Monitoring przez sieć
- Budowa i przeznaczenie kamer IP
- Cechy kamer sieciowych
- Wyniki testu 12 urządzeń
- Opisy ciekawych konstrukcji
Oprócz przetwornika obrazu kamera IP zawiera moduł sieciowy. Ma też miniaturowy serwer mediów strumieniowych, którego zadaniem jest kompresja obrazu i wysłanie go w dowolne miejsce sieci. Jest także wyposażona w serwer WWW służący do konfiguracji kamery przez przeglądarkę i do oglądania obrazu na żywo. Oprócz tego może mieć czujnik ruchu, własne oświetlenie (widzialne lub podczerwone), wbudowany mikrofon, głośnik i wiele innych elementów. Dzięki temu każda kamera IP stanowi w pełni autonomiczne urządzenie.
W sprzedaży znajdują się także kamery z głowicą nieruchomą lub ruchomą. Te pierwsze mocuje się na statywie. Za ich pomocą można obserwować tylko określony obszar. Natomiast ruchoma głowica pozwala skierować obiektyw w dowolnym kierunku, a nawet wykonać zbliżenie (jeśli obiektyw ma zoom optyczny). Kamery tego typu są określane skrótem PTZ, który wywodzi się od angielskich nazw funkcji: pan, tilt, zoom (przesunięcie, pochylenie, zbliżenie).
Różne parametry mają kamery do użytku w dzień oraz w nocy. Te pierwsze wykorzystują filtr podczerwieni, dzięki któremu obraz ma kolory zbliżone do naturalnych. W trybie nocnym taki filtr może być wyłączony, kamera zmienia tryb na czarno-biały, a czułość wielokrotnie wzrasta. Obraz może być doświetlony podczerwienią, dzieki czemu jest jeszcze wyraźniejszy.
Ważnym parametrem jest kąt widzenia, który dotyczy kamer z nieruchomą głowicą. Im szerszy kąt, tym kamera „widzi” więcej, ale w niewielkiej odległości. Dlatego takie rozwiązanie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Na większych obszarach, gdzie trzeba „sięgnąć” obiektywem nieco dalej, lepszy jest mniejszy kąt widzenia. Droższe kamery mogą mieć wymienne obiektywy, które można instalować w zależności od potrzeb.
Bardzo ważne jest, gdzie kamera zapisuje wideo albo pojedyncze klatki obrazu. Ze względów bezpieczeństwa powinien to być zdalny serwer. Niemal każda kamera może zapisać pliki w folderze udostępnionym przez Windows (w sieci LAN, przez protokół SMB), nagrać i wysłać film na zdalny serwer FTP albo wysłać pojedyncze zdjęcia przez e-mail. Dostępne są również inne sposoby rejestracji, np. na zainstalowanej w kamerze karcie pamięci SD, jednak w przypadku włamania i kradzieży kamery tracimy również całe nagranie.
- MONITORING ZE SMARTFONU
Współczesne kamery pozwalają uzyskać dostęp do obrazu nawet z komórki. Kamera Avtech AVN314Z ma dodatkową zaletę: współpracuje z programem EagleEyes na systemy: Android, iOS oraz Windows Mobile. Dzięki temu monitoring domu za pomocą smartfonu jest łatwiejszy, a użytkownik otrzymuje powiadomienia bezpośrednio na swój telefon. - PRACA W CIEMNOŚCI
Kamera IP musi być równie skuteczna w dzień, jak i w nocy. D-Link DCS-2210 ma czujnik podczerwieni, dzięki czemu nawet w całkowitych ciemnościach wykryje poruszającego się człowieka. Ponadto ma diodę podczerwieni, która oświetli pomieszczenie i umożliwi rejestrację filmu, jednocześnie pozostając niemal niezauważona dla ludzkiego oka. - RUCHOMA GŁOWICA
Typowy kąt widzenia kamery IP wynosi 40–60 stopni. Edimax IC-7010PTn widzi wszystko dookoła, bo ma głowicę, którą można obrócić o niemal 360 stopni i pochylić o prawie 90 stopni. Dzięki temu zastępuje kilka kamer zainstalowanych w różnych miejscach pomieszczenia. Dodatkowo kamera może łączyć się z siecią przez interfejs bezprzewodowy.