Opisy wybranych monitorów Full HD IPS
1. miejsce - LG 22MT58
Na pierwszy rzut oka monitor wygląda dużo gorzej niż smukłe, nowoczesne modele AOC czy Acera. Jednak gdy okazuje się, że w skład jego wyposażenia wchodzi „gratisowy” tuner telewizyjny, ocena produktu zupełnie się zmienia. Dodatkowo sprzęt funkcjonuje jako odtwarzacz wideo (z pamięci USB), ma otwory montażowe VESA, bardzo wygodnego pilota, funkcję PiP itd. Minusem jest nieco gorsza (choć i tak bardzo dobra) jakość obrazu.
PLUSY:
- Monitor i telewizor w jednym
- Funkcjonalne menu
MINUSY:
- Niewielki ekran
- Nie najlepsze kolory
2. miejsce - AOC I2481FXH
Ekran o grubości zaledwie 7 mm na delikatnej nóżce nie wygląda zbyt stabilnie, ale pozory mylą – konstrukcja jest całkiem solidna. Atutem tego modelu (jak również innych monitorów AOC) jest bardzo dobry obraz: poprawnie ustawiona temperatura barwowa, niewielki błąd odwzorowania barw, równomierne podświetlenie matrycy. Na minus trzeba zaliczyć niewygodne menu, ale do konfiguracji obrazu można użyć programu i-Menu.
PLUSY:
- Świetny obraz
- Atrakcyjny, oryginalny wygląd
MINUSY:
4. miejsce - Asus VX229H
Model nie jest już nowy, dzięki czemu obecnie można go dostać w bardzo atrakcyjnej cenie. Pod względem jakości obrazu nie ustępuje najnowszym monitorom. Wręcz przeciwnie – za jakość obrazu otrzymał najwyższą ocenę (dobre kolory, brak defektów). W menu znajduje się funkcja redukcji światła niebieskiego i tryb GamePlus (timer i celownik dla graczy), ale menu ma sporo błędów, a jego obsługę utrudnia zestaw sensorów dotykowych.
PLUSY:
- Bardzo dobry obraz
- Dwa wejścia HDMI
MINUSY:
- Niewygodny system sterowania
6. miejsce - iiyama XU2490HS-B1
Monitor z bardzo wąską, 7-milimetrową ramką wokół ekranu. Sam ekran nie jest tak cienki jak w niektórych monitorach AOC czy Acera, ale dzięki temu można zamontować go na ścianie. Monitor wyróżnia się obecnością trzech różnych cyfrowych wejść wideo. Jeśli chodzi o jakość obrazu, jest ona bardzo dobra, bez większych defektów, choć temperatura barwowa mogłaby być niższa, a przejścia gradientowe na planszach testowych – bardziej płynne.
PLUSY:
- Trzy cyfrowe wejścia wideo
- Wąska ramka ekranu
MINUSY:
7. miejsce - Acer R231 bmid
Wyjątkowo smukły monitor, z ramką o szerokości tylko 7 mm, a także ekranem o grubości zaledwie 6 mm. Pod względem wyposażenia należy do urządzeń bardzo przeciętnych
– ma trzy wejścia wideo, wbudowane głośniczki, żadnych innych dodatków. Również w menu brakuje ustawień, choć prawdę mówiąc obraz i tak jest bardzo dobry. Mógłby mieć nieco cieplejsze barwy, przydałby się też krótszy czas reakcji matrycy.
PLUSY:
- Lekka, zgrabna konstrukcja
- Bardzo dobry obraz
MINUSY:
8. miejsce - Philips 227E6EDSD
Monitor w wyjątkowo dobrej cenie, poniżej 500 zł, który pod względem jakości obrazu nieznacznie odbiega od innych testowanych modeli. Największym minusem są nieco zbyt ciepłe barwy, co w praktyce skutkuje tym, że obraz ma nieco zielonkawy odcień. Podobnie jak w monitorze Asusa szwankuje także sterowanie za pomocą sensorów dotykowych. Można użyć programu SmartControl, ale nie ma w nim wszystkich ustawień.
PLUSY:
- Zgodność z MHL
- Atrakcyjna cena
MINUSY:
- Brak jakichkolwiek dodatków