A A A

Mundial w 3D

PC Format 06/2010
Wielkie sportowe wydarzenia gromadzą przed ekranami rekordowe liczby telewidzów. W tym roku większość będzie oglądała mecze na płaskich ekranach modeli LCD. Niektórzy obejrzą nawet transmisję trójwymiarową. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem nowego telewizora, pospiesz się do mistrzostw świata zostało już niewiele czasu. [A. Wyrzykowski, M. Płochocki, P. Bijata]

LCD vs LED

Wiele osób zapytanych o rodzaje płaskich telewizorów wymienia modele plazmowe, LCD i LED. Jest to nieporozumienie. W rzeczywistości istnieje tylko technologia plazmowa i LCD (ekrany typu OLED praktycznie nie istnieją na rynku). LED to tylko sposób podświetlania matrycy LCD. O ile bowiem ekran plazmowy sam wytwarza światło, które widzimy, to ekran LCD musi być podświetlany. Klasyczne konstrukcje wykorzystują do tego świetlówki, a te bardziej nowoczesne – diody LED.

Sport potrafi wywołać wielkie emocje zarówno na ogromnym stadionie, jak i w domowym zaciszu. Podekscytowanie rośnie, gdy na murawę wbiegają najlepsze drużyny piłkarskie świata. Zainteresowanie imprezą, jaką jest Mundial, bije rekordy popularności. Cztery lata temu zmagania piłkarskie w Niemczech obejrzało blisko 5 miliardów na około 6,8 miliarda ludzi zamieszkujących naszą planetę. To robi wrażenie!

Mistrzostwa świata to doskonała okazja do zaprezentowania nowych technologii, dzięki którym przekaz telewizyjny może być lepszej jakości. Rzadko bowiem inne wydarzenie tak skutecznie skłania ludzi do zastanowienia się nad sensem zakupu nowego telewizora. Cztery lata temu był silnie promowany obraz wysokiej rozdzielczości. A w tym roku przy okazji mundialu w RPA jest to transmisja trójwymiarowa.

W praktyce zdecydowana większość użytkowników nie wybiera najnowszych zdobyczy technologicznych, lecz nieco starsze rozwiązania, których cena spadła do akceptowalnego dla nich poziomu. W tym wypadku są to monitory LCD o rozdzielczości Full HD. Tych mniejszych, HD Ready, nie opłaca się kupować. Czyli co wybrać, abstrahując już od tego, czy zasiądziesz przed ekranem, by śledzić piłkarskie święto czy najnowszy film?

Gdzie stanie telewizor

Zanim w ogóle zaczniesz się zastanawiać nad wyborem technologii, marki i modelu telewizora, musisz zdecydować o kilku podstawowych parametrach, bedą one decydować o finalnej decyzji.

Przekątną ekranu w dużym stopniu limituje wielkość pomieszczenia, w którym ma stanąć urządzenie, a określać powinna odległość oczu widza od telewizora. Najważniejsza zasada: nie bój się dużych przekątnych ekranu! Pamiętaj, że jak usiądziesz za daleko od ekranu Full HD, nie zobaczysz tych wszystkich detali, które stanowią o przewadze obrazu o wysokiej rozdzielczości.

Dla osób, które dotychczas korzystały z 32-calowego telewizora kineskopowego, zamiana na ekran 42 lub 46 cali może wydawać się przesadą. To wynik przyzwyczajenia do starszych odbiorników, w których ekran miał inne niż w nowoczesnych telewizorach proporcje ekranu, a dodatkowo kineskopy rzadko dostępne były w większych niż 32 cale przekątnych. Ponieważ w większości przypadków obraz oglądany jest z odległości od 3 do 4 metrów, będziesz najprawdopodobniej wybierał spośród ekranów co najmniej 42-calowych.

Obecnie ekrany są pokrywane odbijającą światło powierzchnią (często zwykłą szybą), co podnosi jakość obrazu, ale skutkuje okropnymi refleksami. Gdy do pokoju wpada słońce, a na ekranie wyświetlana jest ciemna scena – z oglądania nici. Częściowym rozwiązaniem problemu jest wybranie telewizora z czujnikiem światła, który zmniejszy jasność obrazu podczas oglądania wieczorem i podniesie ją, gdy do pokoju wpadnie więcej promieni słonecznych. Na odblaski zwróć uwagę podczas oglądania telewizora w sklepie. Poproś o zgaszenie ekranu i postaraj się ocenić refleksy (odbicie światła w ekranie).

Do czego będzie służył

Prawdopodobnie najczęściej będziesz oglądać stacje telewizyjne z anteny analogowej, sieci telewizji kablowej lub platformy satelitarnej. We wszystkich trzech przypadkach jest to sygnał standardowej rozdzielczości. O tym, z jaką jakością wyświetlony zostanie na telewizorze HD lub Full HD, decyduje tzw. upskaler (a w przypadku sygnału z anteny analogowej także jakość tunera). Warto poczytać specjalistyczne fora, gdzie wyniki pracy upscalera są prezentowane na zdjęciach wykonanych przez użytkowników wraz z ich opiniami.

Z poprawnym odtwarzaniem filmów blu-ray i DVD oraz kanałów wysokiej rozdzielczości z dekodera telewizji cyfrowej poradzi sobie każdy telewizor. Wymienione nowoczesne źródła sygnału, ale także konsole do gier, kamery cyfrowe (aparaty) podłączysz do telewizora przez port HDMI. Policz, ile takich gniazdek będzie ci potrzebnych i dodaj jedno na zapas.

Jeśli telewizor będzie służył do grania, upewnij się, że producent pomyślał o tym zastosowaniu i wyposażył urządzenie w tzw. tryb gry. W nim są wyłączane wszelkie elektroniczne polepszacze obrazu, aby zminimalizować tzw. input lag – opóźnienie, jakie powstaje między wciśnięciem przycisku na padzie konsoli a reakcją telewizora. Duży input lag jest kłopotliwy w grach sieciowych. Informacji o wartości tego parametru w konkretnych modelach szukaj na zagranicznych portalach testujących telewizory.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto