Najlepsze i największe
Nie było dla nas zaskoczeniem, że pod względem jakości wykonania najlepiej wypadł smartfon HTC. Ten producent zawsze stosuje połączenie nienagannego wykończenia z materiałami dobrej jakości i ciekawym designem. Nieważne, czy chodzi o smartfon za 800 czy 2000 zł. Również Sony Xperia S to smartfon o nowoczesnym wyglądzie i bardzo dobrej jakości wykonania. Niemiło zaskakuje Samsung Galaxy S III. Jak na urządzenie za ponad 2500 zł plastik, z którego wykonano obudowę, jest wyjątkowo miękki (szczególnie tylna klapka) i w całości ma błyszczącą fakturę, przez co ślizga się w dłoni. Podświetlane przyciski dotykowe należałoby zamienić miejscami, a sprzętowy klawisz Home powinien być bardziej wypukły i umieszczony wyżej.
Samsung i HTC, choć największe w teście, mają najmniejszą wagę. Najgorzej wypadła pod tym względem Nokia, która mimo znacznie mniejszego ekranu niż u dwóch wymienionych konkurentów waży o 30 gramów więcej.
Każdy z przetestowanych smartfonów wyposażono w aplikację do nawigacji samochodowej, przy czym najlepsza jest w modelu Nokii – program Google instalowany w smartfonach z Androidem ma bardzo mało funkcji. Praca z tekstem jest najwygodniejsza w smartfonach HTC i Samsung, a to ze względu na rozmiary ekranu – duży wyświetlacz równa się duże klawisze.
Również pod względem możliwości i parametrów innych podzespołów najlepiej wypadł smartfon Samsunga: 4,8-calowy ekran wykonano w technologii SuperAMOLED – niezmiennie zarezerwowanej tylko dla urządzeń tego producenta. Procesor z czterema rdzeniami jest taktowany zegarem 1,4 GHz – to o 0,1 GHz mniej niż w HTC One X, który także korzysta z układu o czterech rdzeniach, ale marki Nvidia. Oba smartfony mają tyle samo RAM-u, ale Galaxy S III ma mocniejszą baterię, co przekłada się na dłuższy czas pracy bez ładowania.