Najlepszy zamiennik Office'a
Aby rozpocząć formatowanie wybranego akapitu, postaw kursor w dowolnym miejscu obejmującego go tekstu, po czym naciśnij znajdującą się na lewym marginesie ikonę Układ akapitu.
Po kliknięciu ikony cały fragment tekstu stanowiący jeden akapit zostanie zaznaczony. Jeśli chcesz zwiększyć lewostronne wcięcie całego akapitu, kliknij lewy brzeg ramki i przytrzymując lewy klawisz myszki, przeciągnij kursor w prawo, w wybrane miejsce. Program na bieżąco prezentuje efekt modyfikacji, informując jednocześnie o aktualnej głębokości wcięcia liczonej w znakach. W ten sam sposób możesz zmienić wcięcie akapitu z prawej strony.
Za pomocą ramki ustawisz też wcięcie i wysunięcie akapitowe. Służą do tego dwie belki umiejscowione na początku dwóch pierwszych wierszy podświetlonego akapitu. Przesuwając w prawo pierwszy znacznik, spowodujesz odsuniecie pierwszego wiersza akapitu od lewego marginesu, tworząc wcięcie akapitowe. Przeciągając w prawo drugi znacznik, zdefiniujesz lewe wcięcie drugiego i kolejnych wierszy danego akapitu (wysunięcie). W obu przypadkach program na bieżąco będzie cię informować o głębokości wcięcia:
Aby utworzyć równe wcięcia pierwszego wiersza w kilku akapitach jednocześnie, wybierz interesujące cię akapity, trzymając wciśnięty klawisz Ctrl, po czym za pomocą jednej z wyświetlonych belek dopasuj głębokość wcięć jednocześnie we wszystkich zaznaczonych akapitach, np.:
Jeśli potrzebujesz skorygować odstęp pomiędzy aktywnym akapitem a poprzedzającym go fragmentem tekstu, chwyć i przeciągnij górną listwę ramki. Przesuwając ją w dół, zmniejszysz odstęp między akapitami, a w górę – zwiększysz go.
Na tej samej zasadzie działa przeciąganie dolnej krawędzi ramki odpowiedzialnej za przerwę między akapitem modyfikowanym a kolejnym. W obu przypadkach program na bieżąco podaje liczbę linii, o jaką zmieni się odstęp między akapitami, np.:
Po zakończeniu formatowania akapitów wyłącz funkcję aktywnej ramki, klikając ikonę X znajdującą się w górnym prawym narożniku.