Lets play - czyli, jak zrobić film z gry na YouTube
PC Format 4/2013
Hardcorowy Koksu, Baśka z Klatki B i inni udowodnili, że umieszczanie na YouTube swoich filmów jest przepustką do kariery. Nic dziwnego, że wiele osób usiłuje iść w ich ślady. Wiemy, jak robić to dobrze. KRZYSZTOF WOŹNIAK
- Dbaj o dźwięk. Jest czasem ważniejszy od obrazu. Jak to zrobić, dowiesz się z filmu: pcformat.pl/u/569
- Widzowie z reguły grają lepiej niż ty. Jeśli chcesz pokazać wiele tytułów, to w żadnym nie będziesz dobry. Nie szkodzi.
- Szanuj widzów. Niektórzy widzowie bywają małostkowi i zarozumiali, ale to nie szkodzi. Skupiaj się na pozytywnych sygnałach.
- Bądź surowy wobec siebie do tego stopnia, że cudza krytyka będzie sprawiała wrażenie przyjaznego poklepywania po plecach.
- Gra jest najważniejsza. Jeśli będziesz najważniejszy w filmie, zabraknie ci treści. Jeśli bohaterem jest gra, masz niewyczerpane źródło.
- Współpracuj z innymi. Goście mogą wzbogacić twoje materiały. To jest cenne.
- Nie nagrywaj tylko dla siebie. Musisz łączyć własne potrzeby z potrzebami widzów.
- Naturalność. Bezpośredni, naturalny przekaz jest w internecie odbierany dużo lepiej niż wymuskana, telewizyjna szopka. Widzowie chcą oglądać ludzi z krwi i kości, a nie marionetki.
- Kontakt z widzem. Wykorzystuj wszystkie możliwe sposoby komunikacji z widzami: zachęcaj ich do komentowania i oceniania materiałów, przysyłania swoich pomysłów.
- Klarowność przekazu. Widzowie krążący po internecie oczekują dynamicznej, wyraźnej treści. Operuj prostym językiem i szybko przechodź do sedna.
- Dynamika. Kiedy masz gotowy film, wyobraź sobie, że musisz go skrócić o połowę – istnieje duża szansa, że efekt takiego eksperymentu będzie fajniejszy od oryginału.
- Jakość produkcyjna. Staraj się płynnie zwiększać jakość swoich materiałów, bo dzięki temu widzowie będą widzieć u ciebie postępy. Zacznij od zadbania o akceptowalną jakość dźwięku, później skup się na obrazie.
- Testowanie pomysłów. Kiedy masz pomysł, nie bój się go wypuścić w świat w niedojrzałej postaci. Pomysły dojrzewające miesiącami zaczynają nam ciążyć i ostatecznie nie realizujemy ich. Opublikuj „wersję beta” swojej serii i patrz na reakcje widzów – efekty będą dużo lepsze, niż gdybyś trzymał pomysł w szufladzie.
- Jeśli oprócz gameplayu nagrywasz siebie, rób to w dzień, przy naturalnym oświetleniu. Wtedy kolory na filmie są żywe. Filmy nagrywane w nocy nie robią dobrego wrażenia.
- Częsta zmiana ujęć – nagrywając film, zwracaj uwagę na długość scen. Im dłuższe, tym gorzej, optymalna długość całego filmu to od 5 do 9 minut.
- Dobry mikrofon, dobre wrażenie – jakość audio na pierwszym miejscu! Pamiętaj, bo to złota zasada. Jak wideo jest średnie, to mikrofon uratuje wszystko.
- Podkład muzyczny – muzyka czyni cuda i sprawia, że średni film może stać się bardzo dobrym klipem. Tutaj trzeba poświęcić dużo czasu na poszukiwania muzyki, która jest dobra i w dodatku na licencji creative commons. Warto spędzić kilka dni na wyszukaniu dobrych, darmowych kawałków.
- Nie rób nic na siłę. Jeżeli nie masz ochoty na nagrywanie – nie zmuszaj się. Pamiętaj, że jakość materiału na tym ucierpi.
- W miarę możliwości staraj się, by jakość obrazu i rozdzielczość były jak najwyższe, ale weź pod uwagę osiągi swojego komputera.
- Nie promuj swoich materiałów, pisząc komentarze zapraszające na twój kanał pod filmami innych youtuberów. To bardziej odrzuca, niż zachęca.
- Podczas nagrywania postaraj się być naturalny, ale warto ograniczyć wulgaryzmy – materiał od razu jest przyjemniejszy w odsłuchu.
- Staraj się wkładać w swoje materiały nie tylko pracę, ale i serce. Pasja jest tym, co sprawi, że twoje produkcje wyróżnią się na tle innych youtuberów.