Opisy monitorów 21–23”
1. miejsce - LG Flatron W2253V-PF
Monitor z zestawem funkcji Smart oraz Fun, w co wchodzi m.in. czujnik zbliżenia, czujnik oświetlenia, timer, skalowanie obrazu 4:3, efekty kolorystyczne. Parametry obrazu można ustawiać za pomocą efektownego, podświetlanego panelu, a także dobrego oprogramowania forteManager.
PLUSY:
- Zestaw interfejsów
- Czas reakcji matrycy
- Wbudowane głośniczki
MINUSY:
- Nieco za niska temperatura barwowa
2. miejsce - Samsung SyncMaster F2380
Monitor z matrycą cPVA pozwalającą uzyskać szerokie kąty widzenia i świetny kontrast. Niestety, dzieje się to kosztem czasu reakcji matrycy. Oprogramowanie pozwala na ustawienie parametrów obrazu oraz kalibrację. Istnieje możliwość regulacji wysokości ekranu oraz jego obrotu do pionu.
PLUSY:
- Najlepsza jakość obrazu
- Możliwość regulacji podstawy monitora
MINUSY:
3. miejsce - iiyama ProLite 2208HDS-2
Oglądaniu filmów, graniu czy pracy sprzyja kilka profili kolorystycznych, dostępny tryb podwyższonego kontrastu. Użyteczny tryb Eco, który zmniejsza jasność z 90 do 20 procent, co daje około 110 kandeli – obraz odpowiedni do pracy. Defektem widocznym podczas pracy jest słaby kąt widzenia w pionie.
PLUSY:
- Odwzorowanie kolorów
- Czas reakcji matrycy
- Wbudowane głośniczki
MINUSY:
4. miejsce - LG Flatron W2261VP-PF
W przeciwieństwie do modelu z pierwszego miejsca ten nie ma trybu Smart, a więc czujnika oświetlenia, czujnika zbliżenia, nie ma też trybu kinowego. Zamiast efektownego panelu dotykowego ma zwykłe przyciski. Parametry obrazu można regulować też za pomocą programu forteManager.
PLUSY:
- Zestaw interfejsów
- Czas reakcji matrycy
MINUSY:
5. miejsce - Samsung SyncMaster P2350
Monitor ze szklaną ramką o czerwonym odcieniu (jak jedna z serii telewizorów Samsunga). Uwagę przykuwa dotykowy panel sterujący, na którym pojawiają się świecące na czerwono napisy i ikonki. Niestety, im ładniejszy monitor, tym łatwiej się brudzi, dlatego producent dołącza do tego modelu ściereczkę.
PLUSY:
- Odwzorowanie barw
- Czas reakcji matrycy
- Odpowiednia jasność
MINUSY:
- Nierównomierne podświetlenie
6. miejsce - HP Pavilion 2159m
Najmniejszy spośród testowanych monitorów, bo ekran ma przekątną 21”, ale mimo to ma rozdzielczość 1920x1080. Jedyny wśród testowanych modeli, który ma ekran z lekko odblaskową powłoką. Możliwość obrotu ekranu w prawo i w lewo ułatwia podłączenie kabli, można też wyłączyć kontrolkę zasilania.
PLUSY:
- Zestaw interfejsów
- Wbudowane głośniczki
MINUSY:
- Kąty widzenia
- Względnie duży pobór mocy
7. miejsce - Benq G2220HDA
Tani monitor wyposażony tylko w jedno analogowe wejście obrazu, choć ogólnie jakość tego obrazu jest bardzo dobra. Minusem są głównie słabe kąty widzenia w pionie. Co ciekawe, jest to jedyny monitor wśród modeli 21–23”, którego menu zostało przetłumaczone na język polski.
PLUSY:
- Polskie menu ekranowe
- Równomierne podświetlenie matrycy
MINUSY:
- Tylko wejście D-Sub
- Kąty widzenia
8. miejsce - Acer V223HQb
Bardzo prosty monitor, bez wejść cyfrowych, głośników czy innych dodatków. Kontrast przy ustawieniach fabrycznych i po kalibracji jest nieznacznie niższy niż w innych testowanych urządzeniach. Proste menu, niewygodne i słabo opisane przyciski. W zestawie oprogramowanie do podstawowej kalibracji.
PLUSY:
MINUSY:
- Tylko wejście D-Sub
- Słaby kontrast