A A A

Lepszy e-mail

PC Format 3/2013
Wydawało się, że w epoce internetowych aplikacji pocztowych desktopowe programy odejdą do lamusa. Tymczasem nowy klient poczty Inky, zgrabnie łączy funkcje działające w chmurze z aplikacją Windows. To zupełnie nowa jakość. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Ciekawe funkcje klienta pocztowego Inky

Po instalacji i konfiguracji czas na zapoznanie się z najważniejszymi funkcjami programu. W warsztacie pokażemy, w jaki sposób uczyć wbudowany w Inky algorytm określający ważność wiadomości, jak sortować i wyszukiwać wiadomości oraz korzystać z zakładek tematycznych.


W przypadku najpopularniejszych usług pocztowych (np. Gmail), Inky korzysta z protokołu IMAP, który pozwala za pomocą klienta desktopowego modyfikować dane przechowywane na serwerze. Dzięki temu można przywołać strukturę katalogów utworzoną w interfejsie WWW.


W tym celu kliknij zakładkę symbolizującą skrzynkę pocztową na pasku z lewej strony i naciśnij przycisk Inbox nad listą nagłówków e-maili. Pojawi się menu, w którym znajdziesz wszystkie swoje foldery utworzone on-line. Jeśli chcesz, by lista katalogów była widoczna cały czas, przypnij ją, klikając  Pin folder list open.


Jeśli przejdziesz do skrzynki zbiorczej Unified Folders, zobaczysz tylko podstawowe foldery. Tutaj nie ma możliwości tworzenia własnych katalogów. Poczta jest natomiast kierowana automatycznie do folderów inteligentnych, które można wyświetlić na pasku z lewej strony, klikając ikonę z kołem zębatym, a następnie General Settings i Smart Views.


Inky oferuje duże możliwości w zakresie sortowania poczty. Tryby sortowania dostępne są po kliknięciu ikony z kroplą nad listą wiadomości. Domyślnie aktywny jest tryb inteligentnego sortowania – By Relevance, ale możesz także sortować pocztę według czasu – By Day, By Time, a także według nadawcy – By Author.


Aby inteligentny filtr działał poprawnie, trzeba go szkolić. Jeśli ważna wiadomość nie została uznana za taką przez program – symbolizuje to szara kropla obok nagłówka, – kliknij kropelkę, a w dymku, który się pojawi, kliknij This message is relevant to me. Można także zwiększyć ważność wiadomości podczas jej czytania.


Po wyświetlaniu e-maila kliknij ikonę listy powyżej treści. W menu, które się wyświetli, znajdziesz polecenia Increase Relevance, Decrease Relevance, które pozwalają odpowiednio zwiększyć i zmniejszyć liczbę punktów za ważność w skali 1–10 i w ten sposób wpływać na wyróżnienie przyszłych wiadomości od danego odbiorcy lub zbliżonych tematycznie.



Teraz przyjrzyjmy się mechanizmowi wyszukiwania. Reakcja wyszukiwarki zależy od tego, w jakim miejscu programu się znajdujesz. Jeśli wpiszesz hasło w pole wyszukiwania, będąc w zbiorczej skrzynce, do której spływają wszystkie wiadomości, wówczas program przeszuka zawartość wszystkich kont pocztowych. Pochodzenie listu jest wyróżnione ikoną usługodawcy.


Jeśli klikniesz zakładkę konta na bocznym pasku, program przeszuka wybraną skrzynkę. Efekt będzie podobny do wpisania hasła w interfejsie internetowym konta. Wyniki pochodzące z listów przechowywanych lokalnie pojawiają się po chwili. Przeszukanie archiwum, wymagające przesłania zapytania do sieci, trwa kilkanaście sekund.


Kończąc przegląd najważniejszych funkcji, przejdź do Kontaktów, klikając ikonę z książeczką na bocznym pasku. Kontakty, podobnie jak wiadomości nie są sortowane alfabetycznie, lecz według ważności. Domyślnie lista jest ograniczona tylko do istotnych pozycji. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie, kliknij Important i wybierz All.


Po wejściu do danego kontaktu możesz go zmodyfikować, klikając przycisk  Edit. Jeśli chcesz sprawdzić korespondencję z wybranym kontaktem, Inky wyszuka ją po kliknięciu ikony z lupką. Warto wspomnieć, że kontakty do listy są dodawane automatycznie, po wymienieniu pięciu wiadomości z danym adresem e-mailowym.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto