Co się zmieniło
|
W ostatnim teście kart graficznych,
w PC Formacie 5/2009, przedstawiliśmy tylko modele z chłodzeniem pasywnym. W aktualnym teście większość kart ma chłodzenie aktywne, co przekłada się na ich lepszą wydajność. Wiele to karty fabrycznie podkręcone, wszystkie mają dwuslotowe systemy chłodzenia. W segmencie kart ze średniej półki pojawił się nowy układ GeForce GTS 250 (inaczej nazwany GeForce 8800 GTX), a także przeznaczony dla mniej wymagających Radeon HD 4730.
|
Podsumowanie testu
W naszym zestawieniu uwzględniliśmy 16 kart graficznych z układami ATI oraz Nvidia, przy czym skupiliśmy się na najpopularniejszych modelach ze średniego przedziału cenowego. Mimo że średnia cena rynkowa kilku modeli przekracza 500 zł, w praktyce udaje się je znaleźć w cenach poniżej tej kwoty.
Wydajność
Pierwsze miejsca w naszym teście zajęło kilka kart z układami graficznymi ATI Radeon HD 4850, które występują w różnych wariantach. Jednak pod względem wydajności najszybszy okazał się model Gigabyte GV-R485OC-1 GH, również z układem Radeon HD 4850, jednak o podwyższonej częstotliwości pracy – zamiast 625 MHz jest to aż 700 MHz. Jest to rozwiązanie dobre dla osób, które cenią jedynie wydajność, bo jeśli weźmiemy pod uwagę głośną pracę, pobór mocy i nagrzewanie się karty graficznej, ogólny bilans nie wygląda najlepiej. Dlatego też karta ta znalazła się ostatecznie dopiero na 8. pozycji naszego zestawienia.
Podobnie plasują się karty z „nowymi” układami Nvidia GeForce GTS 250. Również w tym przypadku najlepiej pod względem wydajności wypada karta fabrycznie podkręcona, tzn. model firmy Zotac. Wykorzystany w niej procesor graficzny pracuje z częstotliwością 750 MHz zamiast domyślnej 738 MHz. Przyspieszono również jednostki SPU z 1836 do 1890 MHz.
Warto zwrócić uwagę na nazewnictwo układów graficznych GTS 250. Mają one takie oznaczenie, by „pasowały” do rodziny GeForce GTX, np. GTX 250, GTX 275 itp. Tymczasem kodowa nazwa układów to G92, a więc są to dokładnie te same układy graficzne co GeForce z serii 8800, które faktycznie są na rynku od dwóch lat. Od modeli 8800 GT, obecnych również w naszym zestawieniu, różnią się wyłącznie częstotliwością pracy – zamiast 650 MHz jest 738–760 MHz.
Wyposażenie
Podczas testów zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na wyjścia wideo i audio, a najciekawszą kartą pod tym względem okazał się Gainward 9600 GT 1024 MB GS. Karta ma wyjątkowy zestaw złączy – dwa porty DVI, jeden HDMI, a dodatkowo DisplayPort. Ciekawym dodatkiem jest optyczne wyjście dźwięku
S/PDIF. Co więcej, w zestawie znalazł się światłowód (tzw. TOS-Link), a także przejściówka pozwalająca zamienić jedno z wyjść DVI na
D-Sub. Zresztą tego typu przejściówki były dostępne w większości przetestowanych kart.
Wielu producentów dodaje do kart graficznych także oprogramowanie: sterowniki, czasem także programy do podkręcania i monitorowania pracy kart, a sporadycznie także gry. Jeśli chodzi o realną wartość, największe znaczenie mają te ostatnie. Niestety, wśród testowanych kart tylko Zotac GTS250 miał w zestawie grę XIII Century Death or Glory. Programy do overclockingu są dołączane znacznie częściej, bo m.in. do kart Asusa, Gainwarda, Galaxy, Gigabyte i Zotaca. Są jednak mniej istotne, ponieważ do tego samego celu służy znacznie bardziej uniwersalne i darmowe oprogramowanie Riva Tuner, którego podczas testów używamy właśnie do podkręcania kart i monitorowania temperatury. Nie działa ono tylko w przypadku najnowszych kart grafiki, których nie jest w stanie rozpoznać, jak np. Radeon HD 4730.
Chłodzenie i zasilanie kart graficznych
Niewielkim minusem wszystkich testowanych kart jest duży, dwuslotowy system chłodzenia. Może on jednak sprawić problem tylko w komputerach, w których zainstalowano wiele różnych kart.
Znacznie bardziej dokucza głośna praca wentylatora karty graficznej. Dlatego osobom grającym sporadycznie możemy polecić jedną z całkowicie bezgłośnych kart z pasywnym chłodzeniem. Instalując taką kartę, trzeba jedynie zadbać o dobry przepływ powietrza w obudowie komputera.
Również zasilanie karty może być kłopotliwe. Testowane modele mają moc średnio 70 W, co nie powinno sprawić problemów zasilaczom o przeciętnej jakości i mocy około 350–400 W. Jednak niektóre potrzebują dwóch dodatkowych linii zasilających. Jest to np. Galaxy GTS 250 oraz Sapphire Radeon HD 4730. Oczywiście problem ten można obejść, zasilając kartę ze złącza molex (przez przejściówkę).