Monitoring przez sieć
Wszystkie kamery mają funkcję wykrywania ruchu, natomiast Intellinet NSC16-WG, LevelOne WCS-0040 oraz TP-Link TL-SC3430 wykorzystują wbudowany mikrofon do wykrywania hałasu. Ponadto niemal wszystkie kamery oferują dwukierunkowy tor audio. Oznacza to, że użytkownik może z dowolnego miejsca słuchać, co się dzieje w pobliżu kamery, a także mówić „do kamery”. Jego głos jest emitowany przez głośnik wbudowany albo podłączony do wyjścia audio kamery.
Zwróciliśmy również uwagę na dodatkowe złącza, tzw. DI/DO (Digital Input/Digial Output). Mogą być wykorzystane do podłączenia zewnętrznego czujnika (np. podczerwieni), a także wyprowadzenia sygnału na zewnątrz (np. do alarmu). Takie złącza mają oba urządzenia D-Link, AirLive POE-100HD oraz Compro VideoMate IP70.
Wśród testowanych kamer znalazła się jedna o rozdzielczości Full HD – to D-Link DCS-2210. Jednak nie zapewniło to najlepszej realnej rozdzielczości obrazu, bo obraz był zaszumiony, poza tym ostry tylko w niektórych miejscach.
Natomiast zaletą obu kamer D-Link jest bardzo szeroka gama dostępnych rozdzielczości, a także możliwość wyboru formatu 4:3 lub 16:9. W przypadku większości kamer ustawienie rozdzielczości jest problematyczne, bo przy 640x480 niewiele widać, 1280x1024 nie mieści się na wielu ekranach laptopów. Tajemnicą pozostaje, dlaczego brakuje rozdzielczości pośrednich, choćby 800x600 i 1024x768.
- Wykorzystanie wbudowanych funkcji kamery pozwala przesłać obraz na komputer lub dysk sieciowy NAS (np. Western Digital My Book Live, od 500 zł) albo na serwer zlokalizowany w internecie (przez protokół FTP). Ponieważ wideo może zajmować dużo miejsca, stare nagrania trzeba systematycznie usuwać.
- Innym sposobem jest wykorzystanie profesjonalnego oprogramowania do monitoringu, dołączanego do niemal wszystkich kamer IP. Program zainstalowany w systemie Windows zbiera obraz z dowolnej liczby kamer, zapisuje na dysku, a później ułatwia zarządzanie nagraniami, ich przeszukiwanie itp. Można też wykorzystać prostszy program VLC Player.
- Trzecią opcją jest wykorzystanie specjalnego rejestratora wideo zamiast komputera, np. Koukaam IPCorder KNR-090 (ok. 1000 zł). Urządzenie jest małe, niezawodne, dostępne z każdego miejsca sieci przez przeglądarkę. Wadą jest zgodność rejestratora tylko z niektórymi modelami kamer IP.