Bez użycia rąk
Według reklam najnowszych smartfonów do obsługi urządzenia nie trzeba używać rąk. Telefony reagują na głos i zachowanie właściciela. Tyle teorii, bo rzeczywistość polskiego użytkownika jest inna. Do wydawania komend głosowych konieczne jest dobre opanowanie ich angielskich wersji i włączenie trybu anglojęzycznego tej funkcji w ustawieniach systemu. Wówczas możesz sterować funkcjami, dyktować SMS-y, korzystać z nawigacji GPS za pomocą głosu.
Smartfon potrafi też obserwować twarz użytkownika, np. Samsung Galaxy S III nie wyłączy ekranu, dopóki na niego patrzysz. Pojawiają się nowe polecenia dotykowe – telefon nie reaguje już tylko na dotyk ekranu, ale także na ruch całej obudowy (potrząsanie, odwracanie itp).
Nowinki dotyczą także komunikacji między urządzeniami. Technologia zbliżeniowa NFC (ang. Near Field Communication) pozwala na szybkie przesyłanie plików, np. zdjęć, między dwoma smartfonami – wystarczy położyć je obok siebie i wydać zgodę na transmisję. Niestety, na obecnym etapie brakuje standaryzacji tej technologii i każdy producent korzysta z własnego rozwiązania, niezgodnego z aplikacjami konkurencji.
Zamiast kompaktu
Producenci zdają sobie sprawę, że kupujący smartfony bardzo często zwracają uwagę na możliwości wbudowanego aparatu fotograficznego. Z tego powodu najnowsze smartfony przestają ustępować swoimi możliwościami kompaktom. W aplikacji aparatu znajdziesz coraz więcej funkcji – smartfon potrafi wykonywać zdjęcia panoramiczne, automatycznie wykrywa charakter fotografowanej sceny, twarze lub uśmiech osób w kadrze. Na zdjęcie możesz nakładać filtry graficzne (przed lub po jego wykonaniu), a fotki zgromadzone w pamięci smartfonu możesz edytować za pomocą kilku prostych narzędzi.
Dodatkowo smartfon ma kilka funkcji niedostępnych w przeciętnych kompaktach. Zdjęcia są tagowane współrzędnymi geograficznymi w momencie wykonania. Możesz je umieścić w sieci, np. na profilu Facebook, w kilka sekund po naciśnięciu spustu migawki.
Również tryb filmowania nie ustępuje temu z kompaktów – jakość Full HD przy prędkości rejestracji 30 klatek na sekundę spotykana jest coraz częściej.