Funkcje
Ekrany IPS są na tyle dobre, że do prawidłowej pracy w zastosowaniach amatorskich nie są potrzebne żadne zaawansowane ustawienia – wystarczy podłączyć monitor i ustawić odpowiednią jasność, adekwatną do oświetlenia w miejscu pracy, a także do zastosowań (w grach i filmach potrzebna jest wyższa jasność). Niemniej jednak nawet te monitory umożliwiają korekcję poszczególnych kolorów składowych RGB, zmianę współczynnika gamma, temperatury barwowej, nasycenia kolorów, podświetlenia, wygładzania obrazu itd.
Dla wielu osób ważne mogą być ustawienia przygotowane z myślą o graczach: regulacja poziomu czerni, ograniczenie czasu reakcji matrycy (overdrive), funkcje takie jak AMD Free-
Sync czy Nvidia G-Sync (tylko w droższych produktach).
Praktycznie wszystkie monitory mają zdefiniowane przez producenta tryby pracy odpowiednie do grania, pracy z grafiką, oglądania filmów i sportu itd. Ostatnio coraz częściej można spotkać tryby „do czytania”,
w których redukowane jest światło niebieskie. Przez to biel na ekranie ma „brudny” odcień, ale bardziej przypomina barwą papier i mniej męczy wzrok.
Ergonomia i dodatki
Jeśli chodzi o fizyczną konstrukcję monitora, najbardziej przydatnym elementem jest podstawa o regulowanej wysokości. Dzięki temu łatwo dostosować pozycję ekranu do wzrostu użytkownika bez podkładania pod podstawę grubych książek czy pudełek. Niestety regulowana podstawa w tanich monitorach praktycznie nie występuje. Można za to otrzymać „gratisowe” głośniczki.
Dziwi fakt, że w monitorach rzadko spotyka się koncentrator USB, który też nie jest zbyt kosztowny. W praktyce okazuje się bardzo przydatny, bo ułatwia podłączanie słuchawek, pamięci USB i wielu innych akcesoriów. Jeszcze rzadziej monitor ma wbudowaną kamerę internetową.
Nie bez znaczenia jest także wygodny system sterowania, najlepiej przycisk krzyżowy lub minijoystick w połączeniu z intuicyjnym menu ekranowym, co ostatnio stosuje LG czy Samsung.