Lepsze niż DVD
Niestety nie ma łatwej metody i darmowego programu odtwarzającego płyty AVCHD na pececie. Jedyna metoda to znalezienie w strukturze dysku katalogu STREAM i odtworzenie znajdujących się w nim plików za pomocą np. Splash Lite.
Aby stworzyć płytę AVCHD, zainstaluj program multiAVCHD. Następnie zainstaluj współpracujący z multiAVCHD program do nagrywania płyt ImgBrn. Oba procesy instalacji są standardowe i nie sprawiają kłopotów.
Po uruchomieniu multiAVCHD przejdź do zakładki Settings i zaznacz opcję Use ImgBurn with DVD/BD-r. W nowym oknie wskaż położenie wymaganego pliku. Dzięki powiązaniu obu aplikacji stworzona płyta AVCHD zostanie automatycznie nagrana na DVD.
Ustaw zestaw znaków na wschodnią Europę, aby mieć dostęp do polskich znaków w menu płyty Character set: East-Europe.
Za pomocą multiAVCHD można stworzyć płytę z filmem, wykorzystując pliki w formacie MPEG-2, MOV, MKV (kodowane np. H.264), MTS (bezpośrednio z kamery HD), a także skopiowane z płyt DVD czy blu-ray całe katalogi z filmami. Aby dodać pliki z filmem, przeciągnij je na okno programu multiAVCHD lub wskaż ich położenie po naciśnięciu przycisku Add video files. Na dole okna znajduje się licznik wskazujący, ile miejsca na płycie zajmują nasze pliki. Na jednowarstwowej płycie DVD można zmieścić około pół godziny filmu prosto z kamery HD, czyli w rozdzielczości 1920x1080 i o bardzo wysokim bitrate – 21 Mb/s.
Każdy plik trzeba podzielić na rozdziały, aby wygodnie nawigować po filmie. W tym celu zaznacz każdy dodany plik i kliknij przycisk properties. W nowym oknie przejdź do zakładki Chapters, w okno 12 wpisz liczbę rozdziałów, na jakie chcesz podzielić film (im dłuższy, tym powinno ich być więcej, jeden rozdział powinien trwać od 1 do 10 minut), i kliknij auto. W sekcji Chapters zostanie utworzona lista znaczników czasowych oznaczających początki rozdziałów.
Aby zmienić znacznik czasowy danego rozdziału, kliknij go,a następnie w pole teskstowe wpisz nowy kod czasowy i kliknij apply. Aby zmienić nazwę danego rozdziału, należy ją wpisać w pole obok zamiast słowa Chapter i kliknąć apply. Aby zmienić tytuły wszystkich rozdziałów, ręcznie, po kolei zmień nazwę każdego z nich.
W pole Title name wpisz nazwę filmu – wyświetli się ona w menu płyty, np. sanki. Standardowym obrazem reprezentującym film w menu jest pierwsza klatka. Może to być jednak dowolny obrazek – jego położenie wskażemy po kliknięciu pola Poster image – lub inna klatka filmu. Aby ją ustawić, wskaż za pomocą suwaka odpowiadającą ci klatkę i kliknij Poster.
Możesz zmienić ścieżkę muzyczną przypisaną do filmu. W tym celu przejdź do zakładki Audio, zaznacz domyślną ścieżkę dźwiękową i kliknij przycisk remove. Po kliknięciu przycisku add wskaż położenie pliku z muzyką.
Aby zapisać wprowadzone ustawienia, kliknij OK. Kroki od 2 do 5 powtórz dla każdego z plików, które dodałeś w kroku 1 do tworzonej płyty.