W artykule:
- Różnice między małymi i dużymi tabletami
- Test 10 urządzeń
- Podsumowanie testu
- Tabele z wynikami testów
- Opisy wybranych modeli
Przy wyborze tabletu kluczowym parametrem jest przekątna ekranu – będzie determinowała sposób korzystania z tabletu. Najmniejsze są urządzenia 7-calowe. Te bardzo poręczne i lekkie tablety można nosić nawet w tylnej kieszeni spodni. Dzięki małej wadze (zazwyczaj około 300 gramów) nie odczujesz ich ciężaru w plecaku czy torebce. Mały tablet można obsługiwać jedną ręką, a długie trzymanie urządzenia nie męczy dłoni. Dlatego 7-calowy ekran sprawdzi się jako czytnik książek lub odtwarzacz filmów w autobusie czy pociągu oraz jako mobilna konsola do gier.
Na drugim końcu skali znajdują się urządzenia z ekranem 10 cali (dokładnie 10,1). Te tablety są 2 razy cięższe od opisanych wcześniej, a do ich wygodnego trzymania trzeba użyć dwóch dłoni. Dlatego lepiej sprawdzają się jako urządzenia stacjonarne, np. domowe centrum rozrywki, którego używasz, siedząc wygodnie na kanapie, lub narzędzie pracy zastępujące laptop. Aby obsługa była wygodna, najlepiej umieścić taki tablet na kolanach lub blacie biurka. Przy transporcie dużego urządzenia warto wykorzystać pokrowiec chroniący ekran przed porysowaniem lub pęknięciem.
Tablety 7- i 10-calowe to niejedyne urządzenia, które znajdziesz w sklepach. Popularną przekątną w tanich tabletach jest 9,7 cala. W przeciwieństwie do wcześniej opisanych te urządzenia nie mają ekranu panoramicznego. Dlatego gorzej sprawdzają się podczas oglądania filmu czy grania – wokół obrazu system musi wyświetlić czarne paski. Tablety te są odrobinę mniejsze i lżejsze od tabletów 10-calowych. Można trzymać je w jednej dłoni (choć na dłuższą metę jest to średnio wygodne).