Pierwsza proponowana kategoria to niewielkie i stosunkowo tanie modele z ekranami o przekątnej 32 cale. Można je uznać za podstawowy typ nowoczesnego telewizora.
Dla kogo
Niedrogie telewizory 32-calowe sprawdzą się doskonale w niewielkich pomieszczeniach (mały pokój, sypialnia) i wszędzie tam, gdzie wystrój wnętrza uniemożliwia wygodne ustawienie dużego ekranu. Jest to też idealny wybór dla osób, dla których jakość odbioru telewizji i wyświetlania filmów ma mniejsze znaczenie, a drobne wady w jakości obrazu są dla nich nieistotne.
Ekran i rozdzielczość
Ekran 32-calowy ma przekątną zaledwie 81 cm i panoramiczne proporcje 16:9. Jeżeli na takim panelu wyświetlisz obraz nadawany w formacie 4:3 z czarnymi pasami po bokach, będzie on naprawdę niewielki.
W tej klasie telewizorów nie wszystkie modele wyświetlają obraz Full HD. Wciąż w sklepach jest sporo 32-calowych urządzeń LCD z ekranami o podstawowej rozdzielczości HD, czyli 1366x768 pikseli. Przy tak małej przekątnej obrazu podczas oglądania telewizji z typowej odległości około 3–4 metrów oko nie dostrzeże już różnicy między obrazem HD i Full HD. Ale patrząc na ekran z niewielkiej odległości, na przykład 1,5–2 m, szybko rozpoznasz, który model oferuje jakość Full HD, a który tylko HD. A zatem, jeżeli wybierasz jeden z dwóch telewizorów o podobnej cenie i podobnych możliwościach, to zdecyduj się na model o wyższej rozdzielczości.
Możliwości
Jakie dodatki otrzymasz z telewizorem za 1500 złotych? Prawie żadnych. Takie odbiorniki mają przeciętne parametry techniczne i skromne możliwości. W tej cenie nie oczekuj funkcji internetowych ani obrazu 3D. Spora część tych modeli wyświetla obraz z podstawową płynnością 50 Hz. Głównym luksusem w tej klasie produktów jest port USB umożliwiający odtwarzanie multimediów zapisanych w pamięci podłączonych nośników danych.
Oczywiście producenci oferują także bardziej zaawansowane, ale i dużo droższe modele 32-calowe. Jeżeli marzy ci się odbiornik z funkcjami 3D, Smart TV i możliwością odbierania audycji satelitarnych, to lepiej wygospodaruj nieco więcej miejsca w pokoju i kup model z przekątną ekranu 40 cali. Może się okazać tylko niewiele droższy niż dobra trzydziestkadwójka.
Cyfrowe programy „z powietrza”
Praktycznie na terenie całego kraju dostępne są już cyfrowe programy telewizji naziemnej. Można je oglądać na każdym z wymienionych przez nas telewizorów, bez konieczności stosowania jakichkolwiek dodatkowych przystawek – wystarczy podłączyć zwykłą antenę telewizyjną. Jakość obrazu z programów cyfrowych jest bardzo dobra. Pojawiają sie także pierwsze stacje nadające w jakości HD, na przykład TVN HD czy emitowany testowo w Warszawie Polsat HD. Transmisje meczów w wysokiej rozdzielczości przygotowuje też Telewizja Polska.
To właśnie ta szeroko dostępna, lepsza jakość obrazu jest jednym z argumentów przemawiających za wymianą starego kineskopowego telewizora na nowszy model LCD lub plazmowy. Płaski telewizor daje także sporą oszczędność miejsca w pokoju.
Mały telewizor czy duży monitor?
W przypadku ograniczonej ilości miejsca warto się zastanowić, czy nie lepiej wykorzystać monitor 3D z wbudowanym tunerem, na przykład 27-calowy, LED-owy LG DM2780D-PZ. Funkcjonuje on tak, jak telewizor: ma pilot, tuner DVB-T HD, zestaw złączy audio-wideo, USB do odtwarzania filmów i zamienia filmy 2D w 3D. Natomiast po podłączeniu do komputera funkcjonuje jak zwykły monitor.