DivX i MKV
- Funkcjonalny USB
MINUSY:
- Wysoka cena
- Port LAN tylko do obsługi funkcji BD-Live
4. miejsce - Samsung BD-P1580
Odtwarzacz o dużych możliwościach.Poza odtwarzaniem blu-ray i DVD radzi sobie także z odtwarzaniem filmów
DivX i XviD. Obsługuje też napisy, również polskie. Szkoda jednak, że nie potrafi odtwarzać skompresowanych filmów w standardzie HD, nie rozpoznaje też filmów VOB nagranych na CD lub DVD. Ma za to na przednim panelu złącze USB pozwalające na odtwarzanie muzyki oraz filmów bezpośrednio z pamięci flash.
PLUSY:
- Obsługa formatów XviD, DivX, AVCHD
- Atrakcyjna cena
MINUSY:
- Brak polskiej wersji językowej menu
5. miejsce - Panasonic DMP-BD60
Panasonic radzi sobie z odtwarzaniem filmów DivX i Xvid, ale tylko o standardowej rozdzielczości. Model ten oferuje najbardziej rozbudowane funkcje przeglądania serwisów internetowych: YouTube, Picasa-Web, serwisu pogodowego oraz serwisu finansowego Bloomberg. Wady to dość skomplikowane menu oraz problematyczna obsługa, do której trzeba się przyzwyczaić. Do minusów należy też brak polskiego menu oraz ograniczona liczba złączy.
PLUSY:
- Rozbudowane funkcje internetowe
- Obsługa DivX i Xvid
MINUSY:
- Obsługa tylko kodeków SD
- Brak polskiej wersji językowej menu
6. miejsce - Pioneer BDP-120
Urządzenie jest bardzo prostym odtwarzaczem, w którym najlepszą cechą jest ładne menu. Funkcjonalność odtwarzacza została oceniona dość nisko, sprowadza się bowiem do możliwości odtwarzania filmów blu-ray oraz DVD. Sprzęt w ogóle nie toleruje płyt DVD zawierających mieszaną zawartość, nie odtwarza też płyt CD/DVD z muzyką MP3, a jedynym wyjątkiem są nośniki ze zdjęciami. Porty USB i LAN służą tylko do korzystania z funkcji BD-Live.
PLUSY:
- Wygodny pilot
- Funkcje zapętlania odtwarzania filmu
MINUSY:
- Wysoka cena
- Niezbyt duża funkcjonalność
7. miejsce - Sony BDP-S360
Urządzenie dobrze odtwarza płyty blu-ray i DVD. W tym drugim przypadku sprawdza się funkcja skalowania filmów, przez co bardzo dobrze wyglądają na telewizorze Full HD. Niestety, model ten zupełnie nie radzi sobie z odtwarzaniem skompresowanych filmów w formatach DivX i XviD, czy choćby filmów w standardach HD. Z pozytywnych funkcji należy wymienić obsługę systemu BD-Live, w tym celu urządzenie wyposażono w gniazdo sieciowe i port USB.
PLUSY:
- Przystępna cena
- Obsługa funkcji BD-Live
- Polskojęzyczne menu
MINUSY:
- Nieobsługiwane formaty DivX i XviD
- Małe możliwości
8. miejsce - Sharp BD-HP22SB
Odtwarzacz Sharp do najtańszych nie należy. Niestety, wysoka cena wcale nie przekłada się na wysokie możliwości urządzenia, które ograniczają się do funkcji podstawowych. Model ten zaskakuje słabym graficznie menu, które jakościowo odstaje od tych znajdujących się w podobnych mu urządzeniach. Nie radzi sobie też z odtwarzaniem filmów DivX/XviD ani ze skompresowanymi filmami HD. Obsługuje jednak funkcje BD-Live i BonusView.
PLUSY:
- Szybki start
- Aqous Pure Mode
- Polskojęzyczne menu
MINUSY:
- Nieatrakcyjne menu
- Skromne możliwości odtwarzania