A A A

Muzyka wolna od kabli

PC Format 02/2011
Najlepszy odbiór muzyki zapewniają dobre słuchawki stereofoniczne, a jeśli wykorzystują dodatkowo bezprzewodową transmisję dźwięku, umożliwiają słuchanie muzyki w całym domu. Przetestowaliśmy cztery modele takich słuchawek kosztujących od 200 do 400 złotych. [Artur Wyrzykowski]

Bluetooth nie tylko do komputera

Jeśli masz słuchawki bluetooth, możesz je podłączyć nie tylko do komputera czy telefonu, ale także do innych urządzeń, które takiego interfejsu nie mają (wieża, telewizor, odtwarzacz MP3). Trzeba jedynie dokupić transmiter bluetooth. Jest ich mnóstwo, ale niełatwo je znaleźć – często są sprzedawane w komplecie ze słuchawkami. Osobne urządzenia to np. Iogear GBMA211 (na zdjęciu), są też urządzenia marki Anycom, EverE, i-tec, iBluon, Jabra, Miccus, Sony, czy nawet transmitery niemające konkretnej marki czy nazwy.
W artykule:
  • Jak są skonstruowane słuchawki bezprzewodowe
  • Jak odbywa się przesył dźwięku
  • Jakie są zastosowania tych słuchawek
  • Podsumowanie testu i opisy przetestowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe są znacznie bardziej skomplikowane niż tradycyjne. Do komputera, telewizora albo wzmacniacza podłącza się nadajnik, który odbiera analogowy sygnał stereofoniczny, dokonuje jego analogowej lub cyfrowej konwersji do znacznie wyższych częstotliwości, następnie za pomocą fal radiowych (czasem też podczerwieni) wysyła do słuchawek.

Słuchawki muszą mieć wbudowany odbiornik radiowy, układ dokonujący powtórnego przetworzenia sygnału, a także wzmacniacz, który wzmocni sygnał i prześle do prawej i lewej słuchawki. Oczywiście niezbędne jest także zasilanie.

Konstrukcja

Słuchawki, które poddaliśmy testom, to dobre zestawy audio w cenie 200–400 zł. Konstrukcja tego typu modeli jest zwykle bardzo podobna i składa się ze stacji dokującej oraz właściwych słuchawek. Ta pierwsza pełni trzy role: służy jako podstawka do postawienia słuchawek, do ładowania akumulatorów, zapewnia także radiową transmisję dźwięku. Dlatego stacja musi być podłączona zarówno do zasilania, jak i do źródła dźwięku (komputera, telewizora itp.). Zwykle ułatwia ona eksploatację słuchawek: po ich zdjęciu ze stacji i założeniu na głowę powinno być możliwe słuchanie nagrania, z kolei zadokowanie słuchawek w stacji powinno odłączyć transmisję dźwięku i rozpocząć ładowanie akumulatorów.

Istnieją oczywiście inne rozwiązania, jak np. słuchawki bluetooth, które nie muszą mieć specjalnego nadajnika (bluetooth jest wbudowany np. w wiele notebooków lub telefonów komórkowych), a ładować je można przez USB. Są dobre do gier lub rozmów, ale trudno je podłączyć np. do telewizora czy wzmacniacza audio, który przecież interfejsu bluetooth nie ma.

Zastosowania

Uniwersalność słuchawek bezprzewodowych wykorzystujących transmisję radiową pozwala używać ich dosłownie do wszystkiego. Przede wszystkim można je podłączyć do każdego komputera, bo każdy ma wyjście audio w postaci gniazda minijack. W ten sposób słuchawki będą służyły do słuchania muzyki, oglądania filmów czy grania.

Wyjście audio ma także każdy telewizor, dlatego słuchawek można użyć np. do głośnego oglądania filmów. Można do tego wykorzystać nawet konstrukcje o nieco gorszej jakości, bo dźwięk w filmach nie wymaga idealnego brzmienia, poza tym zasięg nie musi być duży (oglądając film, jesteśmy zawsze w tym samym pomieszczeniu co telewizor).

Najlepszą jakość muszą zapewniać słuchawki do muzyki. Nie dość, że brzmienie musi być jak najbardziej wierne, to jeszcze system bezprzewodowej transmisji dźwięku, a także układy elektroniczne wbudowane w stację dokującą oraz słuchawki (układy modulacji, demodulacji, wzmacniacz) nie powinny wnosić nawet najmniejszych zakłóceń. Oczywiście nie ma takich idealnych rozwiązań, dlatego koneserzy korzystają tylko ze słuchawek przewodowych.

Przesył danych

Słuchawki bezprzewodowe często wykorzystują pasmo 800–900 MHz oraz modulację FM  . Działa ona tak samo jak radio na falach UKF i polega na „przesunięciu” dźwięku do wyższych częstotliwości, by łatwiej go przesłać i uodpornić na zakłócenia. Pasmo jest podzielone na kilka kanałów, a użytkownik ma możliwość wyboru jednego z kanałów za pomocą przełącznika.

Jakość dźwięku modulowanego za pomocą FM jest podobna, jak na stacjach radiowych UKF: w niewielkiej odległości bardzo dobra, a przy większej odległości pojawiają się szumy (jak w radiu).

Aby poprawić jakość dźwięku i zwiększyć odporność na zakłócenia, droższe modele słuchawek wykorzystują transmisję cyfrową w paśmie 2,4 GHz. Również w tym przypadku modulowana jest częstotliwość, ale modulacja nosi nazwę GFSK i jest znacznie bardziej zaawansowana niż FM. Mimo to można zaobserwować wzajemne zakłócanie się z innymi urządzeniami 2,4 GHz, np. z routerami, poza tym zasięg tych słuchawek jest mniejszy, a po jego utracie nie ma szumów, lecz sygnał się urywa.

Cechy dobrych słuchawek bezprzewodowych

  • WYGODA UŻYTKOWANIA
    Słuchawki muszą stabilnie leżeć na głowie, nie mogą spadać z niej przy niewielkich ruchach. Nauszniki muszą mieć takie wymiary, kształt i materiał, by nie uciskały uszu, za to powinny być przewiewne.
  • NIEZAWODNA TRANSMISJA
    By słuchawki dobrze grały, dźwięk musi być sprawnie przesyłany ze stacji dokującej do słuchawek. Zapewnia to transmisja radiowa z wykorzystaniem cyfrowej modulacji dźwięku. Jeśli jednak zależy ci na dobrym zasięgu, lepiej wybierz jedne ze słuchawek wykorzystujących modulację FM.
  • DOBRE BRZMIENIE
    Brzmienie musi być dostosowane do wymagań użytkownika. Najlepsze byłoby brzmienie neutralne, niewpływające na dźwięk w żadnej części pasma akustycznego. Wiele osób woli jednak brzmienie nieco inne, z większą liczbą niskich tonów.
  • PRAKTYCZNA KONSTRUKCJA
    Dodatkowe rozwiązania wpływające na funkcjonalność to np. automatyczne wyłączanie słuchawek po ich zdjęciu z głowy albo zaniku sygnału wejściowego, system szybkiego ładowania czy też praktyczna stacja dokująca, która umożliwi łatwe ładowanie słuchawek.

Tagi: testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto