Odtwarzacze MP4 z obsługą wideo
Jeżeli zależy ci na oglądaniu na ekranie odtwarzacza krótkich filmów i zdjęć, wybierz jedno z popularnych urządzeń MP4. Mają one sporo cech wspólnych z MP3, więc i na podobne kwestie należy zwracać uwagę. Dodatkowo warto zainteresować się tym, co różni te dwie kategorie sprzętu.
Większe możliwości
Dobry player MP4 powinien mieć dobrej wielkości wyświetlacz. Minimum to przekątna o długości 3 cali (7,5 cm). Mniejszy ekran szybko zmęczy oczy. Ważna jest też rozdzielczość ekranu. Na małych empeczwórkach, np. z ekranem 160x112 pikseli, odtwarzany film będzie miernej jakości ze względu na duże pogorszenie jakości wideo. Warto też zwrócić uwagę, czy i jakie parametry obrazu, np. jasność i kontrast, da się regulować.
Wiele odtwarzaczy MP4 ma wbudowane dodatkowe aplikacje, takie jak np.: minigry, kalkulator czy kalendarz. Nie powinny być one jednak żadnym wyznacznikiem jakości. Bez klawiatury, choćby takiej, jak w komórkach, korzystanie z tych gadżetów jest trudne.
Bardziej wartościowymi funkcjami są odtwarzanie e-booków czy przeglądanie zdjęć. Niestety, ta pierwsza funkcja czyta zwykle tylko pliki TXT, rzadko PDF. Trudno też o player potrafiący otworzyć zdjęcie w innym formacie niż BMP i JPG, nierzadko też są otwierane jedynie pliki o małej rozdzielczości (do 2, 3 megapikseli).
Najciekawszym dodatkiem mógłby być aparat fotograficzny z funkcją nagrywania wideo. Jednak niewiele odtwarzaczy jest w niego wyposażonych, a nawet jeśli, to jego jakość jest marna. Lepiej więc zwrócić uwagę na złącza, np. gniazdo wideo, umożliwiające podłączenie odtwarzacza bezpośrednio do telewizora, co umożliwi oglądanie wideo czy zdjęć na większym ekranie, np. u znajomych (jeżeli weźmie się ze sobą odpowiedni kabel).
Z konwersją czy bez?
Główną różnicą między odtwarzaczami MP3 i MP4 jest możliwość odgrywania filmów przez te drugie. Niestety, nie odbywa się to bez problemów. Przeszkodą jest tu liczba obsługiwanych przez urządzenie formatów wideo. Tylko nieliczne odtwarzacze potrafią odczytać film przegrany bezpośrednio z PC, np. popularne pliki DivX, XviD czy WMV. A nawet jeśli potrafią, często też nie radzą sobie z rozmiarem wideo – oryginalny obraz nawet o rozdzielczości bliskiej SD (720x480 pikseli) jest za duży, by słabe procesory tych urządzeń płynnie przeskalowały go na potrzeby maleńkiego ekranu. Oprócz rozdzielczości ograniczeniem jest zwykle liczba technik użytych do kompresji filmu. Najczęściej obsługiwane są tylko filmy utworzone w standardowych profilach kodeków.
Dlatego, zanim będzie można obejrzeć film w podróży na odtwarzaczu MP4, trzeba będzie go odpowiednio przygotować. Do większości urządzeń producent dołącza specjalne oprogramowanie, które wykona odpowiednie przeskalowanie filmu, połączone z konwersją na format obsługiwany przez odtwarzacz. Ale nawet w lepszych odtwarzaczach, obsługujących wideo zakodowane DivX-em, konieczne może być samodzielne zmniejszenie rozdzielczości filmu.
Pentagram EON Cineo
Ekran: 3” TFT, 400x240 px
Wymiary: 86x49x11 mm
Waga: 72 g
Pamięć: 2/4/8 GB + czytnik kart
Komunikacja: USB 2.0
Cena: 270 zł (8 GB)
Zaletą urządzenia jest duży, czytelny ekran i wydajny procesor. Dzięki temu odtwarzacz radzi sobie z wieloma formatami wideo bez konieczności wstępnego skalowania obrazu czy konwersji formatów. Użytkownik dostaje do dyspozycji także czytnik kart, wbudowany głośnik oraz system PlayFX poprawiający jakość muzyki odtwarzanej przez słuchawki.
PLUSY:
- Wiele odtwarzanych formatów
- Gniazdo microSD
- Duży ekran
MINUSY: