Wybór odpowiedniego modelu utrudnia bardzo bogata rynkowa oferta telewizorów. Jak połapać się w tym gąszczu? Przejrzeliśmy oferty cenionych producentów i wybraliśmy modele godne polecenia. Podzieliliśmy je na trzy grupy różniące się ceną zakupu i przekątną ekranu. Po lekturze tego materiału łatwo znajdziesz idealne urządzenie. Wystarczy zdecydować się na konkretną przekątną ekranu i dokładnie ocenić zawartość swojego portfela.
Jakość obrazu
Wybierając w sklepie telewizor, zwróć uwagę na jakość kolorów widzianych na ekranie pod pewnym kątem (najlepiej zbliżonym do tego, pod jakim będziesz oglądał telewizję w domu). Jeżeli zauważysz, że barwy są wyblakłe albo kolor czarny staje się jasnoszary, oznacza to, że ekran telewizora ma niedostateczne kąty widzenia. Lepiej poszukaj innego modelu.
Na komfort oglądania ma także wpływ zastosowana w urządzeniu technika poprawy jakości ruchu wyświetlanego na ekranie. W wielu modelach, szczególnie tych o dużych przekątnych, ruch obiektów lub tła może sprawiać wrażenie skokowego lub skutkować wyraźnym zmniejszeniem liczby wyświetlanych detali. Aby uniknąć takich defektów obrazu, staraj się wybrać telewizor wyświetlający obraz z częstotliwością 100 Hz.
Odbiór, nagrywanie, odtwarzanie
Nowoczesny telewizor powinien mieć tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z możliwością dekodowania sygnału MPEG‑4. Mają go wszystkie oferowane obecnie w sklepach urządzenia, jednak trzeba uważać na modele kupowane z drugiej ręki. Możemy się bowiem natknąć na telewizor z tunerem cyfrowym, ale pracującym w standardzie MPEG‑2. Nie będzie on poprawnie odbierał sygnału cyfrowego w Polsce. Niektóre droższe odbiorniki mają także wbudowany tuner telewizji satelitarnej i gniazdo na moduł dostępowy (CI). W tym ostatnim można umieścić kartę jednego z polskich nadawców, na przykład Cyfry+ lub telewizji n, i odbierać programy satelitarne bez dekodera.
Nowoczesny telewizor ma być dziś także sercem domowego centrum rozrywki. To dlatego, nawet w tanich odbiornikach znajduje się port USB, do którego można podłączyć zewnętrzny dysk twardy lub pendrive i odtwarzać zapisaną w ich pamięci muzykę, filmy lub wyświetlać zdjęcia. W niektórych modelach, do portu USB da się podłączyć bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi, klawiaturę, a nawet mysz.
Wiele odbiorników pozwala rejestrować cyfrowe audycje telewizyjne na podłaczonym do portu USB nośniku danych. Można również zatrzymać oglądaną na żywo audycję, w razie potrzeby cofnąć ją, a potem powrócić do oglądania meczu w czasie rzeczywistym (funkcja ta nosi nazwę timeshift).
Funkcje sieciowe
Kolejną funkcją multimedialną telewizorów jest możliwość współpracy z domową siecią komputerową i odtwarzania treści multimedialnych udostępnionych w jej zasobach przez inne urządzenia: komputery, smartfony czy dyski sieciowe.
Możliwość pracy w sieci pozwala również telewizorom pobierać dane bezpośrednio z internetu. Niczym nadzwyczajnym nie jest więc dziś wbudowana w telewizor prosta przeglądarka internetowa oraz pakiet tak zwanych funkcji Smart TV. Obejmują one między innymi możliwość uruchamiania specjalnie napisanych aplikacji, które instalujemy w pamięci telewizora. Dzięki nim obejrzysz filmy dostępne w serwisach iplex.pl, YouTube czy ipla.pl, posłuchasz radia internetowego, a nawet przeprowadzisz rozmowę wideo przez komunikator Skype. Warto pamiętać, że do wykorzystania takich funkcji przyda się stałe łącze internetowe o przepustowości co najmniej 2 Mb/s.
Telewizory 3D
Tym, co miało nas w ostatnich dwóch latach skusić do zakupu nowego telewizora, była możliwość oglądania obrazu trójwymiarowego. Niestety, brak atrakcyjnych i łatwo dostępnych treści 3D sprawił, że rzadko kupuje się telewizor wyłącznie dla tej funkcji. Z tego też powodu niektóre odbiorniki 3D mają funkcję zamiany zwykłego obrazu 2D na wirtualny obraz 3D. Jakość takiego wirtualnego trzeciego wymiaru nie dorównuje oryginalnym treściom 3D.
Często z telewizorem określanym mianem 3D nie otrzymuje się okularów niezbędnych do widzenia obrazu streoskopowego. Musimy je wówczas osobno dokupić. Dziś liczą się dwie techniki wyświetlania telewizyjnych trzech wymiarów. Jedna wykorzystuje drogie, aktywne, migawkowe okulary (telewizory firm: Panasonic, Sony, Samsung), druga bardzo tanie okulary polaryzacyjne (LG). Każda z tych technik ma niestety i zalety, i wady. Każdy musi więc wybrać standard, który bardziej mu odpowiada.
Nowy telewizor nie tylko na Euro
Dodatkowym motywem do zakupu nowego telewizora jest zbliżające się zakończenie nadawania dotychczasowej analogowej transmisji telewizyjnej, które ma nastąpić już w przyszłym roku. Od tej pory kanały będzie można odbierać jedynie na ekranach urządzeń wyposażonych w tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T MPEG-4 lub po podłączeniu do starego odbiornika dodatkowego, zewnętrznego tunera DVB-T MPEG-4. Jakość obrazu oferowana przez telewizję cyfrową jest bardzo dobra. Nadawanie cyfrowe ułatwi także uzyskanie poprawnego odbioru telewizji w miejscach, do których docierał słaby sygnał analogowy. Tym bardziej warto kupić nowy odbiornik lub zapoznać się z ofertami zewnętrznych tunerów, jeżeli masz stosunkowo nowy i dobrze odbierający telewizor LCD bez tunera cyfrowego.